Střelnice FORTUNA:LIGA, 4. kolo

1
5

AC Sparta Praha

Potupnou domácí porážku koušou jablonečtí fotbalisté od úřadujícího mistra. Na nově zrekonstruovaném hřišti za solidní návštěvy 5684 diváků položila Sparta základ ke své výhře během prvního poločasu, kdy pětkrát skórovala. Čestný úspěch jabloneckých barev zaznamenal náš útočník Drchal.

V letošní domácí premiéře na nově zrekonstruovaném hřišti musel kouč Látal sáhnout ke změnám. Hrát totiž nemohli kvůli dohodě klubů o hostování Matěj Polidar a Filip Souček. Do sestavy se tak dostali mladý Nykrín či Houska, jen na lavičce začínal Jovović. Hosté z Prahy udělali v základní sestavě mezi důležitým dvojbojem předkola Ligy mistrů s Kodaní hned osm změn.

Hned v úvodní minutě vystrašil Hanuše dvakrát tečovanou střelou Minchev. Jablonecký brankář se předvedl v dobrém světle i proti Peškovi, který se dostal před naší svatyni po dobré kombinační akci. Jablonec kontroval Kratochvílovou střelou z otočky, které ale scházela patřičná razance. Sparta však byla za lepší úvod odměněna po rohovém kopu ve 12. minutě, to zůstal na penaltě trestuhodně neobsazený Vitík a střelou k tyči poslal hosty do vedení – 0:1.

Další útok úřadujícího mistra táhl Weisner, ale parádní obranný zákrok předvedl ve skluzu záložník Houska. Jenže Sparta dál kralovala zápasu, Weisner dostal míč proti noze, ale technickým obstřelem netrefil těsně naší šibenici. Ve 27. minutě hosté přidali druhou branku, znovu po rohovém kopu a znovu Vitík, jenž tentokrát vyskočil nejvýše a hlavou usměrnil na 0:2.

Po půlhodině hry dostal dobrou kolmici za naší obranu Laci, snažil se vyhnout našemu brankáři, z úhlu ale rozvlnil naštěstí jen boční síť. Jablonec se ale neponaučil, ve 35. minutě poslal dlouhou přihrávku Laci na rozeběhnutého Mincheva a ten překonal Hanuše střelou pod břevno – 0:3.

Pohodu Sparty deklarovala další akce ze 39. minutě, kdy hosté nasadili u autové čáry kapitánovi Chramostovi jesličky, míč poté vyvezl Kairinen, měl dostatek prostoru ke střele ze střední vzdálenosti a vypálil přesně k tyči Hanušovy branky – 0:4.

Jablonec se ke kloudné akci dopracoval až tři minuty před poločasovou pauzou, k samostatnému úprku se rozhodl útočník Drchal, dostal se až k malému vápnu, jenže v koncovce byl velmi nepřesný. S vypršením řádné hrací doby první půle však Sparta rozebrala jabloneckou obranu znova, Laci nacentroval na zcela volného Weisnera, který hlavou překonal bezmocného Hanuše na poločasových 0:5.

Jablonecký kouč reagoval na vývoj utkání hned trojím poločasovým střídáním, odstoupili Považanec, Nykrín a Chramosta, které nahradili Hübschman, Tchanturishvili a Alegue. Hned v úvodu druhého dějství znovu zahrozili Letenští, Mincheva vychytal Hanuš a Pešek mířil vedle naší brány.

V 60. minutě se branky dočkali i domácí, exsparťanský útočník Drchal vystřelil před vápnem a jeho zakončení skončilo přesně u pravé tyče branky hlídané gólmanem Vindahlem – 1:5.

V druhém poločase byl už Jablonec více na míči a hra byla vyrovnanější. Jenže na větší šance se čekalo na obou stranách.

Sparta si z Jablonce odváží vysokou výhru a ve FORTUNA:LIZE zůstává nadále stoprocentní. Oproti tomu Jablonec stále čeká na první letošní výhru, do tabulky letos připsal prozatím jen dva ligové body za dvě remízy.