Trenéři mládeže pracují se školáky

Trenéři mládežnického úseku se aktivně podílí na sportovním vývoji nejmenších dětí ve školách a okresních klubech. Jak takový podíl vypadá nám přiblíží trenér naší U12 Honza Špiroch.

Ahoj, Honzo. Mohl bys nám v kostce přiblížit, o jaký projekt se jedná ?

Ahoj všem divákům a fanouškům Jabloneckého fotbalu. Nejprve bych se chtěl v krátkosti představit. Moje pozice je FAČR Grassroots Trenér Mládeže OFS Jablonec nad Nisou a dále, jak už jsi zmínil, mám svůj tým kategorii U12 u nás v FK Jablonec. Jedná se o projekt „Škola v pohybu“ od FAČR. Jsme zpestřením pro děti a inspirací pro učitele. Rozhodně to není tak, že bychom chodili po školách a říkali: "Vy to děláte špatně atd", to vůbec ne. Probíhá to tak, že uděláme hodinu tělocviku a už během této hodiny diskutujeme s učitelem, co na to říká a jaký má na to názor. Bohužel se většina z nich bojí pouštět do něčeho velkého. Mají strach z úrazů a rodičů, taková je dnes doba. Dříve jsme lezli po stromech, spadli, vstali a začali znovu. Dnes tomu tak není. A promítá se to ve všech sportech, ne jen ve fotbale. Co bylo přirozené, dnes už není. Na tuto situaci se snažíme reagovat naším projektem a já jsem rád, že mohu spolupracovat s klubem FK Jablonec a že se jeho trenéři tak aktivně zapojují a tento projekt podporují. Mimochodem - nejezdíme jen po školách, ale také po fotbalových klubech našeho okresu. Bavíme se s trenéry o tom, co je trápí a jak vidí dnešní situaci okresního fotbalu. A jsme jim zároveň inspirací formou ukázkového tréninku. Těší mne, že trenéři s námi chtějí spolupracovat a chtějí pomoct. Společně již máme za sebou například nábor dětí na Smržovce, kterého se aktivně zúčastnili i hráči naší juniorky. Dále máme v plánu nábor dětí v Kokoníně, kde po dohodě s trenérem chceme navštívit místní školu a přilákat tak žáky do Kokonínského fotbalu. S panem Mixou z Josefova Dolu bychom rádi obnovili zdejší mládežnický tým. I zde plánujeme udělat nábor dětí přes školu. A to společně s FK Jablonec. Bez spolupráce s okresními kluby to prostě nepůjde, musíme se na to vrhnout společnými silami. Vážíme si trenérů, kteří trénují tyto menší kluby. Proto pro ně nechystáme jen inspiraci na hřišti, ale i mimo něj, semináře apod. Věřím, že nám to bude fungovat a okresní fotbal společně zachráníme. Musíme začít odspodu.

Snažíte se děti oslovit jen k fotbalu nebo ke sportu všeobecně?

Přeci jenom jsme fotbalisté. Ale jsme rádi, když většina dětí zvedne ruku na otázku, jestli dělají jakýkoli sport. Jablonec je na sportovní možnosti bohaté město. Je škoda, že dnešní děti volí spíše jinou formu zábavy. Ale zase jsme u toho - nemůžeme si stěžovat na to, jaká je dnešní doba, musíme se s tím smířit a reagovat na to. Kroucením hlavy nikdo nic nezmůže, tak to dneska je. Musíme ty děti zbláznit do sportu.

Jak stáré děti navštěvujete a na které oblasti se zaměřujete?

Zaměřujeme se na děti ve školkách a na prvním stupni základních škol Jabloneckého okresu. Máme za sebou už návštěvy škol v Tanvaldě, ve Smržovce a v Jablonci a těšíme se na další. Projekt se teprve rozjíždí a máme z toho obrovskou radost.

Účastní se těchto návštěv i jiní trenéři našeho mládežnického úseku popřípadě jiní trenéři z kraje?

Kromě profesionálních trenérů FK Jablonec zatím ne. Tyto hodiny tělesné výchovy probíhají v dopoledních hodinách a většina trenérů z okresních týmů pracuje. Ale jak už jsem říkal, spolupráce se zatím rozbíhá.

Máš od škol a školek pozitivní zpětnou vazbu?

Mám a ne jednu, učitelé i žáci jsou nadšení. Děti se nás ptají: "A to už je konec?" My: "no bohužel" ...ony: "NEEEE". Učitelé, kteří se již naší hodiny zúčastnili, nás doporučují dalším třídám. Děti nás zdraví i na ulici, chlubí se kamarádům, že jsme je měli na tělocvik. Jsou nadšené, ptají se, kdy zas přijdeme.

Přivedly už tyto akce nějaké nové naděje do týmů v regionu?

Já hlavně doufám a věřím, že se nám to podaří v Josefově Dole a Kokoníně. Co mi říkal trenér Smržovky na podzim, tak snad přišly dvě nové tváře. Holka a kluk. Tam ta spolupráce je vůbec super - mezi trenérem, námi a školou. Musíme být hlavně trpěliví a pracovití.

Jaký máš z těchto akcí pocit a co si přeješ, aby z nich vzešlo?

Co je víc, než vidět děti lítat po hřišti a vidět jejich radost ze hry? A to teď nemluvím jen o fotbalu, ale sportu všeobecně. Kamkoliv přijedeme, tam to vidíme. Tímto bych chtěl zároveň i poděkovat kolegům trenérům z Jablonce, kteří se na těchto akcích a plánech aktivně podílejí. Martin Kotyza, Marcel Belšan, David Breda, Jan Kozderka, Marek Kysela, Michal Kolčava a nově Josef Mička s Petrem Bulířem.

Jako trenér v Jablonci trénuješ kategorii U12, jak se vám zatím daří v přípravě?

Popravdě nedělám rozdíl přípravou a sezónou. Pracujeme celý rok stejně, chceme předvést dobrý fotbal, ať už se jedná o přátelská nebo mistrovská utkání. Chceme se fotbalem především bavit a jít s chutí na trénink. To se nám daří. Během zimního období jsme sehráli mnoho utkání, prakticky dvě za týden. Ve všední dny oslovujeme týmy z našeho kraje a víkendová utkání jsou celostátní. Na zimním soustředění jsme byli v Kořenově. To jsme kopačky vyměnili za sjezdovky a boby. Mám z kluků obrovskou radost. Teda většinou ... (smích) Zvedáme se. Je to zásluha všech trenérů a hlavně hráčů.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů!

Také děkuji.

Author Redakce