Trenér a kapitán odpovídali novinářům

Fotbalistům třetího týmu posledního ročníku FORTUNA:LIGY začaly letní galeje. Radův tým zahájil letní přípravu na nadcházející ročník ligové i evropské soutěže. Trenér Petr Rada a kapitán Tomáš Hübschman, který bude také v nadcházející sezóně pokračovat v Jablonci, odpovídali na dotazy novinářů.

Po třech týdnech dovolené dnes dopoledne přivítal kouč Rada hráče opět na jablonecké Střelnici. „Je pravda, že ke konci těch tří neděl už člověk dostával takovej ten náboj a očekávání z nové sezony. Těšil jsem se na hráče. Ono když to děláte celý život, tak vám to prostě chybí,“ pousmál se kouč třetího týmu loňské úspěšné sezony.

Jablonecký kádr prošel mezitím několika změnami, pro trenéra je však nesmírně důležité, že většinu pozměněného kádru má k dispozici hned na prvním srazu. „Obměna proběhla. Odchody nás mrzí všechny, nejvíc tedy asi útočník Schranz. Ale přišlo okysličení kádru Malinským, Surzynem a Vaníčkem. Klíčové pro nás byly dvě věci, aby zůstal Jarda Zelený a pokračoval Tomáš Hübschman. Tomáš je vlastně taková prodloužená ruka kabiny k nám trenérům,“ prozrazuje hlavní kouč spokojenost s mentorem kabiny Tomášem Hübschmanem, který na Střelnici letos začíná svou osmou sezonu v řadě! „Rozhodování pokračovat pro mě nebylo těžké. Už v průběhu jara jsme se bavili o možnostech. Řešil se spíš můj zdravotní stav, který se na jaře vyvíjel dobře. Každý fotbalista chce hrát. Vnímám svůj věk i svou jinou roli. S trenérem se bavíme a oba víme, jak to je. Beru jakoukoliv pozici, jestli budu na hřišti, na lavičce nebo na tribuně, je to na trenérovi. Ani otrávenej ani naštvanej jsem nebyl ani když jsem nehrál, a to trenér ví,“ popisuje vzájemnou důvěru samotný kapitán týmu Tomáš Hübschman, kterého potěšil fakt, že stávající kádr zůstal pohromadě.

„Dva roky předtím se nám vždy před sezonou rozpadla obrana a odešli další hráči zepředu, což byl samozřejmě velký zásah. Tentokrát až na Ivana Schranze nám to zůstalo a to je důležité. Vím, kdo přišel a co ti nový kluci mají za sebou a doufám, že i před sebou. Jsem rád, že zůstal Jarda Zelený. Věřím, že i ostatní budou konkurencí pro další kluky a zvedne to naší kvalitu. Nebudeme už moci spoléhat jen na Martina Doležala, na sebe to bude muset vzít i někdo další,“ odhaduje kapitán týmu.

Dál pokračuje opět kouč Rada. „Základem všeho však bylo získat natrvalo Jardu Zeleného. Výměnou za Chramostu jsme dostali Vaníčka a z Pardubic Surzyna. Dbali jsme na to, aby noví hráči zapadli povahově a charakterově. Už podle jednoho tréninku a telefonátu to poznáte. Jsem rád za hráče, co přišli. Poprvé jsme před sezonou vyměnili hráčskou náhradu za ekonomickou stránku věci. Chtěli jsme to z důsledku toho, že hrajeme Evropskou ligu, tak abychom neměli mančaft až tolik obměněný. Prezident to takto udělal po prvně a já doufám, že to bude naše výhoda,“ říká Rada.

To však nejsou jediné změny v jablonecké kabině. „Vrací se Čvančara. Jovović má smlouvu do 30. června, kterou plní. Co bude okolo „Jova“ pak, to se uvidí, je to otevřené. Ještě budeme sondovat trh, a snažit se získat nějakého hráče směrem dopředu. Také uvidíme, jestli přijdou nějaká zranění, pokud ne, tak už moc změn nebude,“ odhaduje zkušený 62-letý stratég.

Jablonec v rámci letní přípravy poprvé rozbalí herní kemp v Itálii. Co kouč od pobytu v Jižním Tyrolsku v oblasti Gitschberg Jochtal očekává? „My potřebujeme dobré hřiště a kvalitní soupeře. Máme tam dva zápasy. Je to lokalita, kam jezdí hodně týmy z Německa, chtěli bychom tam narazit na dva kvalitní soupeře. Nejvíc by nám vyhovovali Němci či Rakušané. Jeden zápas by měl být také s místním týmem, jakožto taková reciprocita, za to že tam můžeme jet. Doufám, že už tam bude lepší tráva, když tam byl teď český národní tým, tak to prý nebylo kvůli dlouhé zimě ještě ono.“

Náš tým bude v Itálii ladit formu nejen na nadcházející ligovou sezonu, ale také na zápasy v Evropě. Už na začátku srpna se totiž v 3. předkole Evropské ligy utká s jedním z čtveřice vyřazených týmů o Ligu mistrů z dvojice Eindhoven – Galatasaray a Celtic Glasgow – Midtjylland. „Těžko si tady vybírat. Teď když to vykrystalizovalo, budeme vybírat prakticky ze čtyř mančaftů, kteří bojovali o Champions League. Není co si vybírat, lehkého soupeře tam prostě není. Budeme se snažit někam proklestit, buď do Evropské nebo do Kontinentální ligy. Ty týmy samozřejmě budí respekt, to si musíme přiznat. Ale hrát se dá s každým,“ neskládá zbraně kouč Jablonce. A jak vidí věhlasné soupeře náš kapitán? „Moc je zatím neřeším. Každý ten soupeř musel v loňské sezoně ve své lize prokazovat kvalitu, když hrály takto nahoře. Je otázkou, jak oni budou mít velké zásahy do své sestavy, kdo jim přijde, kdo odejde. Osobně to začnu řešit, až to bude blíž,“ přidal svůj pohled nejzkušenější z jabloneckého kádru.

Jablonec čeká jednak kvůli hernímu soustředění, ale i kvůli účasti v evropských pohárech hodně cestování. Jak jednotlivci v klubu řeší současnou covidovou situaci? „Měli jsme očkování v sobotu před přípravou, bylo to takové dobrovolně povinné (úsměv). Bylo na každém, jak se rozhodne. Snad až na dva jsme skoro všichni oočkovaní, každého je to svobodná volba. Všichni vnímáme, že nám to může pomoci, minimálně pro českou ligu, protože bychom už nemuseli být tolikrát testováni a mohli bychom mít trochu větší klid. Ale těžko přemítat, co bude v září a říjnu. Teď nám to dávalo smysl, že bychom to měli mít jednodušší,“ vysvětluje na startu nové přípravy Hübschman.