Rozhovor
26
květen
2022

Pelta: Přijdou noví hráči, děláme na tom


Turbulentní sezonu 2021/2022, ve které náš tým hrál skupinu Konferenční ligy a v lize se obával o prvoligovou příslušnost hodnotí klubový prezident Miroslav Pelta. Jaké změny připravuje?

Máme za sebou nelehkou sezonu. Oddechl jste si hodně po posledním ligovém kole?

Kdyby mi někdo na začátku sezony, kdy jsme se po postupu přes Žilinu dostali do základní skupiny Konferenční ligy řekl, že budeme mít velké problémy s udržením a vyhnutím se baráži, tak bych tomu nechtěl věřit. Oddechl jsem si. Pořád jsem si říkal, že i kdyby se stalo cokoliv, že nad námi nebyla hrozba přímého sestupu, že tam byla ještě ta baráž.

Kde hledat příčiny takového propadu ligovou tabulkou?

Je potřeba říct, že nám v létě odešel Schranz výměnou za Jardu Zeleného, kterého jsme potřebovali nezbytně pro posílení a zkvalitnění defenzívy. Jak já říkám, fotbal vychází z obrany. Jardu jsme získali na přestup a to bylo pro nás důležité. Spolu s tím nám ale odešly góly Schranze. V zimě jsme byli v situaci, kdy jsme půl roku před koncem smlouvy prodali Čvančaru. Kontrakt zanedlouho končil taky Martinu Doležalovi. Martin měl u nás vysokou smlouvu a ta nám dělala potíže. V nějaké fázi cca před dvěma lety jsme se ho snažili za každou cenu udržet, měl nabídky od různých klubů, třeba i od Slavie, tehdy se nám ho podařilo udržet a prodloužit díky nové smlouvě, ale ty náklady s ní nás limitovaly. Doplnění jsme udělali, ti kluci měli snahu, ale své šance v góly neproměňovali. Ukázalo se, že někdo nahraditelný je a někdo ne, u těchto tří (Schranz, Čvančara, Doležal) se ukázalo, že to byl velký zásah do mužstva.

V Evropě se nám dařilo, ale ve FORTUNA:LIZE jsme body sbírali těžko.

Měli jsme období, kdy jsme hráli Konferenční ligu a hráli jsme fakt dobře. Byli jsme až do posledního kola v boji o postup, jenže vedle toho jsme v domácí soutěži měli jednu remízu za druhou a po bodu to naskakovalo pomalu. Po podzimu jsme se dostali do situace, kdy jsme si zadělali na jarní problémy. Řešili jsme to velice citlivě z hlediska personálních změn. Chtěl jsem za každou cenu dohrát soutěž se stejným realizačním týmem, protože Petr Rada a jeho tým tu odvedl za ty čtyři roky neskutečnou práci. Tehdy jsem řekl ne, ale netušil jsem, že budeme mít až takové existenční problémy s udržením soutěže.

Přesto jste k odvolání trenéra Rady musel nakonec sáhnout.

Fotbal je o psychice, o hlavě. Padlo to na nás, vše vyvrcholilo domácím zápasem s Pardubicemi. V té chvíli už nešlo čekat a pověřil jsem vedením mužstva asistenty. Něco jsme zvládli, ale zase přišla chvíle hrůzy, když jsme deset sekund před koncem inkasovali vyrovnávající gól doma s Bohemkou. Zadělali jsme si na problém a museli jsme urvat bod v posledním kole ve Zlíně, což se nám nakonec podařilo.

Zmiňoval jste odchody tří ofenzivních hráčů a jejich branek, ale celkově jsme dostávali i hodně laciných gólů. Čím si vysvětlujete tento fakt?

Inkasovali jsme většinou po individuálních chybách. Je potřeba férově říct, že jsme měli více problémů. Stoper Martinec měl zdravotní problémy. Zaskakoval tam Vojta Kubista, ten pak v závěru sezony ukázal, že jeho místo je jinde. Ve středu zálohy ukázal svojí sílu a kvalitu, jsem rád, že právě on u nás prodloužil svou smlouvu.

Poprvé v historii klubu se nám podařilo se do základní skupiny prodrat přes kvalifikaci. To byly určitě další zápasy, na které se nedá zapomenout a zapíší se do kroniky jablonecké kopané.

Určitě. Zápas na Celticu před šedesátitisícovou kulisou, to byl zážitek na celý život. Nešlo ani tak o to, že jsme tam byli na fotbale a dívali se na velký klub. Ale byli jsme tam my jako Jablonec! Člověku šel až mráz po zádech, ačkoliv jsme výsledkově neuspěli. Těch šedesát tisíc lidí přišlo i kvůli nám, kvůli Jablonci. Další kvalifikace s Žilinou se nám povedla, byli jsme sice nervózní, protože Žilina měla formu a porážela jednoho soupeře za druhým a věřila si i na nás. Ale tam jsme ukázali naší sílu. Zápasy ve skupině pak byly dramatické až do posledních minut. Strašná škoda byla ztracených bodů v domácím zápase s Randers z penalty v nastaveném čase. Některé zápasy jsme nedotáhli do konce a remizovali. Ale celkově jsme splnili, co jsme chtěli. Pomohli jsme také výrazně českému fotbalu v koeficientu.

Od nové sezony povede tým nový kouč David Horejš. Co si od nového kouče slibujete?

Ona už Petrovi Radovi končila smlouva, chtěli jsme dotáhnout ten ročník a pak že si každý půjdeme svou cestou. V hlavě jsem měl dvě tři jména, která by mohla trénovat Jablonec. Nakonec jsem se rozhodl pro trenéra Horejše, jehož práci jsem v Budějovicích v posledních letech sledoval. Viděl jsem tam progres, mluvil jsem i s hráči, kteří pod ním trénovali. Chválili si ho, chválili si nové metody i styl. Já jsem takovej, že jsem chtěl teď udělat něco nového a jiného. Uvidíme. Bude záležet i na tom, jaký kádr bude mít nový trenér k dispozici.

Prvním oznámeným odchodem je záložník Václav Pilař.

Z jeho odchodu jsem zklamaný, mrzí mě, že se nám ho nepodařilo udržet, ale musíme si říct, že konec smlouvy není nevolnictví. Ale jeho způsob komunikace směrem ke klubu byl takový zvláštní. Možná že mu křivdím, ale začal jsem cítit, že to s námi nemyslí tak, že by tu pokračoval. Není to tak, že by něco porušil. Ale můj osobní pocit byl trochu jiný. Za to, co jsme pro něj udělali. Jeho odchod z Olomouce byl dramatický, naše péče o něj a jeho zdravotní stav. Zajistili jsme mu dvorního lékaře profesora Pavla Koláře a on nám to vrátil tou kvalitou. Jsem z toho smutný, myslel jsem si, že by tu ještě rok mohl být. Rozhodl se, srdce ho táhlo do Plzně, kde si ještě může zahrát o Ligu mistrů. Ale beru to jako fakt.

Jaké další změny spolu s novým koučem v kádru plánujete?

Přijdou noví hráči, děláme na tom. Jednáme s Plzní o příchodu dvou hráčů. Na opačnou stranu to vypadá, že se bude realizovat trvalý přestup do Plzně. Finalizuje se přestup Jardy Zeleného. Trenér i já máme dále velký zájem o příchod dalšího stopera. Jednáme také se Spartou o nějakých jménech. Snažíme se získat i jednoho kvalitního útočníka, zatím nechci jmenovat, ale myslím si, že by to bylo pro naše jablonecké fanoušky velké jméno. Doufám, že aspoň něco z toho, co máme rozpracované, uděláme.

Jaká je v současné nelehké době situace ohledně financování a klubového rozpočtu?

V minulé sezoně jsme měli příjem z Evropské konferenční ligy UEFA a ten nám výrazně pomohl saturovat rozpočet. Teď už musíme pracovat s variantou bez externích zdrojů z UEFA a náš rozpočet tak přizpůsobit realitě a situaci, která je dneska. Firmy a podnikatelské prostřední nejsou v komfortu. Budeme muset zvážit každý výdaj. Musíme být šikovní a vyvinout větší úsilí v hledání příjmů. Budeme se muset snažit získávat sponzory po malých částkách a z malých se postupně stanou velké. Bude to dřina, pro celý klub i management.

Přál bych si, aby nám s rozpočtem pro tuto sezonu pomohli i fandové. Aby si ve velkém počtu nakoupili permanentky, VIPky a vstupenky. Tak aby i oni přispěli nějakým svým dílem k posílení rozpočtu na příjmové stránce.

Kde by se měl Jablonec podle Vás pohybovat v nové ligové sezoně 2022/2023?

Jestli se nám aspoň z osmdesáti procent podaří změny, které tu plánuji na straně odchodů a příchodů, tak si myslím, že bychom jsme se realisticky měli pohybovat v první polovině tabulky.

Související zprávy


Sdílej


Výhody registrace

  1. Pravidelný newsletter do emailu. Už vám nikdy nic podstatného neunikne!
  2. Přístup do diskuzního fóra.
  3. Možnost klást dotazy vedení klubu.
  4. Účast ve speciálních soutěžích o ceny (pouze pro registrované).
Registrace zde

Facebook

Twitter


O webu | GDPR | Kontakt | RSS | Nastavení cookies

© 2014-2022 FK Jablonec. Všechna práva vyhrazena.