Trenéři FA
17
leden
2021

Maryško: Práci s dětmi bych za nic neměnil


Sérii rozhovorů s našimi trenéry akademie pokračujeme s koučem U12 Janem Maryškou. Ten si notně považuje, že jeho práce je zároveň koníčkem i zaměstnáním a za nic by jí neměnil.

Honzo, vy jste k nám v minulém roce dorazil ze sousedního, konkurenčního klubu FC Slovan Liberec. Už vám to bývalí kolegové odpustili?

Pevně doufám a věřím, že nebylo co odpouštět. S trenérskými kolegy z Liberce mám i nadále výborné a korektní vztahy (tímto moc zdravím paní Rinu, a trenéry Pavla, Ondru a Lojzu J). Dovolím si tvrdit, že za dobu mého působení se z nás stali opravdoví přátelé a navzájem si sebe vážíme. Jen nám nepřejí okolnosti být v častějším kontaktu, ale s tím se v současné složité době nedá nic dělat. Snad se to brzy zlepší!

Teď vážněji. Co stálo zatím, že jste přijmul nabídku od manažera Jablonecké akademie Benjamina Vomáčky a přišel trénovat do Jablonce?

Odpovím ve třech rovinách. V té první šlo o profesní posun. Lákalo mě se po určité době vrátit do pozice hlavního trenéra a využít získané zkušenosti z mé trenérské, hráčské a vzdělávací praxe. Ve druhé rovině šlo o návrat do známého prostředí, neboť jsem si jabloneckou mládeží prošel jako hráč v dorosteneckém věku. A v té třetí jsem se těšil na možnost složení nového realizačního týmu. Společně se mnou u týmu působí trenéři Ondřej Králíček a Albert Kozák. Jejich spolupráce si moc vážím a tímto zdravím i je! J

U nás jste hlavním trenérem kategorie U12. Dále se však i v profesním životě setkáte s výchovou dětí. Je to tak?

S výchovou, ale ruku v ruce i se vzděláváním dětí. V civilním zaměstnání jsem učitelem na základní škole, kde vyučuji zeměpis a tělesnou výchovu, mimo mou aprobaci pak i přírodopis. Pracuji tedy s mládeží neustále.

Zůstaňme u vašeho ročníku. Jaké silné stránky u svého týmu vnímáte? Co po klucích společně s trenéry požadujete?

Pokud budu mluvit o silných stránkách týmu, tak je to jednoznačně výborná tréninková docházka. Ta je příkladná a moc nás s trenéry těší! Bereme to jako závazek, aby byly všechny tréninkové jednotky pro hráče prospěšné a pomohly jim v jejich dalším herním a osobnostním růstu!

Současná složitá doba, kdy nemůžeme plně trénovat a naplno fungovat, nám trenérům poukázala na jednotlivé charaktery hráčů. Jsme moc rádi, že máme v týmu celou řadu sportovců, kteří jsou samostatní, navzájem spolupracují, jsou soutěživí a učenliví! A v tom se je snažíme maximálně podporovat! Především se je tedy snažíme vést k samostatnosti a rozvoji učenlivosti!

Z fotbalového hlediska se již snažíme o vyvážení individuálního a týmového výkonu tak, aby hráči mohli dosáhnout svého maximálního potenciálu. Přistupujeme k nim tedy i nadále jako k individualitám, které se často liší v biologickém věku, nebo mají různou úroveň pohybových schopností a dovedností, vše jim již ale představujeme v herních souvislostech i z pohledu celého týmu.

Pokud byste mohl porovnat chod mládeže v Liberci a právě u nás, jsou patrné nějaké větší rozdíly?

Jednoznačně. V mnoha ohledech. Ovšem jsem pevně přesvědčen, že obě akademie mají co nabídnout! A i když se to nebude všem líbit, tak vzájemná spolupráce liberecké a jablonecké fotbalové akademie by nás mohla posunout dále a blíže ke společnému cíli! Tedy k výchově budoucích profesionálních fotbalistů, kterých obě akademie produkují zatím jen velmi málo, a dále pak sportovců, pro které bude fotbal přirozenou a každodenní součástí!

Minulým rokem jste dosáhl vysokého fotbalového vzdělání a to je A – Licence UEFA. Prozraďte prosím čtenářům, jak samotné studium a závěrečná zkouška vypadají.

Studium bylo hodně ovlivněné současnou epidemiologickou situací a neproběhlo v takovém formátu, v jakém bylo avizované. Vzdělávací kurz se skládal z pěti týdenních bloků, které byly zaměřeny na teoretickou a praktickou část. Výuka teorie byla soustředěna na prohloubení základů anatomie a fyziologie, fyziologii zatížení, pedagogiku, didaktiku, psychologii a kondici. Praxe pak vycházela z ukázkových tréninků na hřišti, do nichž jsme se my studenti=trenéři aktivně zapojovali. K závěrečné zkoušce pak byl připuštěn ten, který uspěl v průběžných testech z výše zmíněných teoretických oborů, v trenérské praxi předvedl vybrané metodické výstupy, a byl mu přijat a kladně ohodnocen natočený ukázkový trénink. Závěrečná zkouška se pak skládala z vylosování tématu, ke kterému se měl vytvořit teoretický základ a následně se převedl do tréninkové a herní praxe. Součástí byl i rozbor natočeného tréninku. Těší mě, že jsem studium trenérské A licence mohl úspěšně absolvovat!

Dle kolegů jste velký fanoušek anglické Premier League. Který tým je váš oblíbený?

Jsem fanouškem dobrého fotbalu! A tím pro mě byl fotbal - hra, kterou předváděl londýnský Arsenal na začátku tisíciletí. Hráči jako Dennis Bergkamp, Thierry Henry nebo Robert Pirés… Je nešlo nemilovat! Stejně tak i obměněný tým v čele s Cescem Fabregasem, Tomášem Rosickým a Alexandrem Hlebem. Prostě fantazie.

V jakém týmu působíte jako aktivní hráč a jaké jsou vaše koníčky?

Pokud mi to pracovní povinnosti dovolí, hraji v krajském přeboru za spřátelenou Jiskru Mšeno. Fotbal a sport obecně mě pak obklopují každý den. Přes léto působím i jako tenisový trenér, na samotné hraní ovšem už příliš mnoho času nezbývá.

Na závěr bych rád dodal, že si moc vážím skutečnosti, že je sport mým koníčkem a zároveň i zaměstnáním, a to stejně tak jako práce s dětmi. Za nic bych neměnil!

Související zprávy


Sdílej


Výhody registrace

  1. Pravidelný newsletter do emailu. Už vám nikdy nic podstatného neunikne!
  2. Přístup do diskuzního fóra.
  3. Možnost klást dotazy vedení klubu.
  4. Účast ve speciálních soutěžích o ceny (pouze pro registrované).
Registrace zde

Facebook

Twitter


O webu | GDPR | Kontakt | RSS

© 2014-2021 FK Jablonec. Všechna práva vyhrazena.