Jablonec před jarem: cílem jsou poháry

Jarní část ligové soutěže klepe na dveře. Jablonečtí fotbalisté zakončili přípravné období a ve středu předstoupili před novináře hlavní kouč Petr Rada a kapitán týmu Tomáš Hübschman. Co vše na zaznělo na tiskové konferenci před startem jara?

Radův tým se letos oproti zvyklostem z let minulých vydal místo Portugalska na herní soustředění do Španělska. Herní kemp si zástupci jabloneckého klubu pochvalovali. „Soustředění proběhlo tak, jak jsme chtěli. Bylo vlastně až nad naše očekávání, co se týče zázemí přímo na místě. Ke konci přípravného období nám už trochu zkomplikovalo situaci počasí v Čechách. Teď to musíme řešit před prvním mistrákem, abychom mohli trénovat na přírodní trávě. Doufám, že budeme dobře připraveni na jaro, které pro nás určitě nebude jednoduché,“ konstatoval jablonecký kouč Petr Rada a jeho slova ještě doplnil kapitán týmu Tomáš Hübschman. „Příprava proběhla standardně, tak jak každý rok. Podmínky ve Španělsku byly asi o kus lepší než v Portugalsku. Navíc jsme hráli s dobrými soupeři,“ kvitoval změnu nejzkušenější hráč Radova výběru.

V přípravě sehrál Jablonec sedm přípravných zápasů, v nichž pětkrát zvítězil a dvakrát poznal hořkost porážky. Celkově se během přátelských duelů dařilo hráčům střelecky, vstřelili sedmnáct branek. Nejpilnějším ze střelců byli útočníci Chramosta (4x) a Doležal (3x), po dvou brankách zaznamenali ještě Krob a Acosta. Našemu týmu se podařilo udržet nejlepšího podzimního střelce Martina Doležala o jehož služby byl zájem, což ostřílený exreprezentant Tomáš Hübschman jen kvituje. „Martin nám udrží spoustu balonů a dává nám hodně branek. Je hodně silný ve hře, podrží balony. Žene ho motivace, že se může podívat na letní Euro a vybojovat si přestup ještě do lepšího týmu než Jablonec,“ přibližuje Hübschman. Nepostradatelný je desetigólový střelec také pro samotného hlavního kouče. „Martin šel v poslední době hodně nahoru, také proto je v širším kádru reprezentace. Zklidnil se věkem, věří si a na tréninku působí jistě. Doufám, že se mu bude dál dařit. Záleží, jak ho budou spoluhráči zásobovat balony a on je bude proměňovat. Pro Jablonec je to v současnosti klíčový hráč,“ říká důrazně Rada.

Během prvních tréninkových týdnů nového roku se týmu bohužel nevyhnuly ani zdravotní lapálie u Kratochvíla a Matouška. „Myslím, že Honza Matoušek by mohl být fit do dvou až tří týdnů. Miloš Kratochvíl je zase po rutinním operačním zákroku třísla. U něj prognózy hovoří, že by se už koncem týdne mohl připojit k týmu a začít s individuálními věcmi. Jinak se nám ale zranění vyhýbala a my jsme mohli s kádrem v klidu pracovat,“ pochvaloval si Rada, jehož kádr v zimě opustil jen stoper Břečka. „Tomáš tu hrál velkou a stabilní roli. Mít levonohého stopera, to je vždycky výhoda. Ale přišla nabídka z Turecka, oni mu splnili podmínky a on neváhal. Byl to pro nás problém, ale naštěstí se nám uzdravil Štěpánek, který sice rok nehrál, ale je to pro nás alternativa. Bojovali jsme také o návrat Sýkory. U něj byla i varianta, že by měl jít ven, ta ale nedopadla. Byl jsem rád, že chtěl jít zpátky do Jablonce, což je pro mě hodně pozitivní. Kádr, který tu teď máme, je už natolik zkušený a široký, že bychom měli jarní zápasy zvládnout,“ je přesvědčený Rada.

Jablonec deklaroval už před startem ligového ročníku, že by se rád pohyboval v první šestici ligové tabulky a slevovat z těchto met nehodlá ani před startem jara, kdy se vyhřívá na třetí pozici. „Budeme se tam chtít udržet a jít co nejdál i v poháru. Ale půjdeme zápas od zápasu, cíle musíme mít ty nejvyšší. Situace v tabulce je vyrovnaná, odstupy tam jsou malé. Ctíme kvalitu soupeřů, kteří posilovali a nedělali takové změny. Budeme chtít hrát tak, abychom co nejvíce zápasů vyhráli. Základ je ale samozřejmě být v první šestce,“ klade si mety kouč ze Střelnice. „Šestka bude základ, ale je to za námi pěkně našlapané. I já bych šel raději zápas od zápasu. V našich silách určitě je rvát se o první šestku,“ přidává svůj názor kapitán Hübschman.

V zimní pauze dostávali větší prostor i mladí a nadějní hráči, které budou chtít trenéři postupně zapojovat do hry. „Ale fotbal bez starých se nedá hrát. Máme tu šikovné hráče, velmi dobře vypadal třeba Pleštil, určitě bude nastupovat teď častěji. S prostředím se už sžil i mladý Macháček, stejně jako Velich, to jsou přísliby do budoucna. Uvidíme, jaká k tomu bude příhodná situace použít je v zápasech, určitě se tomu nebráním,“ uvedl dále Rada.

Jablonec odstartuje jarní část pondělním zápasem proti „neoblíbené“ Příbrami, s kterou prohrál jak v zimní přípravě, tak nejvyšším rozdílem 0:4 na podzim u Litavky. Na nevyvedený duel si moc dobře pamatuje jablonecký kapitán. „Ten zápas ani konečný výsledek nejde vymazat. V hlavě to má asi každý. Ale doufám, že teď ten zápas zvládneme a dobře odstartujeme,“ vyhlíží blížící se pondělní ligovou bitvu na Střelnici 38letý Tomáš Hübschman.