Article image

Just: Fotbal se ubírá k náročnému fyzickému pojetí

V dnešním pokračování rozhovorů s trenéry z FA Jablonec si představíme někdejšího hráče Jablonce a současného trenéra staršího dorostu U19 Josefa Justa.

Trenére, jako bývalý hráč máte na kontě padesát ligových startů, jednu vstřelenou branku a dokonce i reprezentační start do 21 let. V jakých týmech jste jako profesionální hráč figuroval?

Nejdelší dobu jsem hrál v Jablonci, pak Ústí nad Labem, Teplice, Mladá Boleslav a na závěr jsem nastupoval za Varnsdorf.

V roli trenéra jablonecké akademie máte na starosti s kolegou Josefem Mičkou vůbec nejstarší dorostenecký oddíl U19. Prozraďte čtenářům, jak dlouho už v Jablonci trénujete a také, jak funguje vaše spolupráce s ostatními trenéry.

Jabloneckou mládež trénuji od roku 2003, momentálně je spolupráce mezi trenéry dorostu asi na nejlepší úrovni za poslední dobu. Nejužší spolupráce je s p. Mičkou, Davidem Bredou a Karlem Vokálem. Samozřejmě také s trenéry z mladšího dorostu p. Bulířem a p. Bekakisem.

Po kategorii U19 následuje B-tým, který trénuje Jaroslav Vodička. Jak funguje součinnost mezi těmito dvěma celky? Jak často se stává, aby se hráč z dorostu zapojil do tréninku s B-týmem, či dokonce nastoupil k mistrovskému utkání?

S Jardou Vodičkou jsme dobří kamarádi a bývalí spoluhráči, myslím si, že na fotbal má stejný pohled jako já a proto je spolupráce vynikající. Tři hráči dorosteneckého věku jsou v B-týmu zařazeni nastálo a prakticky neustále probíráme možnosti dalších postupů hráčů, kteří trénují v dorostu. Kluci nastupovali do mistrovských utkání v ČFL, je to pro ně hodně náročné, takže postupem času se snad někdo dostane i do základní sestavy.

Mezi mladými fotbalisty z jablonecké akademie máte pověst nejpřísnějšího a nejtvrdšího trenéra. Některým hráčům se o schodech na A-tribuně zdá dodnes, jiní už do Srnčího Dolu nikdy nevkročí. Patříte mezi trenéry, kterým záleží především na kondičních schopnostech? Jaké jsou vaše požadavky na hráče?

Myslím si, že momentálně se fotbal ubírá směrem k náročnému fyzickému pojetí. Proto si myslím, že kluci kolem 17 až 19 roku by měli trénovat tak tvrdě, aby byli schopni obstát v dospělém fotbale. Abychom je mohli kdykoli zařadit do kádru B mužstva, popřípadě aby nakoukli do A mužstva. Zářný příklad je Slavia, která vykročila do světového fotbalu náročným fyzickým fotbalem, který dodnes udivuje i věhlasné týmy z Anglie.

Trenérská činnost není jedinou věcí, kterou pro klub FK Jablonec vykonáváte. Působíte také jako pracovník technického úseku stadionu Střelnice. Prozraďte prosím, v čem spočívá výkon této práce?

Dělám vše kolem údržby hřišť a správy budov. Jelikož jsem nikdy nechtěl být profesionálním trenérem a děsí mě představa, že bych se půl dne doma nudil, jsem s tímto stavem spokojený.


Author Jan Bendl
Sdílet článek