Article image

Trenér Špiroch prošel v akademii všemi kategoriemi

Dalším z našich trenérů působících u fotbalové akademie FK je Jan Špiroch, trenér U10, jenž prošel u mládeže prakticky všemi kategoriemi.

Trenére, jak dlouho se věnujete trenérské činnosti?

Trénování se věnuji od 18 let, začínal jsem jako asistent trenéra mladšího dorostu Jiskry Mšeno u pana Mela. Moc mě to bavilo! Začal jsem studovat knížky, videa, domlouval si stáže na Spartě, sledoval tréninky snad po celém okrese. ,,Musel jsem být chytrej jak rádio..“ Po sezóně jsem dostal na starost starší žáky a také jsem dostal nabídku od Kozdyho (Jan Kozderka) trénovat v jablonecké fotbalové akademii. Pamatuji si to jako by to bylo včera. Bylo to po našem zápase, kdy jsem se šel podívat na hráče, které jsme měli v Jiskře na hostování z Jablonce. Zavolal si mě k sobě, zhodnotili jsme zápas a pak mi dal tuto nabídku. Byla to pro mě odměna. Před prvním tréninkem v Jablonci jsem celou noc ani nespal, jak jsem byl nervózní. Takže trénování se věnuji 11 let.

Minulý rok jste ze žákovské kategorie přešel k přípravkám. V čem vidíte největší rozdíl u těchto kategorií?

Přešel jsem z mladších žáků do starší přípravky. Rozdíl je v soutěžích, komunikaci a ve složení tréninků. Hlavně v přechodu z U13 do U14. V Jablonci sem si už vlastně prošel všemi kategoriemi. Nejprve asistent trenéra Davida Oulehli U19, poté asistent trenéra Honzy Kozderky U15, ve Slovanu u Petra Koudelky, spolupráce s Milanem Šimoníčkem, a Michalem Kolčavou na FAČRu. Jako učeň jsem měl na mistry velké štěstí. Zkušenosti jsou to k nezaplacení.

Nyní trénujete kategorii U10, zajímá nás, kdo Vám v této práci pomáhá v roli asistenta.

Kategorii U10 trénuji společně s Martinem Potůčkem, se kterým se doprovázíme už několikátou sezónu. Od U15, U19 ve Mšeně až do teď. Nebyli jsme spolu jen ve Slovanu Liberec. Martin k mojí fotbalové práci patří. Nikdo jiný by nesnesl hodinové diskuze v šatně po tréninku. Tuto sezónu se k nám připojil i Richard Křemen, kterého znám z působení u ročníku 2007. Richard má zkušenosti z hokeje, po sportovní stránce a výchově, má klukům co dát. Dohromady tvoříme dobrý tým. To není výhoda nejen pro naše kluky, ale i pro mě.

Krom trénování přípravek v Jablonci ještě figurujete jako trenér OFS Jablonec nad Nisou. Co tato role znamená?

Jako GTM OFS se starám především o malé kluby. Mám na starosti inspirační tréninky pro kluby, inspirační tělocviky pro školy/školky, školení trenérů, učitelů a nastartování mládeže tam, kde není, nebo zanikla. V Malé Skále je to na dobré cestě, jsem v kontaktu se starostou a máme dobrý plán.

Jak jste se svým týmem zvládl tréninkovou zátěž v období koronaviru?

Zvládli a asi ještě budeme muset zvládat. Je to těžké pro nás všechny. Krom tréninků online se nám podařilo nastartovat derby online a miniligu online. Na různých školeních se to probíralo, psalo se o tom. Trenéři gratulovali k nápadu a i se přiznali, že z toho čerpali. O to nám šlo. Třeba se dočkáme i ligy Mistrů online, kdy se k nám připojí zahraniční soupeř. Ale raději bychom byli venku na fotbalovém hřišti.

Co Vaše hráčská kariéra? Jste aktivním hráčem?

Naznačil jsem přítelkyni, že bych si šel občas kopnout a ta mi to rychle vysvětlila. Nemám to už kam narvat. Chci vidět co nejvíce zápasu nejen naší mládeže v Jablonci, ale i v kraji. Narodil se nám syn, volný čas chci trávit s rodinou. Občas si jdu kopnout v pátek s trenéry mládeže.


Author Jan Bendl
Sdílet článek