Zavzpomínejte na historické bitvy s Plzní

FK Jablonec FC Viktoria Plzeň
Synot liga, 16. kolo ne 30. 11. 2014, 17:15

Vzájemné souboje hráčů Jablonce s fotbalisty ze západočeské metropole se datují již od roku 1963. Ať už šlo o souboje v nižších soutěžích nebo na té nejvyšší úrovni, řada z těchto památných zápasů se zapsala do historie a klubových kronik.

Z prvních vzájemných zápasů se do análů zapsaly ty druholigové, poprvé na nejvyšší úrovni se oba týmy střetly až v roce 1974 po postupu Jablonce do nejvyšší soutěže. Jedním z nejvypjatějších zápasů novodobé historie byl prvoligový souboj z jara 1999, kdy zelenobílý tým zvítězil ve Štruncových sadech 3:2 a prakticky tak odsoudil plzeňský tým k sestupu do druhé ligy.

O deset let později se oba týmy střetly už ve finále domácí pohárové soutěže na pražské Letné. Proti sobě se postavili také velcí kamarádi a trenérští kolegové František Komňacký a tehdy ještě plzeňský kouč Pavel Vrba. Úspěšnější byl nakonec po vítězství 2:1 Vrbův tým, který se vítězstvím kvalifikoval do Evropské ligy. V nadsázce by se dalo říci, že Jablonec tak nastartoval veleúspěšné období plzeňského fotbalu. Fotbalisté z hlavního města českého piva v následujících letech ochutnali boje v základní skupině Evropské ligy, na domácí scéně získali hned dva mistrovské tituly a fotbalovou Evropu šokovali také tažením v Lize mistrů, v které bojovali s velkokluby typu Barcelony, AC Milán, v dalších letech pak například s Bayernem Mnichov či Manchesterem City!

V dalším ze vzájemných zápasů Jablonce a Plzně se do kronik zapsal souboj z léta 2013 o český Superpohár, kdy se utkal Jablonec jakožto vítěz domácí pohárové soutěže, s posledním mistrem. Tento duel vyzněl na začátku nové ligové sezony pro zelenobílý tým z Jablonce, který zvedl pohárovou trofej nad hlavu po vítězství 3:2!

V soubojích Jablonce a Plzně padá poměrně hodně gólů a jejich zápasy prakticky nikdy nenudí. Nejvíce branek, a to hned sedm, se diváci dočkali třeba v loňské odvetě poháru v Plzni, odkud si Jablonec přivezl vítězství 4:3, tehdy ho ale hřál především postup do semifinále soutěže, kterou o měsíc později i vyhrál. Naopak neradi jablonečtí vzpomínají na potupnou porážku 1:6 v Doosan aréně z listopadu 2013.

Ve videosestřihu si připomeneme remízu 2:2 z Jablonce v roce 2012, kdy se dvakrát trefil Jan Kopic. Dále čtvrtfinále Poháru České pošty v roce 2013, které nabídlo přestřelku se sedmi góly a výhru Jablonce 4:3. Posledním památným duelem je Superpohár z roku 2013.