Mládež
19
červen
2019

Úspěšné tažení žáků U13 na Evropské scéně


Na závěr fotbalové sezóny odcestovali žáci FK Jablonec r. 2006 na mezinárodní turnaj konaný v německém Hannoveru. Den před odjezdem do Německa absolvoval náš tým poslední mistrovské utkání s libereckým Slovanem, který s přehledem porazil, a zajistil si tak konečné 3. místo v České lize žáků. Nejen toto umístění, ale především i herní projev hráčů v derby byl příslibem, že FK Jablonec by se mohl zviditelnit i v evropské konfrontaci.

Mezinárodní fotbalový turnaj pod názvem 3. Internationaler U13 Klauenberg Pfingstcup 2019 se pořádal v termínu 8. – 9. června 2019 a zúčastnilo se jej celkem 48 týmů z osmi evropských zemí (Německo, Dánsko, Švédsko, Rusko, Ukrajina, Polsko, Česko a Nizozemsko). Dvoudenní turnaj se hrál již na velkém hřišti, s časem utkání 22 minut a systémem 10+1 s možností vystřídat maximálně 4 hráče. Všechna utkání se řídila dle pravidel Německé fotbalové asociace. První den byly na pořadu zápasy v základních skupinách a druhý den pak o celkové umístění. Na každý tým tak čekalo celkem jedenáct utkání ve dvou dnech.

S ohledem na velkou vzdálenost 520 km do německého Hannoveru žákovský tým odcestoval o den dříve a mohl si tak zpestřit dlouhou cestu návštěvou velkého fotbalového stadionu VfL Wolfsburg, který má kapacitu pro 30000 diváků. Všichni hráči si vyzkoušeli atmosféru, kterou zažívají bundesligoví fotbalisté v šatně, v zákulisí a při nástupu před utkáním, včetně doprovodné hudby. Součástí prohlídky stadionu byl i vstup do interaktivního muzea s anglickým průvodcem, kde si trenéři, hráči i jejich rodiče zábavnou formou vyzkoušeli své fotbalové dovednosti. Večer pak odcestovali ubytovat se do nedalekého Hannoveru.

Následující dva dny již patřily fotbalovému turnaji. Českou republiku reprezentovali tři velmi kvalitní týmy FK Pardubice, Dynamo České Budějovice a FK Jablonec. První den se odehrály zápasy v osmi základních skupinách po šesti týmech. Náš tým byl nalosován do 6. základní skupiny spolu s Eintracht Braunschweig, SC Sperber Hamburg, Karpaty Lvov, TSV Patensen a Neidersachsen Döhren. Všechna naše sobotní utkání byla odehrána ve fotbalovém areálu v Döhrenu, kde jsme byli velmi mile přijati organizátory, zejména ředitelem panem Tillem Uhligem, který nám po předvedeném výkonu ze srdce přál umístění na bedně.

Základní skupina:

FK Jablonec – Eintracht Braunschweig 1:1 (Duštíra)

První utkání na turnaji, které nás mělo prověřit. Ze začátku jsme se prali s prostorem, ale postupem času jsme získali klid. Bohužel v době, kdy jsme hru jasně ovládali, přišel ojedinělý brejk soupeře a prohrávali jsme. Kluci však našli rychle odpověď a po sporné ofsajdové situaci se prosadil Duštíra. Čtyři minuty před koncem zahodil obrovskou šanci Kostka a bohužel na zisk 3 bodů jsme nedosáhli. Herně jsme však dominovali a trenér německého týmu označil jejich bod za "zlatý".

FK Jablonec – TSV Pattensen 5:0 (2x Duštíra, M. Svatý, Palán, Lukeš)

V utkání jsme jasně dominovali a tomu i odpovídal konečný výsledek.

FK Jablonec - Karpaty Lvov (UA) 0:0

První těžký soupeř na turnaji, proti kterému jsme stáli. Hráče z Ukrajiny zdobila obrovská agresivita při napadání. My jsme naopak ztráceli. Sedm minut před koncem nás zachránilo břevno. Soupeř nadále tlačil, nicméně další gólovou situaci si přes naši dobře pracující defenzivu již nevypracoval.

FK Jablonec - Niedersachsen Döhren 3:0 (2x Palán, Duschka)

Velmi podobné utkání jako s TSV Pattensen. Naši hráči byli jasně lepší a díky naší dominanci na míči v utkání padali branky po krásných akcích.

FK Jablonec – SC Sperber Hamburg 2:1(2x Palán)

V tomto utkání šlo o všechno. Soupeř vedl tabulku a nás mezi nejlepších 16 týmů mohla posunout pouze a jedině výhra. Do utkání jsme nevstoupili dobře a brzy prohrávali. Soupeř byl v tu chvíli pánem na hřišti. Kluci se však semkli, utkání vyrovnali a pak se děli věci. Kuba Palán nás svou druhou brankou po tvrdé ráně poslal do vedení. Přibývaly minuty a soupeř nás začal opět přehrávat. Bylo to už velmi hektické z obou stran a nejhezčí moment dne a zápasu převedl v brance Špís, který pár vteřin před koncem vytáhl neuvěřitelný zákrok a vytáhl míč na roh z pravé šibenice po velmi tvrdé ráně z 25 metrů. Po odehraném rohu rozhodčí zápas ukončil a v jabloneckém týmu zavládla naprostá euforie. 

Pořadí v základní skupině pak určilo, že FK Jablonec si jako jediný český zástupce zahraje s nejlepšími týmy celého turnaje ve skupině šampiónů. Dalšími skupinami pak následovaly zlatá, stříbrná a bronzová. Celý realizační tým, hráči i doprovod si v euforii z postupu, zpestřil odpoledne průvodem s jabloneckou vlajkou centrem Hannoveru, kde budil velmi příjemné přijetí místních obyvatel v zaplněném centru města. 

Poslední den již čekala na naše hráče skupina šampiónů, která byla rozdělena na čtyři skupiny po čtyřech týmech. Během dopoledne čekaly na jablonecké hráče v osmifinálové skupině německé týmy 1.FC St. Pauli, Kickers Offenbach a Hannover 96.

Skupina šampiónů:

FK Jablonec – 1.FC St. Pauli 0:2

V prvním osmifinálovém utkání byl soupeř jednoznačně lepší. Německý celek nás nepustil do ničeho vážného. My jsme jim naopak darovali gól po nepozornosti hned v první minutě a druhý gól jsme inkasovali z penalty. Kaňkou na tomto utkání bylo zranění Nováka, který byl převezen do nemocnice. Ještě větší však bylo "no fair play" jednání německého týmu, jehož hráči nereagovali na výzvu podání ruky, naopak se vysmívali a co bylo zarážející, tak výsměch byl směřován i na rodiče našich kluků.

FK Jablonec – Hannover 96 0:1

Ve druhém osmifinálovém utkání nás čekal další velmi silný tým, který nás přehrál na plné čáře. Kluci z Hannoveru byli úplně někde jinde než naši a mohli jsme být rádi, že jsme neinkasovali vícekrát, dva góly domácím neuznal rozhodčí kvůli ofsajdu. Nás mohla mrzet situace z konce utkání, kdy jsme sahali po bodu, nicméně Palán ve své šanci po 30 metrovém sprintu neměl dostatek sil na přesné zakončení.

FK Jablonec – Kickers Offenbach 0:5

Ve třetím osmifinálovém utkání se jablonečtí hráči prali s morálkou, dvě předchozí prohry a vidina, že již nepostoupí mezi nejlepších osm mančaftů, se na klucích podepsala. Soupeř nás přehrával stejně jako Hannover a soupeř zaslouženě vsítil pět branek do naší sítě.

V nedělním odpoledni čekalo na všechny týmy již boje o konečné umístění.

FK Jablonec – Alemannia Aachen 1:2 (Palán)

Utkání se odehrávalo na velmi malém a špatném trávníku. Začali jsme výborně a díky přihrávce Vopata se individuální akcí prosadil Palán. To však bylo z naší strany vše, soupeř nás drtil dvěma vysokými hráči a skóre se mu nakonec podařilo otočit. V tomto zápase jsme nebyli až tak horším týmem, nicméně německý tým spoléhal na své dva hráče, tak jako jiné týmy. Ve třinácti letech měli 180 cm a více a s tímto rozdílem jsme si nebyli schopni poradit v žádném utkání.

FK Jablonec – SV Sandhausen 1:1 (Palán)

Velmi vyrovnané utkání málem zlomila až do očí bijící ofsajdová situace, ze které se soupeř dostal do vedení. Bohužel po protestu našeho trenéra Tomáše Hlubučka, který opětovně žádal rozhodčího o neplatnost gólu, byl vykázán mimo střídačku. Naše borce jakoby tento moment a pocit křivdy nahodil na vyšší rychlostní stupeň a díky Palánovi, na tomto turnaji skvěle hrajícím hráčem, se nám podařilo vyrovnat. Více jsme však nestihli a po zápase proběhla ještě diskuze s rozhodčím. Ačkoliv se rozhodčí snažil ospravedlnit svou chybu a zároveň i náš trenér se omlouval za své chování, celé nedorozumění skončilo vzájemným podáním ruky a v rámci fair play. A tak by to mělo být, ne jako v utkání se St. Pauli.

FK Jablonec – DSC Arminia Bielfeld 1:0 (Palán)

Do posledního utkání o konečné umístění, které se již odehrávalo v pozdním odpoledni, jsme vstoupili už značně unavení, polámaní, se spoustou drobných zranění, ale s nadějí, že ještě zkusíme vyhrát. Zápas byl vyrovnaný, soupeř měl tři nadějné situace, nicméně naše branka odolala. Poté jablonečtí hráči převzali iniciativu, soupeře mírně přimáčkli a hráli spíše úsporně na míči a čekali na svou příležitost. Ta přišla a skvělý Palán po chybě defenzivního hráče Bielfeldu utekl na levé straně a křižnou ranou překonal gólmana.

Jablonečtí trenéři Marcel Belšan a Tomáš Hlubuček hodnotí turnaj velmi pozitivně. Po sportovní stránce nás určitě mezinárodní konfrontace posunula a splnila svůj účel. Vítězem turnaje se nakonec stal ruský Zenit Petrohrad a být poslední den v takové společnosti velkých týmů bylo pro nás obrovským zadostiučiněním celé roční práce. Rádi bychom poděkovali organizátorům turnaje, klubu FK Jablonec za finanční příspěvek, všem hráčům, celému realizačnímu týmu a hlavně také rodičům, kteří nás jeli podporovat a neuvěřitelně fandili a hnali kluky dopředu. Bez všech těchto věcí by turnaj nebyl tak úspěšný a jsme rádi, že jsme si přivezli nejen zážitky, ale také dobré umístění a dobrý pocit z předvedené hry, kterou oceňovali i naši zahraniční soupeři.

Sestava FK Jablonec: Dvořák, Špís – Duschka, Sirůček, Vopat, Novák, K. Svatý, Palán, Lukeš, Skalický, M. Svatý, Vrabec, Duštíra, Kostka, Kochánek, Hanuš.

Realizační tým: Marcel Belšan, Tomáš Hlubuček, Karel Novák.

Fotogalerie


Související zprávy


Sdílej


Výhody registrace

  1. Pravidelný newsletter do emailu. Už vám nikdy nic podstatného neunikne!
  2. Přístup do diskuzního fóra.
  3. Možnost klást dotazy vedení klubu.
  4. Účast ve speciálních soutěžích o ceny (pouze pro registrované).
Registrace zde

Facebook

Twitter


O webu | GDPR | Kontakt | RSS | Nastavení cookies

© 2014-2022 FK Jablonec. Všechna práva vyhrazena.