Mládež
leden

U19 přivezla z dánského Odense stříbro!

V minulém týdnu dorostenecké týmy FK Jablonec absolvovali prestižní mezinárodní turnaj v dánském Odense. Turnaje se zúčastnili kategorie U17 (BC Catering Cup 2020) pod vedením trenérů Josefa Justa a Karla Vokála a kategorie U19 (Kai Thor Cup 2020), který vedli trenéři Zdeněk Bryscejn a René Feri.

S ohledem na třídenní turnaj oba jablonecké výběry vyráželi s předstihem již ve čtvrtek. Tisícikilometrovou vzdálenost si všichni zpestřili návštěvou v německém HSV Hamburg spojenou s prohlídkou stadionu. Druhý den v rámci předzápasového tréninku jablonecký tým velmi mile přivítalo vedení místní akademie Odense OB. První zápasy turnaje čekaly na oba týmy ve večerních hodinách. Turnaje Kai Thor Cup 2020 a BC Catering Cup 2020 se hrály souběžně v areálu tréninkového centra. Kromě jabloneckého týmu byli přítomny týmy Odense OB, 1. FC Union Berlin, IFK Norköpping, Vitesse Arnhem, Van Riemsdijk Sports Amsterodam, Pogoń Szczecin, BK Aalborg a BK Häcken. Týmy byly rozděleny do dvou skupin po čtyřech a jejich vítězové se utkali v nedělním finále. Tam se probojovalo místní Odense OB a naše dorostenecké áčko. V atraktivním finálovém souboji bohužel naši borci prohráli a získali tak stříbrnou příčku.

Hodnocení hlavního trenéra Josefa Justa (U17): "Po dvouměsíčním volnu a třech trénincích jsme vycestovali na výborně obsazený turnaj, na kterém jsme měli jednoznačně nejmladší tým vybraný z hráčů U16 a U17. Zároveň několik našich hráčů nebylo uvolněno ze školy, které jsme nemohli nominovat. To nám prakticky znemožnilo konkurovat soupeřům a konfrontace proti hráčům evropských akademií se nepovedla. Pokud by se turnaj konal o dva měsíce později, srovnání by bylo jistě lepší. Kromě zápasů bylo velkým pozitivem srovnání úrovně evropských akademií, jejich fungování a podmínek, v jakých trénují."

Soupiska U17: Reiner, Yerasov – Plechatý, Šťovíček, Řezníček, Drda, Linhart, Wagenknecht, Bím, Phan, Novák, Polák, Nykrín, Malý, Šebek, Svrček, Bartoš.

Realizační tým U17: Josef Just, Karel Vokál, Jan Jisl, Karel Novák.

Hodnocení hlavního trenéra Zdeňka Bryscejna (U19): "Vzhledem k tomu, že jsme měli hodně zraněných hráčů (4 hráči jsou po operaci), odjížděli jsme na turnaj s velkým respektem. Rád bych pochválil spolupráci s trenérem Jablonce B Jaroslavem Vodičkou za uvolnění několika jeho hráčů a tím mi značně pomohl s nominací. Nedokážu si představit, kdyby se turnaje nezúčastnili hráči jako Fiala, Körber, Podzimek, Černák a Kinčl. Dle regulí mohl každý tým také nominovat až tři hráče ročníku 2000 a jak jsme poznali, všechny týmy tuto možnost plně využily. Odjeli jsme jednoznačně s nejmladším týmem a dokonce jsme měli i dva hráče z U17. Velkým pozitivem bylo rovněž, že nám manažer mládeže Josef Mička umožnil odcestovat na tisíc kilometrů dlouhou cestu o den dříve, abychom se mohli připravit na první páteční zápas, včetně předzápasového dopoledního tréninku.

První zápas jsme hráli s Pogońem (jejich A tým vede po podzimu polskou ligu) a díky výkonu ve druhém poločase jsme otočili z 0:1 na 2:1. Tento výsledek celý tým pozitivně nakopnul a tím jsme zvládli i druhý hrací den, kdy jsme zaslouženě porazili nejdříve švédský BK Häcken Göteborg 2:0 a ve večerním zápase získali další body s amsterodamskou VRS akademii v přímém souboji o postup do finále. Na prvenství ve skupině a postupu do finále nám v tomto utkání stačila remíza. V půli jsme vedli již 2:0 po našem jednoznačně nejlepším odehraném poločase na celém turnaji. Utkání se zkomplikovalo po červené kartě Malimánka, který ji obdržel po druhé žluté kartě, a Holanďani vyrovnali na 2:2. Musíme přiznat, že v hektickém závěru jsme v závěru udrželi kýženou remízu. Tímto výsledkem jsme se neočekávaně dostali do nedělního finále proti vítězi z druhé skupiny, kterým se stalo domácí Odense BK. Ve finále se nám první půle nevyvedla a domácí dali brzy branku a zaslouženě vedli 0:1. Po pozdějším shlédnutí finálového utkání jsme zjistili, že nám nebyl uznán regulérní gól našeho hráče Malimánka. O poločase jsme změnili rozestavení, hra se vyrovnala, domácí však zaslouženě zvítězili s konečným výsledkem 1:2.

Turnaj po všech stránkách hodnotíme velice pozitivně. Celý tým výborně reprezentoval FK Jablonec a jeho výkony i vystupování mimo turnaj byly hodnoceny ostatními týmy, ale hlavně pořadateli, na jedničku. Je nutno si uvědomit, že umístění na tomto turnaji je překvapivé, vzhledem k tomu, že turnaje se kromě našeho týmu a švédského Norköppingu zúčastnily profesionální akademie svých týmů. Udělali jsme zde obrovský dojem a po závěrečném hvizdu jsme byli pozváni osobně ředitelem Odense OB Tonnym Hermansenem a šéftrenérem akademie Odense Kimem Engstromem na příští ročník. Mimo to již při zpáteční jsme obdrželi další osobní pozvání do holandské akademie v Amsterodamu na velký evropský turnaj pořádaný v červnu. Obě tato pozvání od vyhlášených akademií svědčí o skvělé prezentaci našeho klubu FK Jablonec.

Velké poděkování zaslouží masér týmu Honza Jisl, který měl čtyři dny plné ruce práce od rána do večera a velice děkuji Karlu Novákovi, který nám trenérům připravil veškerý servis a celý zájezd skvěle připravil, takže my trenéři jsme se mohli věnovat pouze fotbalu."

Výsledky v základní skupině U19:

FK Jablonec – Pogoń Szczecin 2:1 (pol. 0:1, góly: Kinčl, Samek)

FK Jablonec – BK Häcken 2:0 (pol. 0:0, góly: Kinčl, Černák)

FK Jablonec – VRS Amsterodam 2:2 (pol. 2:0, góly: Černák, Kinčl)

Finále U19:

FK Jablonec – Odense BK 1:2 (pol. 0:1, gól: Janda)

Soupiska U19: Fiala, Ježek – Vrzák, Vosecký, Malimánek, Dejl, Samek, Coufal, Břenek, Váňa, Fidra, Janda, Körber, Černák, Jelínek, Kinčl, Podzimek.

Realizační tým U19: Zdeněk Bryscejn, René Feri, Jan Jisl, Karel Novák.