Těsná prohra s Evertonem v Rakousku

FK Jablonec Everton FC
0:1
Přátelská utkání, přát. so 16. 7. 2016, 14:00

S velkým favoritem jsme drželi krok, vypracovali si několik šancí, ale nakonec o výsledku rozhodla jediná branka Evertonu zásluhou Gallawaye. Na závěr rakouského soustředění to byla kvalitní prověrka.

Poslední utkání na rakouském soustředění bylo velkou prověrkou pro náš tým. Anglický Everton FC sice postrádal několik hráčů, kteří se zúčastnili evropského šampionátu, ale rozhodně další hvězdy nešetřil. S kapitánskou páskou vedl Everton například zkušený Leighton Baines a druhý poločas odchytal výborný brankář Maarten Stekelenburg, který je nováčkem v Evertonu.

Ve 3. Minutě poprvé zahrozil Everton, když Mirallas dostal míč do uličky a přestřelil branku. V páté minutě rozjel naší akci po levé straně Končal s Trávníkem, druhý jmenovaný obloučkem do vápna našel Hybše, ale jeho zakončení přineslo jen rohový kop pro Jablonec.

V 10. minutě jsme měli velkou šanci. Nejprve Jiráček jen těsně neprotlačil míč za brankovou čáru a následně Tomáš Wágner mířil tvrdou střelou nad branku. Po čtvrthodině hry jsme zahrávali další rohový kop, první pokus obrana odrazila, Hübschman vrátil na Trávníka a jeho ostrý centr na zadní tyč našel Beneše, který hlavičkoval mimo branku.

Ve 25. minutě se do velké šance dostal Everton. Pěkná kombinace z pravé strany až do vápna skončila střelou Muhameda Bešiće vedle branky. O chvíli později musel nebezpečí na poslední chvíli ve vápně hasit skluzem Luděk Pernica.

Ve 28. minutě zahrával trestný kop kapitán Baines a jeho perfektně mířenou střelu do šibenice zlikvidoval gólman Hrubý. Na začátku 30. minuty trefil Michal Trávník po centru Končala břevno!

Druhý poločas jsme začali aktivně, hned ve 46. minutě jsme vybojovali dva rohové kopy, které ale, bohužel, větší ohrožení branky Evertonu nepřinesly. V 51. minutě to zkusil střelou z dálky Mehanović, ale jeho pokus našel jen brankáře soupeře.

V 60. minutě zahrával Everton rohový kop a prodloužený míč na zadní tyč dostal do sítě Brendan Galloway. V 70. minutě jsme poslali na hřiště další hráče z lavičky a přeskupili hru na 3 – 5 - 2.

V 76. minutě Galloway po individuální akci zakončil ve vápně střelou do tyče. Na druhé straně jsme vybojovali opět sérii rohových kopů, ale obrana v čele s brankářem Stekelenburgem odolala.

V 84. minutě se po dlouhém volném kopu dostal v náběhu do vápna k hlavičce Beneš, ale branku těsně minul. O minutu později hledal Masopust ve vápně Doležala, ke kterému se centr z pravé strany dostal, ale jeho zakončení hlavou se mezi tyče nevešlo.

V závěru zápasu jsme šli do rizika a více jsme otevřeli hru. Z toho nám vyplynulo pár slušných kombinací a situací okolo branky Evertonu. Na vyrovnání to ale nestačilo.

Těsnou porážku s účastníkem anglické Permier League po statečném výkonu hodnotil pozitivně i trenér Jablonce Zdenko Frťala. "Za náš výkon jsme dnes hrozně rádi. Zápas mohu hodnotit jenom pozitivně, protože odehrát s takto kvalitním soupeřem přípravný zápas takovým výkonem, to nás může jenom těšit. Až do devadesáté minuty byl ten výsledek pořád nejasný a v závěru jsme měli dvě stoprocentní šance. Celkem jsme si v zápase vypracovali čtyři gólové šance. Kluci se přesvědčili, že když budou makat jeden za druhého, tak mohou předvést ten standard, který jsme si tady nastavili. Musíme to samozřejmě nyní přenést do ligy," řekl Frťala po utkání a pochválil i přístup mladých střídajících hráčů. "Bylo dobré, že si těžkou prověrku vyzkoušeli i mladší hráči. Je to pro ně další obrovská zkušenost. I střídající hráči dokázali udržet tempo hry a dokonce ho v závěru i vystupňovat. To ukázalo, že konkurence v týmu je a to je pro nás také hrozně důležitý poznatek," zakončil jablonecký trenér hodnocení těsně před návratem mužstva domů.