Souboj suverénů. Jablonec míří do Jihlavy

FC Vysočina Jihlava FK Jablonec
HET liga, 21. kolo so 17. 3. 2018, 15:00

Už jen dva ligové týmy mají na jaře stoprocentní bilanci. Právě souboj těchto klubů se odehraje v sobotu na Vysočině, kam dorazí náš Jablonec.

Jihlavští fotbalisté zažívají neuvěřitelný zvrat v sezoně. Tým, který přezimoval na posledním místě ligové tabulky a byl největším aspirantem na sestup prošel jak neskutečnou proměnou. Pod taktovkou nového kouče Svědíka se tým připravoval na nelehký úvod jara. A Vysočina začala skvostně, doma totiž hned na úvod porazila 1:0 na těžkém terénu ambiciózní Slavií. Tím to ale zdaleka neskončilo, v dalším kole šokovala výhrou 1:0 na pažitu podzimního suveréna z Plzně! Nikoho pak nepřekvapila i domácí výhra nad Teplicemi 3:1. V posledním kole Jihlava vyhrála jednoznačně 3:1 i na Dukle a potvrdila tak stoupající tendenci. Suma sumárum, plný bodový počet vytáhl jihlavské fotbalisty už na desátou příčku ligové tabulky s 22 body. Takový začátek jara znamená, že musím krotit euforii. Ale pro hráče je důležité, že jim spolu s tím vzniká důležité sebevědomí. Celý náš herní způsob je postavený na rychlosti a výborné fyzické přípravě. Musíme být neustále aktivní v obraně i útoku. Máme svůj cíl a za tím si jde celé mužstvo,“ mluví jihlavský kouč Martin Svědík.

Přitom žádný extra velký pohyb v Jihlavě v zimě nenastal. Kariéru sice ukončil stoper Rosa, odešel i Kryštůfek a k nám do Jablonce přestoupil brankář Hanuš. Spolu s tím se povedlo ale i kádr doplnit, z Boleslavi přišel záložník Levin, z Vlašimi středopolař Kamso, do obrany jihlavští získali německého obránce Schumachera, pozici gólmana vyztužil exjablonecký Valeš a do útoku Vysočina získala Turynu.

Také Jablonec je ale pod novým koučem Petrem Radou suverénní. Na jaře vyhrál všechny zápasy, navíc postoupil do pohárového semifinále. Náš kouč se snažil našeho dalšího protivníka přečíst. Sledoval jsem je na Dukle, kde vyhráli zcela zaslouženě. Hrají hodně vysoko a je jim to vlastní. Dostali se z nezáviděníhodné situace. Prakticky šli ze zamčeného sklepa na pět zámků a teď mají pěkných 22 bodů. Bude to těžké utkání a vzhledem k tomu, že ani jeden z týmů neztratil na jaře ještě ani bod, to bude i do jisté míry prestižní utkání,“ říká před sobotním kláním jarních suverénů trenér Rada. "Na zápas se těšíme. Máme za sebou nějakou sérii, která je pro nás pozitivní. Na druhou stranu ji má také Jihlava. Jedeme ven, takže nás čeká těžké utkání. Ale jak říkám, pokud bychom tam jeli s tím, že budeme jen bránit, tak je to špatně. Jedeme tam s tím, jako jsme jeli do Zlína, nebo jako když hrajeme doma. Chceme hrát aktivně a nevracet se s prázdnou. To je vždycky náš cíl," dodává Petr Rada.

Proti Baníku Ostrava a v poháru MOL Cup musel trenér Petr Rada udělat několik nucených změn v sestavě. Kvůli kartám chyběl například Jakub Považanec, zdravotní komplikace měli Hanousek, Trávník a Hübschman. Tým před Jihlavou trénuje v kompletním složení. „Pro nás je důležité, že se nám hráči vrátili. Kádr máme zase silnější a jsme všichni pohromadě. To je pro nás velké plus,“ komentuje aktuální zdravotní stav trenér Jablonce Petr Rada.

Podzimní duel s Jihlavou jablonečtí zvládli ke své spokojenosti, doma svému soupeři nasázeli pět branek. Na stadionu Jihlavy ale naposledy naplno bodovali v roce 2012, v posledních dvou letech jsme se z Jihlavy vraceli vždy s bodem za remízu 1:1. Jak dopadne utkání dvou nejlepších týmů jara?

Utkání začíná 17. března v 15 hodin v Jihlavě.

Rozhodčí: Proske - Myška, Horák

Delegát: Ulrich, Urbanec