Aktualita
17
září
2020

Slovenská menšina, termály i nový stadion


Jubilejní desátou cestu v pohárové Evropě okusí jablonečtí fotbalisté poprvé u našich východních sousedů na Slovensku. Pojďme si představit Dunajskou Stredu, město našeho čtvrtečního protivníka.

Dunajská Streda leží rovných 50 km od Bratislavy. V její aglomeraci žije zhruba 23 tisíc obyvatel, z toho až čtyři pětiny jsou maďarské národnosti, čemuž samozřejmě napomáhá blízká hranice s Maďarskem. Město samotné se nachází na jihozápadním Slovensku v takzvané Podunajské rovině, nedaleko odtud se chráněnou krajinou oblastí táhne majestátní řeka Dunaj.

Název města je odvozen od dne uprostřed týdne, tedy středy, kdy se zde konaly trhy. Dunajské Strede se přezdívá také hlavním městem Žitného ostrova, který z jihu lemuje samotný Dunaj, ze severu jeho rameno Malý Dunaj a z východu Váh. Jedná se velmi úrodnou oblast, která se tudíž soustředí především na zemědělskou a potravinářskou výrobu.

Ve městě samotném narazíme na klasické panelové domy, ale i dostatek historických památek. Ve středu města, na místě zničené hlavní městské synagogy, se nachází památník obětem holocaustu. Významnými stavbami jsou kostel svatého Jiří ze 13. století a kostel Panny Marie, postavený ve 14. století, který byl během 18. století přestavěný do barokního stylu. Za návštěvu stojí například i Žlutý zámeček biskupa Kondého. V okolí se nachází další zajímavosti jako okruh Slovakiaring pro automobilové závody či vodní dílo Gabčíkovo.

Největším místním lákadlem jsou ale termální koupaliště s rozsáhlým akvaparkem. Voda s vysokou koncentrací minerálních látek má teplotu až 57 °C, tryská z vrtu z hloubky 1600 metrů a je vhodná k léčbě s pohybovým ústrojím. Celý komplex Thermalpark Dunajská Streda pak tvoří ještě saunový svět, tobogány a další atrakce.

Přímo uprostřed města se nachází i samotné dějiště našeho čtvrtečního zápasu 2. předkola Evropské ligy. Hrát se bude na krásném stadionu MOL Aréna s kapacitou 12700 míst, bohužel kvůli pandemii bez diváků. Stadion domácího celku byl poprvé otevřen už v roce 1953, od té doby prošel několika přestavbami. Ta poslední byla zásadní, renovace začala na jaře 2016 a trvala dva roky. Místo čtyř samostatných tribun vyrostly na stejném místě čtyři nové spojené tribuny a moderní stánek domácích nyní splňuje všechny náročná kritéria UEFA jak vybavením, tak potřebnou infrastrukturou.

Související zprávy


Sdílej


Výhody registrace

  1. Pravidelný newsletter do emailu. Už vám nikdy nic podstatného neunikne!
  2. Přístup do diskuzního fóra.
  3. Možnost klást dotazy vedení klubu.
  4. Účast ve speciálních soutěžích o ceny (pouze pro registrované).
Registrace zde

Facebook

Twitter


O webu | GDPR | Kontakt | RSS

© 2014-2021 FK Jablonec. Všechna práva vyhrazena.