Šlágr kola: Jablonec vyzve na Střelnici Slavii

FK Jablonec SK Slavia Praha
FORTUNA:LIGA, 12. kolo ne 6. 10. 2019, 18:00

Jabloneckou Střelnici čeká v neděli šlágr podzimu! Souboj třetího Jablonce s vedoucí Slávií Praha, jenž obhajuje ligový primát a účinkuje v základní skupině Ligy mistrů, ozdobí program 12. kola FORUNA:LIGY.

Pražský celek se za podpory čínského majitele a jeho kapitálu vyšvihl mezi tuzemskou špičku a opět oprašuje svou značku i na evropské úrovni. Jsou tomu necelé dva roky, co se v Edenu rozhodli angažovat kouče Trpišovského, který si hned začal skládat tým podle svého mínění. Pražané už loni excelovali, na domácí scéně vyhráli double a postoupili až do čtvrtfinále Evropské ligy, kde vyřadili Sevillu a trápili i Chelsea. „Troufnu si říct, že se kluci tímto přiřadili do slávistické historie,“ uvedl tehdy Trpišovský, aniž by věděl, co se v jeho klubu stane dál.

Slávističtí fotbalisté totiž zvládli v srpnu 4. předkolo Ligy mistrů s Kluží. Po dvanácti letech a podruhé v klubové historii se tak účastní hlavní soutěže milionářské Ligu mistrů. Inter Milán, Dortmund a Barcelona, to jsou hvězdní soupeři a takzvaná skupina smrti, která je pro Trpišovského hráče určitě odměnou. Ale i mezi takovými giganty se nemusí český zástupce zdaleka ztratit, což naznačily úvodní dva zápasy. V Itálii na San Siru byla Slavia pár minut od senzačního vítězství, Inter ale v nastavení stačil srovnat na 1:1. V druhé prověrce Slavia hostila v Edenu tuto středu Dortmund, ač prohrála 0:2, opět zanechala sympatický výkon, který ocenil i trenér německého soupeře.

Jeden z předsezónních cílů v podobě účasti v základní skupině Ligy mistrů tak už mají Pražané splněný a tomu dalšímu jdou zdárně naproti. Chtějí totiž obhájit český double. „Cílů je hodně, chceme zabudovávat nové hráče a udržet aktivní hru. Soupeři berou zápas s námi jako svátek, vědí, že mohou jen překvapit a ta role jim vyhovuje,“ uvědomuje si Trpišovský. Ten v létě přišel o urostlé stopery Ngadea i Deliho, produktivního Stocha, levonohého Zmrhala pustili vršovičtí funkcionáři do Brescie a kudrnáč Král se upsal Spartaku Moskva. Jenže v Edenu se i mohutně nakupovalo, Slavia neváhala vyplatil sto milionů za exsparťana Stancia, z Jablonci si pořídila dvojici obránců Holeše s Hovorkou, do útoku získala Júsufa, přišli i Takács, Hora a Provod.

Pražané s početným kádrem zajímavě rotují ve všech soutěžích a domácí FORTUNA:LIZE vévodí s tříbodovým náskokem na druhou Plzeň. V jedenácti odehraných kolech zatížili konto soupeřů už 23 góly, přičemž jen dvakrát inkasovali. Body ztratili jen ve dvou venkovních zápasech po remízách v Karviné a Opavě. Kouč Trpišovský bude z nabitého kádru v neděli na Střelnici postrádat zraněné Takácse a Traorého, kvůli karetnímu trestu nesmí nastoupit ani stoper Hovorka. Rozhodně kompletní nepůjde do nedělního šlágru ani Radův Jablonec. Náš kouč se bude muset obejít bez hráčů, kteří na Střelnici hostují právě z vršovického Edenu. Jedná se o tři fotbalisty, Jugase, Matouška a Sýkoru. Především posledně dva jmenovaní se spolu podíleli na skoro polovině vstřelených branek jabloneckého týmu v dosavadním ligovém průběhu. „Všichni tři jsou kvalitní hráči a proto jsou ve Slavii. Máme je tu, protože ve Slavii by neměli tolik uplatnění. V neděli tak dostanou šanci další hráči, kteří na ní čekají. Jedenáct hráčů dáme dohromady, nemáme se čeho bát,“ konstatuje jablonecký kouč Petr Rada.

Jeho svěřenci po těsné ligové výhře ve Zlíně v úterý zvládli postoupit před Brno v MOL Cupu a anglický týden zakončí proti úřadujícímu mistrovi. „Budeme hrát proti nejsilnějšímu týmu v českém fotbale. Slavia v současné době hraje nejlepší fotbal, v Čechách není lepší tým. Mají nejlepší hráče v lize a mají to dobře poskládané. Slavia je prostě dneska konkurenceschopná i v Evropě. Bude to pro nás těžké, ale nebojíme se. Nemůžeme proti nim hrát zběsile, ale budeme hrát tak, abychom doma zvítězili,“ říká odhodlaně náš lodivod.

Historická bilance obou dnešní soupeřů je vzácně vyrovnaná, soupeře v nedělní podvečer čeká už 52. vzájemný ligový duel. Hned ve 24 případech z toho se body dělily, 12x se radoval z výhry Jablonec, 15x byli šťastnější Pražané. V loňské sezoně na sebe oba týmy narazily hned třikrát, Radův tým nejdříve vyhrál 2:0 v Edenu, Vršovičtí oplatili na chlup stejným skóre a prosincovou výhrou na Střelnici, v nadstavbě se z domácí výhry v Praze 2:1 radovala také Slavia.

Utkání začíná v neděli 6. října od 18 hodin na Střelnici v Jablonci nad Nisou

Rozhodčí: Proske - Kotík, Dresler