Silný o první trefě: Prolomit to bylo důležité

FK Jablonec AC Sparta Praha
FORTUNA:LIGA, 22. kolo st 9. 3. 2022, 18:30

První ligový gól v kariéře si jablonecký útočník Jan Silný zapsal ve středeční dohrávce proti pražské Spartě. Po zápase popsal, jak moc už toužil prolomit střeleckou smůlu a čekání na první ligovou trefu.

První ligový gól a zrovna proti Spartě. Líp sis to asi ani nemohl naplánovat, ne?

Jsem hlavně rád za to, že to tam spadlo. A je jedno, jestli je to do sítě Sparty nebo Hradce. Je jen škoda, že to je jen za bod. Byla by to velká euforie, kdybychom dnes vyhráli a Spartu porazili.

Gól z rohového kopu byl takto nacvičený?

Byli jsme takhle domluveni. Dva ze čtyř hráčů chodíme v náběhu na předek a dva na zadek. Střídali jsme se. Při gólu já jsem se trhl na přední tyč a zůstal jsem tam sám a naštěstí jsem to trefil.

O víkendu jsi měl také dvě tutovky proti Hradci Králové. Neměl jsi to stále v hlavě?

Leželo to na mně. Už jsem gól potřeboval. Nechci mluvit o krizi, nastoupil jsem v nějakých šesti zápasech, ale když to řeknu blbě, ani v jednom jsme neprohráli. Dal jsem gól v poháru. Ale prostě jsem potřeboval dát ten ligový gól. I v přípravě jsem góly dával. Já prostě vím, že gól dát umím. Prolomit to, to pro mě bylo hrozně důležité.

Ve dvou zápasech během jednoho týdne jsme Spartě dali ze standardních situací tři góly ze čtyř. Zaměřovali jste se na to nějak speciálně?

V první řadě musím říct, že my s těmi standardkami máme taky problémy (úsměv). Na to, že je to Sparta a je to jeden z největších klubů u nás, tak si myslím, že k těm standardkám přistupují docela lehkovážně. Věděli jsme, že to šlo z nich v poháru a šlo to i dnes.

Jak jste bod se Spartou přijali v kabině?

Nadšeni nejsme. Vždycky je to tak, že když se ztratí v 90. minutě nebo 88. minutě zápas takhle, tak nikdy nebude ten tým nadšený, byť může být celý zápas lepší nebo horší. Těžko se to kouše. Určitě jsme dneska nebyli horší a o to se to teď kouše hůře.

Jenže body přibývají v ligové tabulce jen velmi pomalu.

Musíme věřit. Říkám, že Sparta je velký klub, ale Jablonec je taky velkým klubem. Nepatříme tam, kde se jsme. Ten tým a jeho složení, rozhodně není na ty příčky, kde se nacházíme. Věřím, že to prolomíme už příště a od toho konce se konečně odtrhneme a půjdeme výš.

Ty nastupuješ nyní po zimním příchodu pravidelně. Jak zvládáš druhý náročný anglický týden, který zakončíme v neděli v Budějovicích?

Síly ubývají, ale to je fotbal. Jsou vždy dva tři dny na regeneraci. Zase tolik netrénujeme. Mně to takhle sedí, radši hraji než trénuju. Unavený jsem, ale když půjdu do zápasu, tak jedině na sto procent, jinak bych tam ani nešel.

Byl jsi na hřiště poměrně blízko tomu zákroku Dočkala na hlavu Housky. Překvapilo tě, že sparťanský kapitán dohrál zápas?

Překvapilo mě to hodně. Podle mě je osm takovýhle faulů jak v naší lize, tak Lize mistrů a je z toho osm červených. A tady je devátý zákrok, podle mě úplně stejný a tohle červená není? Bořek říkal, že měl nohu nízko, ale podle mě si ještě při tom zákroku povyskočil. Ale to je furt dokola, to je v Karviné penalta, v Liberci … No radši nic.