Severočeští rivalové se chystají na derby

FC Slovan Liberec FK Jablonec
HET liga, 12. kolo so 28. 10. 2017, 17:00

47. Podještědské derby už o tomto víkendu ozdobí program 12. kola HET ligy. Rivalové uspořádali dva dny před vzájemným duelem společnou tiskovou konferenci.

Ta se konala pod skokanskými můstky Ski areálu Ještěd v Liberci. Její start byl o chvíli odložen, neboť trenér Slovanu uvízl v dopravní zácpě. Když dorazil, mohli si sportovně podat ruce trenéři i kapitáni obou rivalů, kteří usedli za jeden stůl a čelili dotazům novinářů.

Trenérský opozdilec připustil, že derby už určitě stihne a na lavičce domácích bude tentokrát včas. „Vnímáme tradičně zvýšený zájem o toto utkání, a to především ze strany fanoušků. Půjde o další prestižní a specifický zápas, ale hraje se tak jako jiná ligová utkání stejně za tři body,“ řekl k blížícímu se duel kouč Slovanu Jindřich Trpišovský. Jeho trenérský protějšek kouč Jablonce Zdeněk Klucký zažíval atmosféru derby už jako fotbalista. „Vnímáme ten zápas určitě více. Já pocházím z Jablonce a derby jsem tu hrál už jako hráč. Vím, že rivalita mezi městy je. Lidé to berou vážněji než jakákoliv jiná utkání, na každém kroku to rozebírají. Zájem o tento zápas bude určitě větší,“ připustil trenér Jablonce.

Oběma klubům se v podzimní části daří, drží se v popředí ligové tabulky. Slovan naposledy přerušil šňůru Slavie a vyhrál v Edenu, Jablonec si po porážce se Spartou spravil chuť v úterním poháru v Olomouci, odkud si přivezl postup. Který tým tak půjde do derby zápasu podle trenérů v lepším rozpoložení? „Oba týmy jsou na tom dobře a hrají v pohodě. My jsme s naším bodovým ziskem spokojeni. Ale Jablonec hraje výborně, sbírá body a je na tom podobně jako my. Mají výborný herní projev, určitě je pro ně hodně důležitý Standa Tecl,“ konstatoval Trpišovský a jablonecký protějšek souhlasil. „Oba týmy jsou opravdu teď v pohodě. Malinko bych v zápase favorizoval Liberec, protože hraje v domácím prostředí,“ doplnil Klucký.

Kde budou hledat oba stratégové největší slabiny soupeře, nechtěli trenéři před zápasem příliš rozpitvávat. První reagoval jablonecký lodivod. „Hráče budeme upozorňovat na chyby soupeře, ale ty já tady nepotřebuju úplně přesně prezentovat. My si ukážeme místa a chyby, která budou podle nás z naší strany překonatelná,“ nechtěl být konkrétní kouč Klucký. „Já si troufnu tvrdit, že Jablonec je silnější do ofenzivy než do defenzivy. Budeme se připravovat na jejich střelce a na jejich typologii. Hrajeme ale doma, máme svůj styl, kterým se chceme prezentovat. Uvidíme, jak se nám bude dařit a v jaké budeme pohodě. Kdo se dostane do vedení, bude mít v tom zápase zřejmě navrch. Od toho se bude vše asi odvíjet,“ zavěštil si trenér Liberce, který nemá na minulé vzájemné zápasy zrovna dobré vzpomínky. „Loňské derby se nám nepovedly, venku jsme prohráli 0:3 a doma jsme vedení ztratili v poslední vteřině. Pro všechny z nás to mělo hořkou příchuť. Proto teď máme zvýšenou motivaci,“ prozradil trenér Slovanu.

Kapitáni obou rivalů Vladimír Coufal a Tomáš Hübschman působí v zadních řadách týmů, proto na sebe na hřišti asi příliš často nenarazí. Liberecký Vladimír Coufal přesto na tiskové konferenci ocenil svého kolegu. „Tomáš Hübschman je pro mě velká osobnost, už tím, co dokázal s reprezentací i v ukrajinském Šachtaru. Jsem rád, že tu dnes vedle něj můžu být. Ale v derby se možná tak potkáme u nějaké standardky, na začátečním losu a na konci si podáme ruce,“ dodal liberecký kapitán. Muž s jabloneckou kapitánskou páskou pokyvoval. „Doufám, že derby bude probíhat v přátelském duchu. Nikdy tu žádný problém nebyl a nevidím důvod, proč by měl být,“ zakončil Hübschman.

Zástupci obou klubů se poté vydali fotografovat k doskočišti skokanských můstků, ale liberečtí se z pověrčivosti nechtěli dotknout putovní trofeje, kterou bude mít ve své moci vítěz sobotního, už 47. Podještědského derby.