Salámista Vajner? Ne, spíš tak trochu flegmatik

FK Jablonec SK Dynamo Č. Budějovice
FORTUNA:LIGA, 11. kolo so 16. 10. 2021, 16:00

V 21letech zažil ligový debut v utkání s Českými Budějovicemi. Pomohlo mu, že je tak trochu flegmatik. Odchovanec Jablonce brankář Tomáš Vajner si vedl dobře jak v ligové premiéře, tak na pozápasové tiskové konferenci.

Jaká byla tvá ligová premiéra?

Nervózní jsem byl asi včera, když se Vlasta (Hrubý) na tréninku zranil. Na předzápasovém tréninku mi trenér definitivně řekl, že dneska budu chytat. Zprvu to byl takový šok, řekl bych. Říkal jsem si, že ten den, na který celý život čekám je konečně tady. Tak nějak jsem tomu nemohl uvěřit. Přiznám se, že nervózní jsem byl. Ale měl jsem celý den na to, abych to nějakým způsobem zpracoval. Ale všechno to ze mě spadlo momentem, kdy jsem přišel na rozcvičku. Musím říct, že jsem se v zápase cítil velice dobře.

Do zápasu jsi vstoupil dobře, když si chytil Mihálikovu hlavičku. Pak ale přišly dvě střely ze střední vzdálenosti a dva góly v naší síti. Vyčítáš si je, nebo to bylo jen dobře trefené?

Jelikož já jsem takovej perfekcionista a chtěl bych chytit úplně všechno, co na mě jde, tak si to trošku vyčítám, že jsem nechytil všechno. U prvního gólu jsem to měl skryté asi mezi dvěma třemi spoluhráči. Trajektorie toho balonu měla tendenci jít do šibenice a já jsem si to tam konečky prstů vyrazil. U té druhé branky nevím, musím se na to ještě podívat a říct sám sobě, jestli jsem mohl udělat něco lépe.

Neznervózněly tě ty dva góly během tří minut?

Byla to pro mě taková rána a šok, dvě střely, dva góly. Ale hnedka jsem se z toho sebral. Říkal jsem si, že se z toho nemůžu složit. Chtěl jsem klukům dál pomoct. Chytil jsem se zase při hlavičce Van Burena. S trenérem brankařů jsem si něco řekli o poločase v kabině a druhý poločas jsem měl úplně čistou hlavu.

Důležitý zákrok sis připsal také čtvrt hodiny před koncem, kdy jsi zmařil tutovku Basseymu a jen díky tomu jsme neprohrávali o dvě branky a nakonec brali alespoň bod.

Tam to bylo o tom ho co nejvíc sblížit, aby neměl šanci si balon jakkoliv zpracovat, nebo ho nějak usměrnit k tyči. Rychle jsem proti němu vystartoval a roztáhnul jsem se. Jsem rád, že mě trefil a já jsem tým v tento moment podržel.

Vzápětí přišlo Doležalovo vyrovnání. Věřil si ještě v možný obrat?

I za stavu 2:2 jsem cítil, že máme více ze hry, snažil jsem se kluky zezadu burcovat, abychom to ještě otočili. Herní převahu zejména v druhém poločase jsme na to měli. Centry tam chodily docela často, škoda jen, že nám to tam nepadlo.

Trenér o tobě prohlásil, že jsi salámista. Jsi opravdu takový flegmatik?

Salámista nejsem, možná trochu flegmatik. V tomhle zápase mi to ale pomohlo. Proto jsem se z toho nesložil, ani po těch dvou rychlých gólech. Né že by mi to bylo jedno, ale furt jsem si věřil dál.

Spal jsi dobře před zápasem?

Spal jsem výborně, dokonce jsem šel spát v devět hodin.

Jaká byla spolupráce s obranou?

Snažili se mi samozřejmě pomoci. Chválili mě za každou krávovinu, aby mě zvedli sebevědomí (smích). Jsem jim za to samozřejmě vděčný, skvěle jsme si vyhověli. Já jsem klukům před zápasem hlavně říkal, ať se semnou nebojí hrát hlavně nohama, že si nohama věřím. Myslím si, že to nefungovalo vůbec špatně.

Teoreticky můžeš kvůli zdravotním problémům ostatních brankářů nastoupit i ve čtvrtek v Evropské konferenční lize.

Jestli budu chytat ve čtvrtek, to záleží především na stavu ostatních brankářů. Uvidíme, jak bude vypadat rameno Hanyho (Hanuše) v tréninkovém zatížení. Je to všechno ještě teď předčasné.

Co pro tebe bylo dnes horší. Ligový debut nebo absolvování této pozápasové tiskové konference?

Jsem přece ten flegmatik, takže já si z ničeho nedělám nějak hlavu (úsměv). Vnímám asi stejně zápas i tu tiskovku.