Rozhovor s trenérem kategorie U16 Martinem Kotyzou

Trenér mladšího dorostu FK Jablonec U16 hodnotí podzimní část sezóny

S čím vstoupila naše 16ka do sezóny?

"Naším dlouhodobým cílem v této kategorii je zvládnout přechod z žákovského do dorosteneckého fotbalu, který má svá specifika. Chceme proto udržet v kádru vyšší počet hráčů a dát všem, během tohoto ročníku maximální minutáž v utkáních. A to kvůli tomu, že právě v tomto roce nám v minulosti končilo z různých důvodů velké množství hráčů a doplnit kádr v pozdějších letech je velmi složité. Důvody odchodů hráčů často souvisí s výběrem střední školy, což jako klub naprosto respektujeme a snažíme se na to být připravení, tak aby hráči chtěly hledat střední školu v Jablonci, nebo právě tím, že udržíme více hráčů v kádru a případný odchod hráče jsme schopni nahradit z vlastních zdrojů. Tento postup se nám ověřil u ročníku 2001, který dnes tvoří základy týmů U18 a U19."

Jak se daří tyto cíle naplňovat?

"Hned na začátku se ukázalo, že naše úvahy nejsou daleko od pravdy. Už během léta, z různých důvodů, ukončily svoje působení 3 hráči. Na druhou stranu je tu právě ten prostor pro ostatní, kteří v kádru zůstaly a případně pro další naskautované hráče z regionu, které chceme od léta do týmu přivést. Naplňovat vytížení hráčů se nám daří velice dobře, díky možnosti doplňovat kádry U17 a U18 je vytíženost všech hráčů nadstandardní a dává tak všem možnost rozvoje. Co se týká výsledkových cílů, tak jsem zhruba tam jak se očekávalo. Nutno však podotknout, že i když žádné utkání nechceme prohrát, tak v této kategorii stavíme rozvoj hráčů nad výsledek. Věříme tomu, že se nám to v budoucnu vrátí."

Jak se tedy vlastně chce náš dorost prezentovat?

"Řekl bych, že nejen dorost, ale mládež celá! To je moc důležité, vnímat to jako celek, kde každý z nás přidá střípek, který ve výsledku bude znamenat to že Jablonec bude pro každého soupeře nepříjemný, ale férový protivník, který bude hrát chytrý ofensivní fotbal, na který stojí za to přijít."

Je konkrétně v tvém týmu nový Mihálik, nebo Kubista?

"Tento tým ročníku 2003 měl ve svém středu hned několik zajímavých hráčů, někteří zvolili jít cestou v jiných klubech a nebo například Michal Černák byl posunut přímo do kádru U19 a pokud bude nadále pracovat, má v něm klub velkou naději. I tak je v kádru pořád několik velmi zajímavých hráčů, kteří i díky odchodům již zmíněným, ukazují více svůj talent a vyplatí se s nimi pracovat."

Jak hodnotíš účast Tvého týmu v semifinálové skupině MVM?

"Pro nás je to zcela zásadní konfrontace, která nám jasně ukazuje, kde máme ještě rezervy. Samotné zápasy nás svlékají do naha a soupeři nás dostávají do situací, do kterých se během sezóny běžně nedostaneme. Oba podzimní zápasy jsme prohráli (Olomouc – FKJ 6:0, FKJ – Boleslav 2:6), ale jsem přesvědčený, že právě skrze tyto zápasy se posouváme dál."

Jaké máš cíle pro tvou kategorii do jarní části sezóny ?

"V tréninku se o malinko víc zaměříme na fyzickou kondici a dynamickou sílu. Dále budeme pracovat na taktickém zvládnutí dvou rozestavení daných naší koncepcí (4-4-2 , 4-3-3 ) Směrem k zápasům bychom rádi lépe zvládli zápasy s tabulkově silnějšími soupeři a tím pádem se tak posunuli blíže ke špičce, za kterou momentálně bodově zaostáváme."

Author Redakce