Rada nabádá k trpělivosti. Kam směřují ambice?

Tradiční předsezonní tiskovou konferenci za sebou mají jablonečtí fotbalisté. Na ní mluvili kapitán týmu Tomáš Hübschman a kouč Petr Rada.

Jablonecký tým prošel v létě další obměnou. Kapitán týmu Tomáš Hübschman ale ani po třech porážkách na rakouském herním soustředění nepřestává být optimistou. „Nastaly u nás změny a bylo to vidět na výsledcích. Atmosféra v týmu je ale dobrá. Natěšení na sezonu tam je. Loňský start jsme neměli optimální, přesto jsme se vyšvihli nakonec tam, kam jsme chtěli. V pátek chceme proti Bohemians odstartovat úspěšně,“ přeje si 37letý kapitán týmu, který by i letos rád čeřil vody v první třetině ligové tabulky. „Chtěli bychom být do první šestky. Změn bylo hodně. Je otázka, jak rychle si nám to sedne. Ambice jsou pořád stejné, nepřišli žádní nováčci, přišli hráči s určitými zkušenostmi. A ty bychom chtěli zúročit teď v našem týmu,“ pravil před startem ligových bojů Tomáš Hübschman.

Trenér Petr Rada měl na přípravu před nadcházejícím ročníkem kratší časový úsek. „Na můj vkus byla příprava hodně krátká. Hráči měli i kratší dovolenou, takže tréninkové manko neměli zas tak veliké,“ vrátil se k začátku přípravy kouč. „Přišlo víc hráčů a je to trochu složitější z hlediska sehrání. Příprava proběhla celkově jak jsme chtěli. Jen nás mrzí zranění Kubisty, Jugase a Tsurikova, ta jsou bohužel dlouhodobějšího rázu. V domácích podmínkách jsme dbali na kondiční stránku, přišly k tomu zápasy v abnormálním vedru. Domácí duely jsme výsledkově zvládli, i když to herně nebylo optimální. V Rakousku jsme narazili na týmy, které mají svou kvalitu. V první zápase to bylo vyrovnané, s Němci jsme propadli, tam nebylo nic dobrého. S Rapidem to byla generálka, bylo to dobré utkání, ale dostali jsme před koncem branku. Na herním soustředění jsme nevyhráli ani zápas, což je škoda. Ale více mě mrzí, že jsme neproměnili šance a dali jen jeden gól. K utužení kolektivu nám ale soustředění pomohlo,“ zhodnotil ve stručnosti herní kemp v Rakousku Rada.

Jablonecký celek odstartuje v pátek nový ročník FORTUNA:LIGY domácím duelem s Bohemians 1905. „Napnutí před startem má asi každý. Bude to pro nás nesmírně těžké utkání, protože vstupy do soutěže jsou hodně důležité. Musíme tam dát více bojovnosti. Hráči nesmí být nervózní, protože by jim to svazovalo nohy. Pokud budou hráči koncentrovaní, mělo by to fungovat. Atmosféra je dobrá,“ přibližuje náladu před startem náš lodivod. Ten teprve v pondělí přivítal v kádru požadovanou posilu na post stopera. „Sondovali jsme trh a vyšel nám z toho Plechatý. S ligovým týmem Sparty trénoval prakticky rok. U nás se hned včera zapojil do přípravy. Jak to ale bude v pátek a jestli nastoupí, to uvidíme. V sestavě mám ještě nějaké otazníky, musíme počkat na zdravotní stav hráčů. Na dvou až třech místech ještě může dojít ke změnám,“ nechtěl více odkrývat karty 60letý kouč Jablonce.

K předsezónním ambicím měl náš lodivod větší proslov. „Díval jsem se do minulosti. Většinou je to o tom, že se tým nemění, aby to šlapalo. Dřív to takhle fungovalo v Brně či na Bohemians, Sparta dělala jeden titul za druhým se stejným trenérem a s maximálně jednou či dvěma změnami. My jsme teď udělali změn šest. Chci apelovat na lidi, naši hráči dokázali za poslední dva roky obsadit třetí a čtvrté místo v lize a hrát Evropskou ligu. Za to jim patří dík. Lidi teď přijdou na fotbal a budou říkat, jak je možné že to nejde. Kdyby měli ten problém, tak jim vzkazuji ať přijdou za mnou a já jim to vysvětlím. Každý si musí uvědomit, že určitá změna něco stojí. Musí přijít trpělivost a ta musí být i u diváků. Podívejte se na Real Madrid, prodal Ronalda a kde je. Dal jsem si na papír hráče, které jsme prodali za rok a půl a dělá to jedenáct jmen. Přišly změny a chce to určitý čas. Fanouškům věřím, že nám v tom pomůžou. Cíle máme ty nejvyšší, bylo by špatné z něčeho cukat. Máme na to hrát do první šestky. Bude záležet na naší trpělivosti,“ nabádá kouč.

Spolu se startem nového ligového ročníku vchází v platnost i nová úprava pravidel. „Pro mě to bude asi hodně žlutých karet (úsměv). Pravidla se dobou mění, ale nejsem toho zastáncem. Nechme fotbal fotbalem. Dřív stadion tleskal, když někdo udělal skluz, dneska je to považováno za nebezpečnou hru. Pomalu vidím, že za dva roky bude fotbal nekontaktním sportem a hráčů se nebudete moci dotknout. Teď ty pravidla, zeď a hráči tři metry od ní. Nohou si to hráč kopne do vlastní ruky a není to ruka. No pro mě tohle je neohrabanost, dřevák. Sem z toho rozloženej. Ale musíme to akceptovat, bude to složité, protože těch pravidel je hodně. Hlavně aby ty pravidla znali i lidi,“ smířeně utrousil Rada.

Jeho družinu čeká na konci července vstup do druhého předkola Evropské ligy UEFA. „Ale tak daleko ještě nekoukáme, teď máme před sebou ligu. V hlavách to máme, soupeři jsou pro nás docela neznámá, budeme je mapovat a pojedeme se tam podívat. Postup do základní skupiny z předkol je hodně těžký. Budeme chtít jít co nejdál, ale musíme být trochu realističtí. Česká liga, Evropská liga i MOL Cup, všechno to jsou soutěže, kde budeme bojovat,“ vyhlašuje trenérský bouřlivák na závěr předsezónní tiskové konference.