Rada: Z odvahy jsme nic nevytěžili, bohužel

AC Sparta Praha FK Jablonec
2:1
FORTUNA:LIGA, 6. kolo so 3. 10. 2020, 19:00

Náš trenér Petr Rada věděl, že výkon z letenské arény neměl daleko k bodovému zisku. Především na prezentaci z druhé půle hodlá náš kouč stavět i pro další zápasy.

Rozporuplné dojmy měl po skončení zápasu vítězný kouč letenských Václav Kotal. „Dnešní výhra byla asi nejtěžší z těch dosavadních. První poločas byl z naší strany v pořádku, plnili jsme úkoly včetně výstavby hry. Jenže po přestávce bylo všechno jinak, protože soupeř šel do většího rizika. Jak tam Jablonec přidával útočné hráče, tak my jsme na to nedokázali reagovat, přestože jsme přešli na čtyřčlennou obranu. Ze zálohy jsme nedokázali vytvořit zajištění, najednou nám tam Jablonec hrál dva na dva, tři na tři. Z lavičky jsme se snažili, ale je těžké to přenést na hřiště. Jablonec měl několik velmi nadějných šancí, bylo z toho nakonec drama. Naši hráči si nedokázali poradit v defenzivě, musíme v reprezentační pauze výrazně zapracovat na organizaci hry. Věřím, že druhý poločas bude pro nás poučením, čeká nás další práce s celým kádrem,“ věděl hned po skončení zápasu kouč Sparty Václav Kotal.

Náš trenér Petr Rada byl po porážce, ale dobrém výkonu velmi obsáhlý ve svém hodnocení. „Bezprostředně po zápase jsem samozřejmě zklamaný. Bod jsme minimálně uhrát mohli. Možná jsme měli v prvním poločase víc respektu. Do 28. minuty nás Sparta nedostala pod tlak, ale dala nám po nich dvě branky. Byli jsme tam v dostatečném počtu lidí a měli jsme to vyřešit lépe. Juliš i Hložek mají náběhy a sílu. Druhá branka byla úplně zbytečná. Nebyli jsme tam důslední, nedostoupili jsme hráče a byli jsme potrestaní podruhé. Prohrávat na Spartě 0:2 je nepříjemné. Od 25. minuty jsme nehráli nikterak dobře, ale domácí jsme nepustili do větších šancí. Z kabiny jsme šli s tím, že se naši hráči musí více přizpůsobit hře, být aktivnější a více napadat. To jsme splnili, dali jsme kontaktní branku na 2:1, která byla zkoumaná. Nechci říct, že jsme Spartu válcovali, to v žádném případě, ale v posledních pětadvaceti minutách jsme měli spoustu šancí, ale zázračné zákroky brankáře Heči udržely domácí v jednobrankovém vedení,“ věděl moc dobře jablonecký kouč. „Neměli jsme co ztratit, měli jsme se pokusit o kontaktní gól. Ten jsme dali. Sbírali jsme odražené balony vzadu. V závěrečných deseti minutách jsme tam měli z mého pohledu tři stoprocentní šance, největší asi Štěpánek, když to dal hlavou těsně vedle. Domácí měli v závěru, kdy jsme hráli trochu otevřeněji dobrou situaci, naštěstí to naším vápnem jen prolétlo. Z posledních zápasů na Spartě jsme tu hráli asi neodvážnější fotbal, málokdy se stane, aby Sparta byla doma posledních 25 minut pod tlakem. Nám se to podařilo, bohužel jsme z toho nic nevytěžili. Nebudu neskromný, třeba kdybychom vyrovnali by se hra vyvíjela jinak. Domácí vyhráli 2:1 a já myslím, že jsme jim byli hodně důstojným soupeřem a dokázali jsme je v závěrečných dvaceti minutách dostat pod tlak. Sparta má doteď plný počet bodů, jsem rád, že jsme si ověřili, že tudy vede cesta. Ten zápas jsme mohli klidně i otočit,“ byl si vědom kouč našich barev.

Od novinářů dostal náš lodivod zprostředkovaně otázku na zacelující se jizvu po vyřazení z předkola Evropské ligy. „Vypadli jsme v Dunajské Stredě, dodneška mě to mrzí, ale do šedesáté minuty jsme tam hráli vyrovnanou partii. Říkám jednu věc, pokud v Evropské lize dáte tři branky, neměli bychom vypadnout. Trošku ten výkon zkresluje remíza a dva góly v nastavení. Možná hodně lidí devastovalo tým Dunajské Stredy, jenže oni mají možná až třikrát větší rozpočet než my, mají deset cizinců z jedenácti hráčů, vedou Slovenskou ligu bez porážky, stejně jako u nás Sparta. Loni jsme vypadli s Pjunikem, byla to ostuda, ale letos bych to tak nebral. Hráli jsme pak v Boleslavi, jenže jsme tam neproměnili dvě tutové šance, jenže jsme dostali branku a těsně předtím jsme museli střídat stopera, pak jsme dostali druhý gól. S Opavou jsme měli spoustu šancí, zápas mohl skončit klidně i 8:2 a hra byla poměrně slušná. Teď jsme hráli na Spartě, naše výkonnost není tak špatná. Dnes jsme neproměnili šance. Mě mrzí, že musíme v každém zápase střídat, tři čtyři změny tam jsou, kupí se nám zranění. To je pro každý tým nepříjemné. Nehledal bych nějaké zádrhele, jestli si to sedne nebo ne, máme deset bodů, v repre pauze máme pohár a jedeme dál. Musíme navázat na výkony třeba z dnešního druhého poločasu,“ má jasno kouč Jablonce.