První zářijovou neděli na Střelnici Baník

FK Jablonec FC Baník Ostrava
FORTUNA:LIGA, 8. kolo ne 1. 9. 2019, 16:30

Ještě než se nominovaní hráči rozjedou za reprezentačními povinnostmi odehraje náš Jablonec nedělní utkání už 8. kola FORTUNA:LIGY proti Baníku Ostrava.

Před první letošní reprezentační pauzou změří na Střelnici síly třetí Jablonec se čtvrtým Baníkem Ostrava.

Ostravští zažili loni poměrně vydařenou sezonu, v které jí ale chyběl bonbónek v podobě účasti v pohárové Evropě. Tým totiž došel až do finále domácího MOL Cupu a v lize obsadil páté místo, které ale díky nové nadstavbě týmu nakonec účast v předkole Evropské ligy nezajistilo.

V letošní sezoně chtějí Ostravští podobné mety atakovat znovu. Kvůli tomu se v Baníku snažili posílit stávající kádr. Nejenže zůstal Stronati, o kterého byl zájem i ze zahraničí, spolu s tím se povedlo prodloužit smlouvy i s tamními legendami Barošem a Laštůvkou. Do služeb se navíc kouči Páníkovi hlásili vysoký útočník Smola z Opavy, záložníci Lalković z Olomouce a Reiter z Bohemians. Z hostování hlásili návrat Azevedo, Kaloč, Celba či Pokorný. Vyztužený kádr je pro trenéra Páníka příslibem. „Posílili jsme na problémových postech. Tým je už nějakou dobu pospolu. Konkurence požene hráče v tréninku i v zápasech k maximálním výkonům,“ je přesvědčení ostravský lodivod. „Získali jsme vysokého hroťáka, Reitera na pravou stranu, Lalković může hrát z obou stran, navíc se nám vrátil Azevedo. Hráči teď nemají čas spekulovat, že mají jistý flek, protože to dnes nemá nikdo. V kádru máme tlak, jaký jsem za mé trenérské historie ještě nikde neměl,“ pochvaloval si kouč Páník po letním doplnění.

Jenže Baník trochu překvapivě na úvod soutěže dvakrát na vlastním stadionu prohrál, o gól nestačil na Liberec ani Teplice. Ztráty ale nahradil záhy, body získanými na hřiště soupeřů, protože zvítězil v Karviné i Opavě. Jediná venkovní porážka moravskoslezského týmu přišla až na hřišti pražské Sparty 0:2. Zde se předvedli fanoušci Baníku a disciplinární komise proto potrestala klub kromě peněžitého trestu také uzavřením hostujícího sektoru v následném utkání na hřišti soupeře, tedy v Jablonci. Ostrava v posledním víkendovém klání doma přejela nevyzpytatelné Slovácko 3:0 a tím se vyšvihla na čtvrtou pozici hned o bod za náš Jablonec.

Ostrava v tomto týdnu odehrála zápas 2. kola MOL Cup, na pažitu divizního Sokola Lanžhot ale překvapení nedopustila a po výhře 3:1 postupuje do dalšího kola. Do něj se už zapojí i Jablonec, pohároví zástupci se totiž tuzemské pohárové soutěže účastní od 3. kola.

V lize je Radův celek prozatím doma stále stoprocentní a i s ostravským soupeřem má na Střelnici více než kladnou domácí bilanci. Baník si z našeho pažitu vezl výhru naposledy na jaře roku 2006, od té doby se v devíti případech radoval náš Jablonec a čtyřikrát se body dělily po remíze.

Jablonec má ale nyní co napravovat po zpackaném ligovém zápase v Příbrami. U Litavky totiž náš tým po nedůstojném výkonu padl 0:4 a kouč Rada označil výkon svých svěřenců za nejhorší od doby, co usedl na jabloneckou trenérskou lavičku. „Není teď důležité, jestli je to souboj třetího se čtvrtým, teď je důležité, abychom napravili zápas z Příbrami. Ten zápas se nám nevyvedl ani po jedné stránce, takže se musíme fanouškům ukázat v jiném světle. I těm věrným, kteří tam byli za námi. Samozřejmě, chce se mi věřit, že to byla výjimka, hodně nepodařený zápas. Doma musíme mít úplně jiný přístup, nasazení a to, co nás zdobilo v předchozích zápasech. I když tam fotbalovost nebyla až taková. Musíme k tomu přistoupit tak, jak se sluší a patří. Jsme třetí v tabulce a hrajeme doma před našimi diváky. S hráči jsme si k tomu řekli své, bylo to víc, než jindy. Teď bude záležet na hráčích, jak to zvládnou. Bude to těžké utkání, Baník je nahoře stejně jako my. Teď mají za sebou vítězství 3:0 nad Slováckem. Vyhráli také v poháru, i když tam hráli jiní hráči," říká před nedělním duelem trenér Petr Rada.

Utkání začíná v neděli 1. září od 16:30 hodin na Střelnici v Jablonci nad Nisou

Rozhodčí: Dubravský - Horák, Poživil