Pospíšil: Byla to pro nás ohromná škola

FC Šachtar Doněck FK Jablonec
Přátelská utkání, AtlC1 út 31. 1. 2017, 17:00

Naši fotbalisté se postavili Šachtaru Doněck. V první půli se sice s balonem příliš nepotkali, přesto dosáhli na úspěšný výsledek. Záložník Martin Pospíšil viděl v zápase velkou školu i rozdíly v individuální činnosti.

Jak si tým cení výsledku, v kterém po penaltách dokázal porazit slavný Šachtar Doněck?

Řeknu jedno. Myslím si, že jsme vytěžili z minima maximum. Přeci jen byl vidět rozdíl na hřišti, především v držení míče. Mají tam na míči silné jedince, hlavně ty cizí hráče. V tom to pro nás byla obrovská škola, kterou potřebujeme. V takových zápasech se u nás ukáže každý nedostatek. Musíme více zapracovat na tom, abychom si více vážili míče. Takovéto zápasy jsou super, vidíme, jak na tom jsme. Výhry si musíme cenit, Šachtar Doněck se neporáží každej den.

V prvním poločase jste se k balonu moc nedostávali. Je to hodně těžké z tvého pohledu ve středu zálohy?

Je to těžké. Ale takovýhle průběh jsme tak trošku očekávali. Naběhali jsme se hodně. Když už jsme získali míč, první druhou nahrávkou jsme ho zase ztratili. O to víc to pak bolí, získat míč zase zpátky. Byla chyba, že jsme si míče v některých fázích zápasu víc nevážili. Ale zaběhali jsme si fakt dost.

Šachtar nastoupil v první půli s nejsilnější sestavou. Kde jsi viděl osobně největší rozdíl?

V individuální činnosti. Na balonu. Jejich hráč dostane balon mezi tři hráče a nepodělá se z toho. Udrží to na zádech a odehraje to dál. Oni prakticky neztrácí balon. Hodně těžko se jim to bere, mají to furt přilepené u nohy. My když jsme balon pracně po pěti minutách dostali, zbytečně jsme ho hned ztratili a zase to pět minut honili. To bylo hodně vyčerpávající a v tom byl asi největší rozdíl. Každý z nás na tom musí teď zapracovat.

Dvakrát jsme v zápase vedli, a dvakrát jsme vedení dlouho neudrželi.

Byla to škoda. První půlhodinu jsme jen bránili. Pak jsme z brejku dali gól a byla velká škoda, že jsme si to nepohlídali déle. Prakticky z jednoduché situace jsme hned inkasovali. Asi se to dalo lépe pohlídat, protože jsme byli už dobře poskládaní. Tomu gólu šlo určitě zabránit, řekl bych, že oni tam měli jiné akce, se kterými jsme si poradili a byly to daleko těžší věci.

První branku jsme vstřelili tvojí zásluhou z nařízené penalty. Byl jsi určený?

Poslední dobou, když jsem byl na hřišti, tak jsem byl i určený. Na tohle si věřím. I když poslední penaltu v lize v Teplicích jsem nedal. Teď jsem rád, že jsem ji proměnil. Doufám, že na to gólově navážu hlavně v lize, a to nejen z penalt, ale především ze hry.

Na čem pozitivním by se naopak dalo stavět v dalších zápasech?

Těžko se říká takové to klišé. Ale řekl bych, že jsme to odmakali, docela dobře jsme v bloku bránili a posouvali se, když Šachtar držel míč. To po nás trenér chtěl. Asi bych zmínil i to, že jsme je do úplně obrovských šancí nepouštěli, přestože opticky to vypadalo jinak. Těch vyložených šancí zas tolik neměli.

Jak se ti líbí první dny na portugalském soustředění?

Osobně se mi v Portugalsku líbí strašně moc. Už ty dva roky, co sem jezdíme říkám, že se sem hrozně těším. Pro mě je to asi nejlepší soustředění. Vždycky jsem jezdil jenom do Turecka, tady je to zase o level někde jinde, včetně soupeřů a fantastických podmínek, které tu máme k přípravě. Nemůžeme si na nic stěžovat. Jsme rádi, že máme super počasí a konečně přírodní trávu. V Jablonci se s tím teď moc nesetkáme, přeci jen dost trpíme na těch umělkách a i proto si to tady všichni nemůžeme vynachválit.