Navždy nas opustila legenda klubu Jaroslav Dočkal

S hlubokým zármutkem jsme v pondělí 18. října přijali zprávu o úmrtí bývalého hráče, trenéra, funkcionáře a klubové legendy Jaroslava Dočkala. Poslední rozloučení se uskuteční v pátek 22. října od 11 hodin na jabloneckém hřbitově.

Jako hráče si talentovaného Jardu vyhlédla na Moravě „Kvašňákova" Sparta a není bez zajímavosti, že v její sestavě nahradil bratra další jablonecké legendy Rudy, Ladislava Svobodu. Pazdera, Dočkal, Kvašnák, Mašek, Kraus, to byl legendární sparťanský útok. Když Sparta koupila ze Slovanu Bratislava Ivana Mráze, poslala Dočkala na přestup do Teplic, tehdejší severočeské jedničky. A když Tepličtí zatoužili po jabloneckém stoperovi Františkovi Vítů, putoval ze Stínadel na Střelnici právě Jarda Dočkal. V jabloneckém dresu zažil skvělé úspěchy LIAZu a není divu, že si po svém jmenování do role trenéra Ladislav Novák vybral právě Jardu Dočkala za svého asistenta.

A byla to právě tato dvojice, co vytáhla jablonecký fotbal v roce 1974 do vytoužené nejvyšší fotbalové soutěže. Trenérská kariéra byla bohatá, přes Jablonec, Plzeň, Olomouc pokračovala na Kypru, kde mohl na televizní obrazovce pravidelně sledovat svoji modlu, anglickou ligu. Trenér Brian Clough byl jeho trenérský idol. Když bylo jabloneckému fotbalu nejhůře, byl to on, kdo podpořil Miroslava Peltu a byl to právě Jarda Dočkal, kdo položil fotbalové základy pozdější ligové éry.

Přivedl nejen prvního profesionála jablonecké historie Pavla Pěničku, ale také talentovaného střelce Pištu Mihálika a další ligové koníky. Fotbalem žil, diskuse s ním o fotbale byly rušné i vzrušené, hodně se zajímal o fotbalový cvrkot nejen u nás, ale i ve světě. I v pozdější době býval pravidelným návštěvníkem jablonecké Střelnice, ale vzhledem ke zdravotním problémům byly jeho návštěvy řidší a řidší. Když slavil osmdesátku, byli jsme mu gratulovat s Lubošem Šrejmou a zavzpomínali na mnoho krásných chvil, které fotbalový život přinesl.

Narodil se 22. listopadu 1939, zemřel tedy krátce před svými 82. narozeninami. Jardovi patří uznání za práci, kterou pro jablonecký fotbal odvedl, za ty góly, kterými nás dokázal potěšit, na tu trenéřinu i funkcionářskou činnost, která významně přispěla k tomu, že se jablonecký fotbal stal ligovým.

Dočky, čest Tvojí památce!

Jaroslav Hrabák a zástup fotbalových kamarádů

Poslední rozloučení s Jaroslavem Dočkalem se uskuteční v pátek 22. října v 11 hodin na jabloneckém hřbitově.

Author Martin Bergman