Na úvod Weberův nováček z Karviné

FK Jablonec MFK Karviná
ePojisteni.cz liga, 1. kolo so 30. 7. 2016, 17:00

Nový ročník fotbalové ligy s novým názvem ePojisteni.cz liga startuje už o nadcházejícím víkendu. Jablonečtí fotbalisté se v úvodním kole představí svým příznivcům proti nováčkovi z Karviné.

Oba nováčci nás čekají hned v úvodu nové sezony. Prvním z nich bude Karviná, kterou vede náš někdejší hráč a trenér Jozef Weber. Právě on je zapsán u historického návratu mezi ligovou elitu po dlouhých sedmnácti letech. Předtím se na Karvinsku hrál prvoligový fotbal jen dvakrát, v roce 2003 odkoupil od místního FC Karviná soutěžní práva tehdy nově vznikající klub MFK, tak aby zabránil zániku fotbalu ve městě. Právě teď se tento klub poprvé představí na prvoligové scéně v místě, na které Jozef Weber stále rád vzpomíná. „Do Jablonce se těším už od samotného losu, nemůžu zakrýt, že jsem tu strávil krásných třináct let a mám k Jablonci hluboký vztah. Hned po losu jsem měl pár zpráv a nepřijatých hovorů od kluků z Jablonce,“ přiznává před sobotním kláním kouč Karviné. „Kdybychom domácí obrali o body, určitě bych se nezlobil. Věřím, že se domů budeme vracet s dobrou náladou,“ konstatuje Weber.

Jádro mužstva, které vykopalo pro Karvinou postup, zůstalo pohromadě a navíc bylo vhodně doplněno. Hostování se v přestup změnilo u Budinského, posilou se stal i znojemský Okleštěk, který oblékal i jablonecký dres. Útočné vazby májí vyztužit útočníci Voltr a Jurčo, do obranné řady Slezané získali mladoboleslavského Tomlu.

Karvinským navíc hraje do noty, že vstoupí do ligy na zbrusu novém stadionu, který byl před nedávnem dokončen a zkolaudován. Působivé uzavřené tribuny pro necelých pět tisíc fanoušků by měli hnát nováčka soutěže za prvními ligovými body. Problém může mít Karviná ale po finanční stránce, protože dosavadní sponzor společnost OKD se dostala do insolvence, což nelibě zasáhlo celý region.

Slezané v letní pauze odehráli devět přípravných zápasů a v každém z nich dokázali skórovat. Připsali si mimo jiné i cenné vítězství 2:1 nad polskou Wislou Krakov. V generálce si nováček poradil s rivalským Třincem hrající druhou ligu jednoznačným skóre 4:0. „Kluci mi příjemně zamotali hlavu před sobotním zápasem v Jablonci. V přípravě jsme uspěli se zajímavými soupeři, byli to pro nás dobré prověrky,“ hlásí na startu sezony kouč Karviné Jozef Weber.

Jablonečtí v přípravných duelech podlehli jen anglickému Evertonu, všechny ostatní duely dotáhli do vítězného konce. „Výsledky ale nepřeceňujeme. Ukázali jsme si, že jsme schopni podávat nadstandardní výkony,“ ohlíží se za letními odehranými zápasy jablonecký kouč Zdenko Frťala.

Trenér Severočechů už ale netrpělivě vyhlíží úvodní duel proti Karviné. „Pro lidi je tento zápas z více důvodů atraktivní. Je to první ligové utkání, je to ligový nováček. A v podstatě kormidelníkem týmu je trenér Jožka Weber, který tady jako hráč zanechal velkou stopu a zapsal se nesmazatelně do historie klubu. Co se týče Karviné jako týmu, je to sice ligový nováček, ale ve svém kádru má několik zkušených ligových hráčů. Není to nějaký vykulený tým, který bude jen sparing partnerem. Právě naopak, je to tým, který ve druhé lize splnil předsezónní úkol. V podstatě nebudou mít v první lize co ztratit. O to více se my musíme soustředit na náš výkon. Nesmíme si v hlavách zafixovat, že to je nováček. Soupeř je plný elánu a nemá v úvodu co ztratit. Bude to těžký zápas, ale máme jednoznačný cíl – zvítězit a získat tři body,“ říká k sobotnímu zápasu trenér Jablonce Zdenko Frťala.

Několik členů naší kabiny ještě Jožku Webera zažilo buď jako spoluhráče nebo asistenta trenéra. Během zápasu jde ale kamarádství stranou. „Možná před zápasem nějaká nostalgie proběhne. Ale od hvizdu rozhodčího nebude na nějaké přátelství a kamarádství prostor. Je to zápas jako každý jiný a my musíme udělat maximum pro to, abychom uspokojili naše diváky a předvedli fotbal, po kterém si lidé řeknou, že se jim vyplatilo na Střelnici přijít,“ dodává jablonecký trenér Frťala.

Utkání začíná v sobotu 30. července od 17 hodin na Střelnici v Jablonci nad Nisou

Rozhodčí: Orel Pavel - Wilczek Martin, Pospíšil Dušan

Delegát: Melichar Jaroslav, Hubička František