Liberec bude v derby usilovat o Evropu

FK Jablonec FC Slovan Liberec
FORTUNA:LIGA, N5 ne 26. 5. 2019, 15:00

Nový ligový formát nadstavbové soutěže přivádí na Střelnici na úplný závěr našeho odvěkého rivala z Liberce. Tečku tak za další vydařenou sezonou udělá 51. Podještědské derby mezi Jabloncem a Libercem.

Slovan proklouzl do první šestky „skupiny o titul“ v samém závěru základní části, a to těsně na úkor Mladé Boleslavi, s kterou měl shodný počet 42 bodů, leč lepší vzájemné zápasy. „Když jsem přišel do Liberce, dali jsme si za cíl dostat se do mistrovské šestky, a to se nám povedlo,“ lebedil si slovenský kouč ve službách Slovanu Zsolt Hornyák. „Mohli jsme být i výš, ale stabilita naší formy nebyla stoprocentní. Zase jsme ale mužstvu dokázali vštípit presingový a kombinační fotbal, i když jsem si myslel, že se budeme více prosazovat střelecky. V druhé půlce soutěže nám v tomto ohledu pomohl útočník Kozák, jenže nám zase odešel motor týmu Ševčík,“ ohlíží se za základní částí trenér našeho rivala.

Slovan ve čtyřech odehraných kolech nadstavby postupně získal další čtyři body, pomohlo mu především vítězství 1:0 na půdě Ostravy a domácí remíza se Slavií Praha. Kolo před koncem soutěže tak má Slovan shodný počet 46 bodů jako Ostrava.

Ohledně účasti českých týmů v pohárové Evropě byl důležitý středeční finálový zápas MOL Cupu, jenž ovládla pražská Slavia a oslavila tak po 77 double. Pražský tým potěšil oba severočeské rivaly. Díky jejímu triumfu jde náš Jablonec aktuálně rovnou do 2. předkola Evropské ligy a nemusí absolvovat takzvaný zápas o postup do Evropské ligy s týmem z prostřední skupiny. Ten odehraje nakonec pátý tým tabulky a o tuto pozici bude v neděli na dálku bojovat právě Ostrava s Libercem.

Ostrava hraje poslední zápas na pažitu Viktorie Plzeň a ve stejný čas Liberec zamíří k derby na jabloneckou Střelnici. V případě rovnosti bodů, rozhoduje lepší umístění po základní části, což hovoří ve prospěch Baníku. Liberecký kouč se ale ani před závěrečným kolem nadstavbové části nevzdává, ač jeho tým musí v neděli získat více bodů než Ostrava v Plzni. „Chceme se pobít o Evropu. Bude to těžké, protože jí chce hrát každý. Při troše štěstí bychom se do té Evropy dostat mohli,“ věří si ještě před samotným vyvrcholením soutěže trenér Liberce. Ten bude moci v neděli na Střelnici využít služeb nejlepšího střelce týmu útočníka Kozáka, který v minulém kole absentoval pro žluté karty.

Jablonec se stejně jako na Spartě bude muset vypořádat se změnami na důležitém stoperském postu. Na Letné nemohl nastoupit Břečka, tentokrát bude trenéru Radovi chybět druhý stoper Hovorka, který byl v minulém kole vyloučen. Jak si s tím v derby poradí lodivod Petr Rada? "Je to úleva před posledním kolem, že máme jisté předkolo Evropské ligy UEFA. Nicméně to rozhodlo takhle finále českého poháru. Ale nechceme z ničeho ustupovat nebo se nějak šetřit. Máme před sebou derby a nechceme nic podcenit. Na Liberec jdeme v plné síle," říká před závěrečným derby trenér Petr Rada.

Fanoušci z obou nedalekých měst si letos přijdou hned na tři rivalské souboje. První dva v rámci základní části soutěže však branky nepřinesly, povede se skórovat hráčům v derby zápase s číslem 51?

Utkání začíná v neděli 26. května od 15 hodin na Střelnici v Jablonci nad Nisou

Rozhodčí: Pechanec - Nádvorník, Leška