Jiří Vágner: Pár změn nejspíš bude

Dnes pokračovali pod taktovkou Jiřího Vágnera a Tomáše Čížka jablonečtí fotbalisté v přípravě na tuhý boj o záchranu. Po pondělním tréninku poskytl klubovému webu první rozhovor nový kouč Jiří Vágner.

Dnes dopoledne došlo ke změně v trenérském týmu. Mančaft přebíráte spolu s Tomášem Čížkem. Jak se celá situace vyvíjela?

Řešili jsme to během neděle. Klubový majitel mluvil nejdříve s trenérem Radou, pak volal nám. Ptal se, jak to vidíme my s Tomášem Čížkem. Dneska ráno jsme měli všichni schůzku a došli jsme k tomuhle řešení. Všichni doufáme, že je to jen ku prospěchu. Situace je těžká, doteď jsme tu dělali všichni všechno pro to, abychom z toho co nejdřív vyklouzli. Tohle už není o kráse fotbalu, je to boj a válka. Musíme pro to udělat vše!

Čekají nás ještě čtyři zápasy ve skupině o záchranu. Co se dá teď narychlo změnit?

Hráčům musíme hlavně vrátit sebevědomí a rozvázat jim hlavu. To jim pak doufám pustí i nohy. My víme, že fotbal hrát umí. Ale ono se to někdy zapomíná pod tíhou té skupiny, do které jsme se sami dostali. Ve skupině o titul se řeší úplně jiné starosti, tam se hraje určitě lépe. Naší realitou ale je spodní skupina a ten tlak na nás je teď velký. Musíme to zvládnout v hlavách. Když k tomu přidáme tu bojovnost a ochotu chtít, tak může být vidět i naše cesta k cíli, kterým je co nejrychlejší záchrana.

Čtyři sezony jsme střídavě čeřili vody na třetí či čtvrté příčce ligové tabulky. Teď najednou holý boj o záchranu. Jak se to může stát?

Nastal velký propad. Nějaký útlum jsme třeba mohli čekat, ale nikdo nečekal až takhle velký. Vždyť jsme v této chvíli na předposledním místě. Možná to je i tím, že kluci hráli většinou ty úspěšné zápasy, furt se vyhrávalo a řešila se pohodlnější tíha odpovědnosti, teď je to pravý opak. Protože ve spodní skupině málokdo z našich hráčů hrál a zažil to, tak se v tom pak plácáme a někdy i možná zbytečně. Každý z nás i kluků na tom může zapracovat a začít sám u sebe. Společně to pak jako tým můžeme zvládnout.

Čeká nás nedělní zápas s Karvinou o záchranu nejen z pohledu matematického.

Důležitý byl i souboj s Pardubicemi. I předchozí zápasy měly svou váhu, říkáme si to už půl roku, že teď už musíme. Teď to ale musíme zvládnout, my nechceme počítat body tím způsobem, že se k nám Karviná nepřiblíží. My potřebujeme vyhrát, urvat tři body a předvést dobrý výkon, aby kluci viděli, že je od čeho se odpíchnout. Pak se dají třeba nastartovat a udělat zase úspěšné zápasy. Chceme se soustředit na sebe, na náš výkon.

Máte za sebou první trénink, byla už viditelná nějaká změna?

Pro nás pro trenéry ani ne. Je to teď takové zvláštní, jako by byl trenér Rada třeba nemocný. Doteď jsme na to byli všichni tři v trenérském týmu. Zůstali jsme tu s Čížou dva. Já to tak neberu, že tu teď trenér není. Pokračujeme v tom, co jsme chtěli, a to je být úspěšní. Bohužel, teď nám to být úspěšní dlouhou dobu nevycházelo. Do té situace jsme se sami dostali a sami si z ní musíme pomoct.

Dají se pod vaším vedením čekat velké změny?

Do konce jsou tři týdny, je to rychlé. Určitě nebudeme měnit deset lidí, ale pár drobných změn, třeba i vynucených, tam bude. Víc nebudu prozrazovat.