Je to tam, těšilo hráče první skupinové vítězství

FK Dynamo Kyjev FK Jablonec
0:1
Evropská liga UEFA, 6. kolo čt 13. 12. 2018, 18:55

Bezprostředně po vyhraném zápase v Kyjevě se dělili o své poznatky z utkání jediný střelec zápasu Martin Doležal a stoper David Hovorka.

Smekám před celým týmem, vysekl poklonu střelec Doležal

Lépe jsme asi ani naše vystoupení v základní skupině Evropské ligy zakončit nemohli, než touženou historickou výhrou.

Samozřejmě. Vyhráli jsme. Jsem rád i za ten gól. Doma s Rennes jsem to klukům pokazil, tam jsem měl dát taky góly. Jsem tak rád, že jsem to dnes tím gólem odčinil. Měl jsem tam ale ještě jednu velkou šanci. Kdyby to na začátku druhé půle Chram lépe trefil tím bodlem, mohlo to být ještě jiné.

Vypadalo to, že po vedoucí brance se vám hodně zvedlo sebevědomí. Vytvářeli jste si další zajímavé momenty.

Asi to tak bylo. Když jsme ten balon přidrželi a roztahali hru, tak se Dynamu moc bránit nechtělo. Využívali jsme brejky a oni se nestačili moc vracet. Škoda, že jsme toho nevyužili ještě více.

Jak si viděl ten neodpískaný penaltový zákrok na tebe z 12. minuty zápasu?

Penalta byla jasná. Posunul jsem si balon a brankář mě trefil přes nohu. Nevím kam se díval rozhodčí, i ten brankový to musel vidět. Co mám zprávy, všichni mi psali, že to byla penalta jasná. Ještě k tomu dostanu žlutou, což jsem už nepochopil vůbec. Šancí jsme měli víc a dost na to, že jsme hráli venku a ještě navíc v Kyjevě. Škoda jen, že jsme je neproměňovali. Aspoň, že tu jednu jsme proměnili a stačila nám k historickému vítězství.

V druhé půli nás ale domácí přitlačili a několikrát to před naší brankou hořelo.

Skoro celý zbytek poločasu jsme už jen bránili. Musím říct, že dneska byla celá naše obrana včele s Vlastou Hrubým vynikající. Před celým týmem musím smeknout, že jsme to takto zvládli.

Druhý poločas byl hodně o běhání, věřil jsi, že to dotáhneme konečně do vítězství?

Věřil jsem celou dobu. Oni jak se dostali k naší šestnáctce, tak se to snažili prostrkávat. Hledají tam mezery, aby si zaběhli za obranu. Naši obránci ale byli blízko u sebe a dobře se zajištovali. Až na pár výjimek jsme je do ničeho moc nepustili. Kopali většinou kříže do stran a dávali tam centry. Stopeři to výborně odskákali a teď si užijeme toto vítězství.

Jak se díváš na celé naše podzimní tažení Evropskou ligou?

Nechtěli jsme to jen odehrát, chtěli jsme uhrát nějaké body. Dnes jsem se chtěli rozloučit výhrou, a to se nám podařilo. Jsme za to strašně rádi, i když ten zápas byl dneska spíše o běhání. Zvládli jsme to skvěle. V česku takových zápasů člověk moc nezažije. Je to pro nás další obrovská zkušenost. Dnes jsme si za třemi body šli, bojovností a vůlí.

Hřiště bylo v pořádku?

Po tom včerejším zápase a na to, že celý den sněžilo, tak hřiště bylo dobré. Nebylo to sice jak to bývá, byla tam hlína. Na to, že se tam hrály dva zápasy ve dvou dnech, tak hřiště bylo výborné.

David Hovorka: Vítězství je super

Na závěr jsme se konečně dočkali vytoužené výhry.

Přesně tak. V Rennes i v Astaně jsme dostali góly v závěru. Všechno to jsou pro nás velké zkušenosti. Doufejme, že se dočkáme pohárů i příští rok.

Jsou právě ty zkušenosti, tím nejcennějším, co si odneseme z působení v Evropské lize?

Chyby se opakují a u nás je vidět už ta nadstavba. Jsem jedině rád, že dnes už ta smůla skončila, vyhráli jsme a můžeme jet domů. Ty chyby, co jsme dělali v závěru byly doteď vždy v zápasech potrestané. Možná je to dnes jakási odměna za ty předchozí zápasy. Konečně jsme to udrželi do konce a vyhráli jsme tu 1:0. Je to super.

Jaké bude tedy tvoje celkové hodnocení našich výkonů v Evropské lize?

Co se týče herního projevu, bylo to z naší strany sympatické. Výsledkově už to bylo horší. Co si budeme povídat, hraje se na góly, ne na krásu.

Co si říkal neodpískané penaltě na Doležala?

Já myslím, že byla jednoznačná. Já jsem se o poločase ptal Doliho a říkal, že byla jasná.

Jak se taková chyba může stát na takové úrovni?