Jablonečtí žáci zvládli baráž s Duklou

Do nelehké situace se dostali na konci této sezony žáci FK Jablonec, kteří museli do baráže. V té si ale nakonec celkem vysokým skore 6:2 poradili s žáky Dukly Praha a důležitou soutěž pro Jablonec nakonec zachránili.

Trenér žáků U14 Jan Kozderka byl s nastalou situací v žákovské soutěži obeznámen už na startu sezony. „S variantou barážového utkání o Českou ligu žáků jsme tým U14 seznámili již na počátku sezóny 2021-22. Už po úvodních kolech jarní části soutěže bylo jasné, že se tomu nevyhneme. Tým U15 bojoval ze všech sil, ale nakonec nás třináctá pozice v tabulce poslala do baráže,“ líčí kouč, který měl za úkol připravit svůj tým na dvojzápas proti žákům Dukly Praha.

První barážové utkání odehráli naši žáci na půdě soupeře v Ruzyni. „I přes malé bolístky jsme do baráže mohli vstoupit se všemi hráči našeho týmu, čehož jsme si vážili. Úvod utkání byl hodně poblázněný. Ve 4. minutě jsme se dostali do vedení po centru Franty Šimona a hlavičce Lukáše Velechovského. O minutu později domácí srovnali na 1:1 po průniku pravého křídelníka a střele na zadní tyč. A v následující minutě jsme se podruhé dostali do vedení po centru Jana Lorence a hlavičce Jana Buriána. Ve 23. minutě se nám podařilo odskočit na rozdíl dvou branek, po napadání Břetislava Huška a Šimona Ježka dokázal Denis Křemen přelobovat domácího brankáře. Ve 32. minutě vyslal kolmou přihrávkou Jan Lorenc do úniku Šimona Ježka, který střelou k zadní tyči opět rozvlnil síť domácích. První poločas jsme zvládli brankově fantasticky a domácí pustili do minima šancí. Branková konstrukce navíc ještě dvakrát podržela domácí, jinak mohl být stav po 40. minutách ještě výraznější,“ přibližuje průběh prvního dějství pražského zápasu Kozderka. „Vstup do druhého poločasu se nám až tak nevydařil, kluci z Dukly byli častěji na míči a začali si vytvářet brankové příležitosti. Ve 49. minutě po odraženém míči nad pokutovým územím domácí snížili na 2:4. Tlak domácích jsme následně ustáli a přišla klidnější pasáž. V 72. minutě zahrál rohový kop Břetislav Hušek a Lukáš Velechovský skóroval podruhé v utkání. Z prvního utkání jsme si odvezli parádní výsledek do odvety. Vstřelili jsme pět branek a domácí i přes výbornou pasáž v úvodu druhého poločasu dokázali naši obranu a brankáře překonat jen dvakrát,“ těšil první konečný výsledek 5:2 jabloneckého kouče.

Mezi barážovými zápasy nemusel realizační tým kolem Jana Kozderky, Luboše Pumrleho a Luboše Petržilky na hráče nijak výrazněji působit. „Tréninky před i mezi barážovými zápasy byly v pohodové atmosféře a hodně v režii kluků. Taktické pokyny pro hráče jsme měli připravené, ale nejdřív jsme chtěli je chtěli slyšet od samotných hráčů, až pak jsme to následně doplnili nebo poopravili o naše podněty a postřehy. Před prvním barážovým zápasem proběhla v kabině i motivační prezentace s hesly a videem. Před odvetou jsme klukům zase zdůrazňovali, že to máme slušně rozjeté a žádná chyba nás nemusí rozhodit. Chtěli jsme zůstat soustředění a držet se plánu a variant podle vývoje zápasu,“ prozrazuje trenér Kozderka.

V sobotní jablonecké odvetě dorazila žákovský tým podpořit na pažit do Mšena i solidní návštěva. „Ač jsme šli do zápasu s tříbrankovým náskokem, čekali jsme mnohem těžší utkání a nervozita byla znát více než v prvním zápase ve středu. V prvním poločase jsme často ztráceli míč a byli hodně nepřesní. Hrálo se hlavně ve středu pole a oba týmy si vytvořily minimum velkých šancí. Ve 20. minutě střela Františka Šimona ze standardní situace po teči hostujícího hráče ve zdi zaplula do branky a my za burácení domácích fanoušků vedli 1:0. Ještě úvod druhého poločasu byl malinko nervózní a obě strany napjatě čekaly, jestli se průběh baráže zdramatizuje. Posledních 25 minut už se utkání dohrávalo a ani jeden tým už nedokázal změnit skóre,“ popisuje vývoj odvety Kozderka, jemu i celému týmu se po skončení baráže ulevilo. „Jsme rádi, že se nám podařilo dvojutkání s FK Dukla Praha zvládnout s celkovým skóre 6:2 pro nás a v baráži venku i doma zvítězit. Do příští sezóny je to pro nás opět velká výzva, můžeme se měřit s nejlepšími mládežnickými týmy u nás, bude to boj. Současně je to i závazek a musíme vytvářet podmínky a prostředí od nejmenších kategorií, abychom měli co nejvíce zajímavých individualit a jako tým mohli být konkurenceschopní,“ dodává kouč Kozderka.

Baráž o ČLŽ

• I. zápas - 22.6.2022 - FK Dukla Praha - FA Jablonec 2:5 (1:4)
  • II. zápas - 25.6.2022 - FA Jablonec - FK Dukla Praha 1:0 (1:0)