Jablonec se dočkal, vyhrál na Dynamu Kyjev!

FK Dynamo Kyjev FK Jablonec
Evropská liga UEFA, 6. kolo čt 13. 12. 2018, 18:55

Jabloneckým fotbalistům se v závěrečném zápase Evropské ligy povedlo získat historicky první vítězství ve skupině Evropské ligy. Výhru trefil hlavou útočník Doležal.

Bez dvou záložníků, vykartovaného Považance a v pondělí operovaného Kubisty se musel trenér Rada obejít v závěrečném zápase Evropské ligy na půdě postupujícího Kyjeva. Naopak výraznou metu dorovnal v tomto zápase náš kapitán Tomáš Hübschman, když na Olympijském stadionu v Kyjevě nastoupil ke svému 119. zápasu v evropských pohárech a vyrovnal tak v této statistice legendárního Pavla Nedvěda. Před nimi je z českých hráčů už jen gólman Petr Čech se 125 odchytanými zápasy.

V druhé minutě po odrazu míče se dostával do šance z úhlu Tsygankov, Hovorka mu ale stačil střelu srazit na roh. Chytře přelobovat brankáře Hrubého zkoušel z uctivé vzdálenosti poté Kedziora, ale míč mířící na horní síťku Hrubý kontroloval. Jablonec se poprvé osmělil v osmé minutě, po zpětné přihrávce Trávníka zakončoval Chramosta, Burda ale srazil jeho střelu na rohový kop. Ten rozehrál výborně Trávník, nejvýše vyskočil na zadní tyči útočník Doležal a hlavou poslal Jablonec do vedení!

Ve 12. minutě donutili jablonečtí fotbalisté aktivním napadáním zahrát malou domů na vlastního brankáře. Toho vystihl číhající Doležal, kličkou se vyhnul i brankáři Bushchanovi, ten ho v souboji viditelně skopl, irský sudí ale k překvapení všech na stadionu ukázal našemu útočníkovi žlutou kartu za simulování!

Jablonec ani toto podivné rozhodnutí nepoložilo. V další akci zakončoval střelou do středu branky Kratochvíl. U následné střely Jovoviće byl našemu zakončovateli zase signalizován ofsajd.

V 35. minutě si šikovně navedl do vápna míč z levé strany Jovović, skvěle vypálil na zadní tyč, tam ale fantasticky skočil brankář Bushchan a míč dokázal vyrazit na roh! Po něm přiťukl Doležal k Hovorkovi, míč ale mířil z hlavy jabloneckého stopera vysoko nad břevno ukrajinské branky. V závěru první půle zkoušel nafilmovat penaltu v našem vápně skokem před Hovorkou Besedin, ten ale za svůj teatrální pád žlutou kartu z rukou rozhodčího neviděl.

V nastavení první půle chyboval na půlce domácí Burda, míče se zmocnil Jovović, sprintoval až před brankáře soupeře, kde přihrál míč doprava volnému Doležalovi, ten zakončoval ale Bushchan skvěle vyběhl a bokem jeho střelu srazil na roh! Do kabin se šli Jablonečtí pouze s jednobrankovým vedením.

Hned po přestávce Trávníkovu pobídku z pravé strany přepustil Doležal chytře za sebe na volného Chramostu, ten ale v další tutovce překopl kyjevskou svatyni! I domácí se postupně tlačili před naši branku, ze střední vzdálenosti nejdříve vyzkoušel pozornost Hrubého Shapaenko. Po centru z pravé strany střídajícího Tsitaishvili zakončoval na bližší tyči Besedin, naštěstí jen do tyčky jablonecké branky! Jablonec se v rozmezí šedesáté a sedmdesáté minuty dostával pod tlak soupeře, ale jak mohl, vyrážel i do brejkových situací.

Třináct minut před koncem vznikl po standardní situaci domácích závar v jabloneckém vápně, míč z kopačky Verbiče naštěstí skončil těsně vedle naší tyčky! V 85. minutě kryl brankář Hrubý střely Shapelieva a Sydorchuka.

11300 diváků na Olympijském stadionu se více branek na nedočkalo a Jablonec tak slaví historicky první výhru ve skupinové fázi Evropské ligy s kterou se také se soutěží loučí.