Jablonec pomáhal na Ukrajině

Jablonecký klub se rozhodl pomoci klubu ve válkou zničenou Ukrajině. Hráči v čele s kapitánem Hübschmanem věnovali místním fotbalistům trička z prohraného finále Poháru FAČR.

Na každé velké fotbalovém utkání, které rozhoduje o zisku trofeje, připravují kluby slavnostní a památeční merchandising pro hráče i fanoušky. Tato trička či čepice oblékají hráči jen několik vteřin či minut po posledním hvizdu na oslavu vítězství.

A stejně tomu bylo i v případě Jablonce v květnovém finále poháru FAČR v loňské sezóně. Až na jediný rozdíl - Jablonec finále nakonec smolně prohrál v penaltovém rozstřelu.

Co se stalo s "vítězným" merchandisingem?

Díky konexím našeho kapitána Tomáše Hübschmana na Ukrajině, kde dlouhá léta působil v dresu Šachtaru Doněck, skončila sada triček značky Nike a s motivem Vítězové až u jednoho místního týmu.

„Z pověrčivosti jsme původně chtěli trička spálit, aby se vůbec nedostala nikomu do rukou. Nakonec jsme si ale uvědomili, že jsou na světě i lidé, kterým tato trika mohou udělat radost. Třeba v zemích, kde je válka, hladomor nebo je trápí jiné společenské či náboženské problémy,“ komentuje darování triček tiskový mluvčí klubu Štěpán Hanuš.

Od března 2014 probíhá na východě Ukrajiny ozbrojený konflikt, který ovlivňuje životy obyčejných lidí včetně mnoha fotbalistů. Bývalý Hübschmanův tým z Doněcka dokonce stále hraje v azylu v západoukrajinském Lvově.

„Mám na Ukrajině mnoho přátel ve fotbale i mimo něj. Věřím, že se situace brzy uklidní. Přál bych si na Ukrajině mír. Zároveň jsem rád, že jsme mohli jako klub alespoň symbolicky pomoci jednomu místnímu fotbalovému klubu. Fotbal je tam možná poslední zábava, kterou si mohou místní v nelehkém prostředí dovolit,“ popisuje jablonecký kapitán Tomáš Hübschman. Triček se ujali fotbalisté v malém ukrajinském městečku Rakošina. Tamní tým hraje jednu z nejnižších soutěží.

Nejednalo se však o jedinou dobročinnou akci, kterou jablonecký klub v posledních letech vykonal. Pravidelně navštěvujeme školy a vybízíme mládež ke sportování. Hráči navštěvují nemocnice, dětské domovy ale pomáháme třeba i hasičům - v rámci projektu Jablonec hasičům.

Author Štěpán Hanuš