Doležal: Nevytváříme si šance, to nás sráží

FC Viktoria Plzeň FK Jablonec
FORTUNA:LIGA, 12. kolo ne 24. 10. 2021, 16:00

Nedělní pětibrankový příděl na hřišti vedoucího týmu soutěže v Plzni i současnou situaci rozebírá v pozápasovém rozhovoru útočník Martin Doležal.

V lize nám to teď skřípe, to víme. Čím by sis to dokázal vysvětlit?

Těžko říct, nevím, čím si to vysvětlit. Spíš jde o to, že minulou sezónu jsme si vytvořili hodně šancí, ale letos si je skoro nevytvoříme. V Plzni jsme neměli prakticky nic. Prvních 15 minut jsme hráli myslím si dobře, Plzeň jsme do ničeho nepustili, ale pak z první akce hned dostaneme gól. A to nás psychicky zlomilo. A když hrajeme, tak hrajeme jen po šestnáctku a nedokážeme si vytvořit šanci, nebo jsme ve finální zbrklí. A tímhle se sami srážíme dolů.

Když neinkasujeme z první šance soupeře, tak se nám třeba stane, že dostaneme gól brzy po našem třeba vedoucím gólu. To nám taky bere vítr z plachet, že?

Ale tuhle sezónu jsme ve většině zápasů prohrávali, s výjimkou pár zápasů. A i když jsme na tom třeba herně líp nebo je to vyrovnané, tak nedokážeme vstřelit první branku. A když gól dáme, tak hned vzápětí dostaneme. To je pak na psychiku složitější, protože se na gól strašně nadřeme a dostaneme laciné góly.

Ve čtvrtek jsme hráli pohárový zápas, kde jsme smolně v závěru přišli o výhru z penalty, ale herně to bylo na dobré úrovni. Jsou pro nás ty přechody mezi soutěžemi tak moc náročné? Nebo to je jiným stylem hry soupeřů v Evropě a v naší lize?

Neřekl bych, že to je náročné. Nebo takhle, je to náročné, ale v Evropě nehrají týmy tak agresivně jako v české lize. Spíš si počkají na vlastní polovině a až tam vás začnou presovat a u nás se většinou presuje celoplošně. Ale my si to komplikujeme sami naší kombinací, dáváme si těžké přihrávky, pak to ztrácíme. Když jsme v bloku, tak z toho nedokážeme vyjet do protiútoku. Týmy už to vidí a zatáhnou se a čekají na brejky. A většinou jim to vychází. V neděli to bylo jenom potvrzení toho všeho. Myslím, že tři góly jsme dostali z brejku. Nevím, je to těžký. Nedaří se nám a musíme se vzchopit a zkusit nastartovat nějakou šňůru. A i když to nepůjde třeba herně, tak musíme výsledek ubojovat a jít dál. Musíme se postupně zvedat.

My jsme prakticky oba poločasy v Plzni nezačali úplně špatně, ale pak nás srazil vždy gól Plzně a šlo to všechno dolů.

Plzeň byla hrozně efektivní. My se naopak do šance nedostaneme. To nás sráží a z triviální chyby hned inkasujeme. A my naopak ne. Je to o psychice, o sebedůvěře. Musíme si na hřišti více věřit, musíme i více střílet ze střední vzdálenosti. Včera tam nebylo nic. Ani centry nám nevychází, je to všechno jen po šestnáctku. Musíme to všechno prostě zlepšit.

Jak třeba pracovat na zlepšení psychické pohody?

Musíme prostě i na úkor hry bojovat a nechat na hřišti všechno. Myslím si, že i tou bojovností by se to mohlo vyplatit. Teď v neděli, i když to nepůjde herně, to musíme prostě ubojovat. Sebevědomí pak bude stoupat a když vyhrajeme i další zápas, tak sebevědomí bude silnější a můžeme zase zkoušet hrát kombinační fotbal nebo když to řeknu laicky na krásu. Ale teď nám nejde nic, musíme bojovat i na úkor fotbalovosti. Může nám pomoct i šťastný gól, nějaká haluz. Teď se k nám ani nic neodrazí, všechno má soupeř. Možná nám i chybí trochu to štěstí, co jsme měli minulou sezónu. Za každou cenu musíme vyhrát a ubojovat to. Bodů máme málo a potřebujeme je.