Co řekli po Karviné?

FK Jablonec MFK Karviná
5:3
ePojisteni.cz liga, 1. kolo so 30. 7. 2016, 17:00

Sobotní přestřelku úvodního ligového kola mezi Jabloncem a Karvinou hodnotí středopolař Michal Trávník a stoper Luděk Pernica, svůj pohled na zápas přidává také legendární Václav Halama.

V kabině jsme si něco řekli a na hřišti se to nakonec ukázalo, řekl po zápase dobře hrající Michal Trávník

Máte za sebou první zápas. Jaký byl?

Bylo to utkání dvou rozdílných poločasů. Do prvního jsme nenastoupili vůbec dobře, protože hned z první rozehrávky asi ve 20. vteřině jsme dostali gól a to se pak vždycky hraje blbě. Snažili jsme se na to zapomenout, což se nám podařilo a dali jsme vyrovnávací gól. Ale místo toho, abychom je dorazili, tak jsme ze dvou střel dostali dva góly. Takže poločas špatnej. Před druhou půlí jsme si v kabině něco řekli a myslím si, že se to na hřišti ukázalo jak herně, tak i výsledkově.

Můžeš prozradit, co jste si řekli?

Padla tam nějaká slova od zkušených hráčů, ale ventilovat to z kabiny určitě nebudu.

První gól jste dostali už ve dvanácté vteřině, což se nestává často. Co se tam stalo?

Náš obránce tam podběhl centr, hráč soupeře šel do vápna, přihrál a dali gól.

Ale nepohlídali jsme si ani dva další góly. Prostě to by se stávat nemělo. Musíme se na to podívat a příště to musí být lepší.

Druhý poločas se vám povedl. Předváděli jste výborný fotbal a tak zatímco o poločase jste do šaten šli za pískotu diváků, na konci zápasu vás vytleskali.

Ne vždycky se v jednom zápase vidí osm gólů a i diváci, i když to po prvním poločase tak nevypadalo, nakonec odcházeli spokojeni. Ale za ten nepříznivý první poločas si tak trochu můžeme sami.

Se svými výbornými centry ses podílel na dvou brankách. Hodně jste to trénovali?

Standardky jsme v přípravě ani moc netrénovali. Spíš jsme se na to soustředili tento týden a jsem rád, že to vyšlo a že jsme z toho dali nějaké góly.

Zažil jsi někdy takový zápas?

Těžko říct. Ale asi ne. Otočit z 1:3 na 5:3 si nepamatuju.

Karviná jako nováček hodně kousala.

Máte pravdu. Věděli jsme, že mají zkušené mužstvo a že hodně hráčů prošlo ligou a že jako nováček budou kousat. A to se potvrdilo. Pro nás to byl těžký zápas.

Věřil jsi, že stav 1:3 dokážete ještě zvrátit a nakonec vyhrát?

Věřil jsem do poslední chvilky a jsem moc rád, že to takhle dopadlo.

Příští zápas hrajete v Mladé Boleslavi s dalším nováčkem z Hradce Králové. Co od soupeře očekáváš?

Opět to bude nováček a hlavně na začátek ligy jsou tyhle mančafty hodně nepříjemné. Věřím však, že za námi přijedou fanoušci a s jejich pomocí soupeře zvládneme.

Pernica po svém vyrovnání věřil v obrat

Jak tam vznikla ta situace u vyrovnávající branky na 3:3?

Měl jsem tam na své straně víc prostoru, napadlo mě, že bych si to mohl narazit s Wagym. Byla tam taková dálnice, což jsem až tak nečekal. Klasicky jsem vystřelil, kluci vědí, že tu levačku občas trefím. Jsem rád, že ten gól přispěl k vyrovnání a zápas jsme pak otočili.

Při brance sis počínal jako zkušený kanonýr.

Zkušeně zavřít oči a propálit to (smích).

Byly rozhodující pro vývoj ty dva rychlé góly na začátku druhé půle, po kterých jste srovnali skóre?

Řekl bych, že jo. Hlavně když dáte ve 47. minutě na 2:3 a v 50. minutě na 3:3, tak to s nimi muselo zamávat. Měli jsme takovou sílu, že jsme nakonec ten zápas otočili úplně.

Dostaly hodně hlasivky zabrat?

No právě, ani nemůžu skoro mluvit. Bylo to náročné, člověk je v tom zápase tak ponořený, že musí furt vykládat, furt řvát na spoluhráče, ale tak by to mělo být.

Jako obránce ale nebudeš příliš spokojen s třemi inkasovanými góly.

Já bych rozhodně to hodnocení rozložil na první a druhý poločas. Ve 20. vteřině dostaneme gól, podběhneme balon, taky jsem to tam mohl lépe zajistit, pak z toho byl centr, hlava a gól. Druhý gól náběh, třetí vyražená střela. Oni prakticky byli třikrát u naší brány a dali nám tři góly. To je taková idea, když vám tam všechno spadne, nebylo to pro nás o půlce vůbec příznivé. Diváci nám určitě nepomohli, byli určitě naštvaní a já se jim na jednu stranu nedivím, snad jsme jim to trochu vrátili ten druhý poločas.

Je to ale dobrý signál, že jsme ukázali vnitřní sílu a zápas otočili?

Určitě jo. V poločase nám trenér určité věci vytkl. Byla tam ale taková ta nálada, že bychom to mohli otočit. Už v té 50. minutě jsem věřil, že se to povede a otočíme to.

Osm gólů je pro diváky lahoda, řekl po zápase spokojený Václav Halama, jedna z legend jabloneckého fotbalu, který se na utkání přijel podívat z Německa.

Václave, vzhledem k vážnému zranění jsme tě v Jablonci na fotbale neviděli. Můžeš jen krátce prozradit, jak jsi na tom zdravotně nyní?

Děkuju za optání. Zdravotně jdeme nahoru a věřím, že to už bude dobré. Máš pravdu v tom, že jsem tady dlouho nebyl, ale co se týká jabloneckého fotbalu, tak pokud to šlo, jsem ho stále sledoval, byť jen na dálku.

Co dnešní fotbal? Uspokojil tě?

Nakonec jo. Ale před dnešním utkáním jsem vycházel z toho, že když Jablonec všechno v přípravě, kromě Evertonu vyhrál, tak jsem očekával, že jsou v pohodě. Po první půli jsem však viděl, že ta pohoda jim chyběla, takže jsem byl trošičku zklamaný. Vždyť když si to tak vezmeš, tak Karviná z ničeho nic dala tři góly. Už v 25 vteřině jsme dostali góla a když jsme vyrovnali, tak jsem nevěřil, že dostaneme druhý a třetí gól. Ukázalo se, že fotbal je někdy krutý a klobouk dolů, že jsme nepříznivý stav zvrátili a všichni jsme rádi, že tři body jsou doma. Nakonec jsme viděli osm gólů a pro diváka to je lahoda.

Hlavně druhá půle byla ze strany domácích výborná. Hráči zlepšili pohyb a dostávali se do šancí, které využili. Těch gólů v síti soupeře mohlo být víc.

Souhlasím. Ale naši hráči se snažili hrát dobrý fotbal už v první půli, jenže ze tří možností dostali tři góly. Naše obrana byla hodně propustná. Ale opět musím konstatovat, klobouk dolů před naším výkonem v druhé půli. Měli jsme herní převahu a zaplaťpánbůh, že se nakonec vyhrálo.

Prohrát v prvním zápase na domácí půdě by asi bylo hodně nepříjemné.

Samozřejmě. Když si to tak vezmeš, tak v prvním kole Karviná, ve druhém Hradec Králové a teď by to chtělo bodovat i s ním. Každý začátek je nesmírně důležitý a nedovedeš si představit, jak moc bych byl zklamaný, kdyby můj Jablonec s Karvinou prohrál.

Po poločase se na hřišti místo Hübschmana a Mehanoviće objevili Kubista a Doležal a zdá se, že to pomohlo.

Trenér udělal dobře, když tam poslal někoho, kdo to ovlivní a to se povedlo. Na hřiště přišel důraz a i hra na dva útočníky byla velkým přínosem.

Osm gólů jsme dlouho neviděli a spokojeni domů odcházeli i diváci.

Tak po dobrém výkonu a osmi brankách spokojeni být museli. To je jako cukroví. Otočit z 1:3 na 5:3, tak to svědčí o dobré pohodě v mužstvu. A líbilo se mi i rozloučení hráčů s diváky, kteří chtějí za Jablonec bojovat a vyhrávat.

Na jaře toho moc neodehrál Tomáš Wágner, ale dneska byl skvělý a dal hattrick.

Tomáš je hlavně důrazný a chce dávat góly. Vyhrává hlavy a zdálo se mi, že i po té technické stránce není špatný. A hlavně ví, kam si stoupnout.

Vašku, přejeme ti hodně zdraví a příště v Jablonci opět na viděnou.

Děkuji. Hlavně ať se daří mužstvu a ať jsou spokojeni diváci.