CSKA Sofia jsme porazili 2:0!

FK Jablonec PFK CSKA Sofia
2:0
Přípravná utkání, přát. so 1. 2. 2020, 17:15

Jablonec nastoupil proti loňskému vicemistrovi bulharské ligy pouhý den po jeho zápase s Viktorií Plzeň. Proti zelenobílým ovšem nastoupili pouze dva hráči základní sestavy, která o den dříve prohrála se západočeským celkem 3:0.

Zápas začal zostra a hned v první minutě byl ošetřovaný Brazilec Evandro Da Silva. Ve 4. minutě uviděl žlutou kartu hostující Antonov. O dvě minuty později si centr Jovoviće z rohu našel hlavou Vojta Kubista a poslal Jablonec do vedení. Ani po brance týmy nepolevily z aktivity a na přátelský zápas bylo k vidění mnoho faulů. Další fotbalovější akce se tak diváci ve Španělsku dočkali až ve 14. minutě, kdy Jovović vyslal Sýkoru za obranu, ale před ním zakročil na poslední chvíli vyběhnuvší brankář bulharského celku.

Sofia poprvé zahrozila v 17. minutě po průniku Gyasiho, ale jeho střela zpoza vápna minula tyčku o dva metry. Ve 21. minutě se ocitl na zemi po střetu s autorem jabloneckého gólu opět Evandro Da Silva. Ve 25. minutě měli možnost rohového kopu hosté, ale hlavička Evandra Da Silvy do branky nezamířila. Další roh hostů následoval o dvě minuty později a hráči Sofie se dožadovali penalty po zpracování Plechatého. Na druhé straně promarnil obrovskou šanci zvýšit vedení jabloneckých Doležal, který u penaltového puntíku poslal Sýkorovu přihrávku těsně vedle bulharské branky. Na druhé straně nemířil přesně Bradley Mozikou. V 35. minutě začal Pleštil akci z pravé strany, kde předal balón Holíkovi, jehož centr si před obráncem zpracoval Jovović, aby následně obešel i druhého obránce s brankářem a zakončil do prázdné branky. Ve 41. minutě musel být ošetřován do té doby aktivní Jovović, naštěstí nešlo o nic vážného a na hřiště se zase vrátil. Do poločasu ještě zahrozil střelou z dálky Gyasi, ale Vlasta Hrubý si s ní bez problému poradil. Na druhé straně ještě v poslední minutě nepřesně mířil Jovović, a tak do šaten odcházeli s dvoubrankovým náskokem jablonečtí borci.

Do druhého poločasu udělal trenér Rada několik změn. Na hřiště přišli Tomáš Pilík, Kasper Hämäläinen a Jan Hanuš. Místo jim uvolnili Vlastimil Hrubý, Jakub Považanec a Tomáš Hübschman. Jablonec začal aktivně a hned v první minutě druhého poločasu mohl zvýšit vedení Doležal. Tvrdý souboj s kapitánem Sofie ovšem gólem neskončil a Doli musel být dokonce ošetřen. Ve 49. minutě prošel po pravé straně bulharský Antov, ale jeho přihrávku dostal úplně volný Gyasi za paty. V 54. minutě mohl přidat třetí gól jabloneckých Jovović, ale Holíkův centr poslal z první těsně vedle soupeřovy branky. Na druhé straně mohl snížit Evandro Da Silva, když se ocitl sám na hraně vápna, ale přihrávku proti noze netrefil dobře a bránu o dost minul. V 62. minutě stáhl Petr Rada Martina Doležala s Dominikem Pleštilem a poslal na hřiště Jana Chramostu a Rafaela Acostu.

Jablonec po vystřídání tlačil soupeře, ale hlavička Hämäläinena po centru Holíka si našla pouze rukavice soupeřova brankáře. Na druhé straně měli po standardní situaci šanci hráči bulharského týmu, ale Chorbadzhiyski hlavou branku netrefil. V 76. minutě dostal žlutou i jablonecký Plechatý a již několikrát ležící Evandro Da Silva vyvolal po tomto faulu menší strkanici. V 80. minutě po hezké kombinaci jabloneckých zamířil Sýkora z vápna těsně mimo. V téže minutě přišli na hřiště David Macháček, David Štěpánek a Jaroslav Peřina za Dominika Plechatého, Vladimíra Jovoviće a Libora Holíka. V 85. minutě se pokoušel střelou z vápna snížit Evandra Da Silva, ale s jeho přízemní střelou si Hanuš poradil. Nic dalšího zajímavého se už nestalo, tak skóre zůstalo 2:0 pro Jablonec.

"Samozřejmě to bylo těžké utkání, nebyli jsme dneska tak živí jako v předchozích dvou zápasech. Ale před zápasem jsme měli dva tréninky, takže to bylo znát. Dostali jsme se brzy do vedení, což nás uklidnilo. Pak se nám podařilo dát i druhý gól. Bylo to hodně tvrdé utkání, ale takhle to hrajou. Byl jsem se podívat včera na zápase Sofie s Plzní a bylo to obdobné. Kluci se s tím vyrovnali a přistoupili k tomu stejně jako soupeř. Důležité je, že se nikdo nezranil. Teď ještě budeme zítra a pozítří trénovat, v pondělí v noci se vracíme do České republiky," říká k zápasu trenér Jablonce Petr Rada.