Aktualita
30
září
2021

Alkmaar město s vůní sýra


Stotisícový Alkmaar leží jen 40 km severozápadně od Amsterdamu a je významným turistickým střediskem Holandska. Metropoli sýra a našeho čtvrtečního soupeře si představíme v následujícím článku.

Alkmaar vznikl kolem kláštera z roku 939 a svá městská práva získal už v polovině 13. století. Do nizozemské historie se však nejvíce zapsal roku 1573, kdy od něj po neúspěšném dobývání musela s nepořízenou odtáhnout španělská vojska. Tento moment byl považován za přelomový v bojích o nezávislost. Od té doby se také začalo říkat, že „vítězství se začíná v Alkmaaru.“ V šestnáctém století nastal ve městě bouřlivý rozvoj, spojený mimo jiné s pivovarnictvím a solí. K dalšímu rozvoji došlo v devatenáctém ale i dvacátém století a dnes je město průmyslově obchodním centrem.

Alkmaaru se často přezdívá město sýrů, a to protože se tu každý pátek od dubna do září konají světoznámé a nejstarší sýrové trhy na světě. Můžete zde vidět a zakoupit sýry nejvyšší kvality. Vychutnat si tradiční způsob prodeje a smlouvat o ceny. Trh začíná v 10 hodin úderem zvonu, to vyběhnout z vrat budovy Waaggebouw první nosiči sýrů.

Toto starobylé město se pyšní více než čtyřmi sty památek. Turisticky nejatraktivnější je pravděpodobně Waag, městská vážní budovat byla postavena roku 1390 jako modlitebna a chudobinec, městská váha se z ní stala až roku 1576. Od té doby tu kupci převažovali zakoupené zboží. Z této památky se každou hodinu ve městě line z věže zvonkohra.

Dalšími významnými dominantami jsou radnice z 16. století a kostel Grote St. Laurens. Narazíte zde na muzea sýrů a piva. Ve městě se nachází množství zachovalých historických domů a mnoho kanálů lemovaných stromy, přes které se klenou malebné bílé zvedací mosty.

Často opomíjeným unikátem města jsou takzvané hofje, tedy dvorky. Ty vznikly jako charitativní počin bohatých občanů, kteří se rozhodli pomoci lidem v nouzi. Za nenápadnými dveřmi se často skrývá architektonická perla, z mnoha jich dnes zůstaly v Alkmaaru opečovávané už jen tři, Hofje van Splinter, Hofje van Paling en Van Foreest a Het Wildemanshofje.

Fotogalerie


Související zprávy


Sdílej


Výhody registrace

  1. Pravidelný newsletter do emailu. Už vám nikdy nic podstatného neunikne!
  2. Přístup do diskuzního fóra.
  3. Možnost klást dotazy vedení klubu.
  4. Účast ve speciálních soutěžích o ceny (pouze pro registrované).
Registrace zde

Facebook

Twitter


O webu | GDPR | Kontakt | RSS

© 2014-2021 FK Jablonec. Všechna práva vyhrazena.