květen

V posledním výjezdu sezony míříme na Spartu

Liga míří i v novém formátu do svého finiše. Náš tým po čtyřech dnech opět vycestuje do Prahy, letošní vystoupení na hřišti soupeřů zakončí na stadionu pražské Sparty.

FORTUNA:LIGA | N4

:

Branky SPA: 12. Lukáš Štetina, 57. Ondřej Zahustel

Branky JAB:

Sparta i Jablonec už vědí, jaké příčky letos ve FORTUNA:LIZE obsadí. Náš poslední venkovní soupeř skončí třetí a podívá se do Evropské ligy, zdali do předkola nebo případně rovnou až do základní skupiny, to ještě není v tuto chvíli jasné. Tento fakt může být sice pro pražský tým povzbuzující, na Letné ale přesto nemůže s ligovou sezonou panovat bůhvíjaká spokojenost. Tým, který byl zvyklý na primáty, zvedl naposledy titul nad hlavu před pěti lety.

Šéfové Sparty museli kvůli neuspokojivým výsledkům sáhnout hned dvakrát během sezony k výměně trenéra. Loni v červenci nahradil Hapala Ščasný, ale ani on u týmu do konce sezony nevydržel. Pod jeho vedením sice letenští fotbalisté sbírali na podzim poctivě ligové body, ale v samém závěru roku začali trestuhodně ztrácet a definitivně vypadli ze hry o titul. Jaro začali sparťané sérií výher, z páté pozice postupně předskočili Ostravu i náš Jablonec a zajistili si alespoň třetí příčku. Přesto se znovu měnil trenér, kouči Ščasnému setnuly vaz dvě vysoké porážky (1:3 s Karvinou a 0:3 v pohárovém derby na Slavii). Tým do konce sezony povede asistent Horňák. Pod jeho vedením utrpěla Sparta první porážku, ve středečním zápase v Plzni 0:4. Takto vysokou prohru Letenští v samostatné éře české ligy nepamatují.

Sparťané se v sezoně museli vyrovnávat s absencí několika zraněných důležitých hráčů, nejvíce asi kapitána Dočkala. Během sezony ale dala šanci svým odchovancům a představila své nadějné mladíky Hložka a Drchala, kteří jsou jistě příslibem do budoucnosti. Teď chtějí Pražané důstojně dokončit letošní ročník. V mistrovské části nadstavby hrají v neděli s naším Jabloncem a sezonu zakončí na hřišti rivalské Slavie.

Stejně jako má Sparta jistotu třetí příčky, Jablonec skončí letos definitivně čtvrtý. Tato pozice nám v současné chvíli zaručuje účast v zápase o Evropu, kterou sehraje čtvrtý tým tabulky doma s vítězem prostřední skupiny (Zlín/Mladá Boleslav). Změnit to ale může finále MOL Cupu mezi Ostravou a Slavií Praha. Pokud tuzemskou pohárovou soutěž ovládne tým z Edenu, Jablonec půjde do předkola Evropské ligy rovnou a zmiňovaný zápas s vítězem prostřední skupiny odehraje pátý celek FORTUNA:LIGY.

Náš Jablonec odehrál poslední dva zápasy na hřišti favorizovaných týmů o titul v Plzni a na Slavii jak přes kopírák. Vždy vedl, zahodil šance na zvýšení náskoku a v závěru padl po výsledku 1:2. S otevřeným hledím pocestuje náš celek i na Letnou, kde už bude mít na lavičce svého energického kouče Petra Radu. "Myslím si, že to jiný nebude. Ale budu mít pod nohama trávu, což je samozřejmě lepší. Ani v těch dvou zápasech, i když jsme jeden nevyhráli, tak to nemělo velký vliv. Na Slavii jsme hráli dobře, hráči všechno věděli a stejně mě slyšeli z tribuny. Ale teď bude lepší, že nemusím sedět na tribuně. Je to pryč a jsem rád, že můžu být na lavičce. Bylo to moje poslední působiště. My a ani Sparta se nemůžeme v tabulce nikam posunout, Sparta teď prohrála v Plzni 4:0, takže možná bude na jejich straně nějaká nervozita. Ale doma je Sparta silná, má spoustu mladých hráčů a bude chtít zvítězit," říká před nedělním zápasem trenér Jablonce Petr Rada.

Protože půjde v neděli o zápas nové nadstavby, tudíž dvě měření sil v sezoně už mají oba soupeři za sebou. Oba zápasy se odehrály ještě v kalendářním roce 2018, Sparta nejdříve vyhrála 2:1 na Střelnici, na závěr podzimu jsme ale v odvetě na Letné remizovali, když v utkání branka nepadla.

Utkání začíná v neděli 19. května od 15 hodin v Generali aréně v Praze na Letné

Rozhodčí: Houdek - Mokrusch, Pečenka