Akce
2
duben
2015

Jablonec svítil modře


FK BAUMIT Jablonec se dnes připojil k celosvětové akci na podporu porozumění autismu.

Náš klub sice vyznává zelenobílé barvy. Ve čtvrtek 2. dubna se ale převlékl do modré. Právě modrá barva je totiž symbolem akce k porozumění s Poruchou autistického spektra (PAS). Klub se tímto připojil k druhému ročníku osvětové kampaně "Česko svítí modře", kterou v ČR pořádá platforma Naděje pro Autismus.

Na výraz porozumění a podpory lidem, kterých se tato problematika dotýká, se dnes večer mezi 20. a 22. hodinou rozsvítila nová multifunkční budova v areálu Střelnice do modré barvy. „Jsou situace, kdy jde sport a fotbal stranou. Zdravotní problémy jsou nepříjemné, obzvlášť v dnešní nelehké době. Ve spolupráci se Statutárním městem Jablonec nad Nisou proto chceme alespoň touto formou upozornit na tohle nebezpečí a především na obtíže, které autismus přináší pro nemocné i jejich blízké," řekla předsedkyně představenstva klubu Ing. Zdeňka Truhlářová.

K projektu se rádi přidali také hráči ligového A týmu, kteří pro dopolední trénink oblékli rozlišováky v modré barvě.

Autismus - porucha autistického spektra (PAS) je zdravotní, neurovývojové postižení, ovlivňující psychický vývoj člověka. Jedná se o stále diskutovanější problém současné společnosti, a to jak z hlediska závažnosti tohoto handicapu, tak z hlediska četnosti jeho výskytu. V současnosti žije s tímto handicapem víc než 1,6 % populace Evropy.

„Dítě nebo člověk s autismem nerozumí svému okolí, nechápe časoprostorové vztahy, nerozumí emocím druhých a trpí tzv. sociální dyslexií. Protože se nedokáže vcítit do druhých, nechápe ani, jak a proč s ostatními komunikovat. Selhává v představivosti, plánování činností, imitaci a hře, sebepojetí. Jeho vývoj je tím výrazně narušen. Nechápe sociální interakce i pochvalu, proto selhává v motivaci k učení se novým věcem. Z toho plyne problémové chování. Takový člověk prožívá mnoho úzkostí, které bez odborné pomoci nedokáže překonat," vysvětlila Mgr. Romana Straussová z Naděje pro Autismus.

Fotogalerie


Související zprávy


Sdílej


Výhody registrace

  1. Pravidelný newsletter do emailu. Už vám nikdy nic podstatného neunikne!
  2. Přístup do diskuzního fóra.
  3. Možnost klást dotazy vedení klubu.
  4. Účast ve speciálních soutěžích o ceny (pouze pro registrované).
Registrace zde

Facebook

Twitter


O webu | GDPR | Kontakt | RSS | Nastavení cookies

© 2014-2022 FK Jablonec. Všechna práva vyhrazena.