Osobnosti - Trenéři

Ladislav Čulík (3. 3. 1909 – 14. 12. 1987)

Jeden za zakladatelů klubu v roce 1945 se stal duší klubu v jeho samotných začátcích. Zpočátku vedl tým na hřišti a později se z Ládi Čulíka stal úspěšný dlouholetý trenér jabloneckého dorostu. Po přesunu k týmu dospělých stál v roce 1963 na lavičce při historickém postupu Jablonce do druhé ligy.

Tadeáš Kraus (* 22.10.1932)

V roce 1966 přišel třinecký rodák Tadeáš Kraus jako nejvýraznější posila z pražské Sparty poté, co za ni odehrál deset sezon a v té poslední s ní oslavil mistrovský titul. Účastník dvou mistrovství světa (1954 a 1958) v Jablonci nakonec v roce 1969 ukončil hráčskou kariéru a ihned se stal trenérem. Jeho trenérské kroky vedly zpátky na Letnou, kde s výjimkou krátkého působení na Kypru strávil celou trenérskou kariéru. Vychoval řadu vynikajících fotbalistů a nejen proto byl v roce 2003 oceněn prestižní Cenou V. Jíry.

Ladislav Novák (5.12.1931 – 21.3.2011)

Levý obránce spojil zásadní část své aktivní kariéry s Duklou Praha. Tam byl Ladislav Novák součástí brilantního výběru kolem Josefa Masopusta a spolu s ním jako reprezentační kapitán vybojoval také stříbrné medaile na MS 1962 v Chile. Na sever Čech přišel na závěr kariéry v roce 1966 a následně převzal jablonecký celek jako trenér. Zlatým písmem se zapsal do jablonecké fotbalové historie jako kouč při historicky prvním postupu do nejvyšší celostátní soutěže v roce 1974. V roce 2000 skončil sedmý v anketě o českého fotbalistu století.

Jaroslav Dočkal (* 22.11.1939)

V premiérové ligové generaci jabloneckého fotbalu mezi lety 1974 a 1976 byl jedním z hlavních tahounů mužstva. Později se však proslavil hlavně jako úspěšný trenér. Vedle dalších klubů jako Teplice, Olomouc nebo Hradec Králové působil několikrát s různými přestávkami u jabloneckého týmu.

Václav Halama (* 4.11.1940)

Uznávaný fotbalový odborník dnes žije v Německu. Jablonecký rodák se za svého působení v Jablonci stal oporou týmu šedesátých let. V sezoně 1968/69 vedl tým jako kapitán za vytouženým postupem, ale na poslední chvíli Jablonci nejvyšší soutěž unikla. Po skončení aktivní kariéry se stal také úspěšných trenérem, a to především za hranicemi. Profi licenci vystudoval v Kolíně nad Rýnem a následovaly slavné angažmá u týmů TSV Mnichov 1860, Sturm Graz nebo Austria Vídeň. Posléze se stal uznávaným hráčským agentem a fotbalovým diplomatem.

Luboš Šrejma (* 1.4.1942)

Poctivým přístupem získal vůdčí roli v týmu zlaté generace jablonecké kopané v 70. letech. Šrejma dovedl mužstvo trenéra Nováka do první ligy jako kapitán i v nejvyšší soutěži patřil mezi hlavní pilíře Jablonce. V kariéře prošel téměř všemi pozicemi v sestavě a nejinak tomu bylo i po skončení kariéry. Jako trenér, funkcionář a posléze sekretář se velkou měrou podílel na záchraně holé existence klubu na začátku devadesátých let a v klubu působí dodnes v roli správce hřiště.

Petr Majer (* 27.12.1944)

Na přelomu 60. a 70. letech patřil k pilířům ofenzivní hry jabloneckého týmu. Na pozici klasického levého křídla podnikal Majer neúnavně rychlé průniky soupeřovou obranou a pamětníci litují dodnes jeho těžkého zranění před postupovou sezonou v roce 1973. Na fotbal ale nezanevřel a vydal se na dráhu trenéra a funkcionáře. V porevolučním období se postupně dostal až do role asistenta trenéra A týmu a od roku 1993 zastává roli vedoucího mužstva.

Josef Pešice (* 12.2.1950)

Ligový titul získal ještě jako hráč v roce 1978 za Zbrojovku Brno. Úspěchy sbíral i v pozici trenéra. Z pozice asistenta Slavie přilákaly Pešiceho do Jablonce ambice postupu do nejvyšší soutěže po rozpadu federace. V roce 1994 se mu to skutečně podařilo, když vrátil jablonecký celek do nejvyšší soutěže po téměř dvaceti letech. V první ligové sezoně pak s přehledem zachránil tým v nejvyšší soutěži a jeho další kroky vedly do Slavie. V dalším průběhu jeho trenérské kariéry vedl Teplice, obě pražská „S“ a reprezentační výběry.

František Komňacký (* 15.11.1951)

Po stagnaci mužstva na přelomu tisíciletí přišel další progres po příchodu trenéra Komňackého. Ten si připsal největší úspěch kariéry již předtím ziskem titulu s Baníkem Ostrava v roce 2004 a také Jablonec předváděl pod jeho vedením pohledný fotbal. U týmu působil nakonec pět sezon - nejdéle ze všech trenérů v novodobé historii klubu a v sezóně 2009/10 dělil Jablonec jen krůček od vytouženého mistrovského poháru. Nakonec i druhá příčka je dosud nejlepším umístěním klubu v historii.

Jiří Kotrba (* 28.2.1958)

Jihočeský patriot hrál nejvyšší soutěž v pražských Bohemians. Po trenérských angažmá v Budějovicích a Chebu nejdříve krátce vedl jablonecký tým v létě 1993 a na delší čas se v Jablonci usadil až po úspěšném působení u Viktorky Žižkov v roce 1995. Pod Kotrbou napsal Jablonec dosud nejúspěšnější éru v historii klubu. Tým skončil v dvou sezónách po sobě třetí v Gambrinus lize a v roce 1998 získal poprvé Pohár ČMFS.

Jozef Weber (* 25.12.1970)

Odchovanec Žiliny na sebe upoutal skvělými výkony na prvoligové štaci v Drnovicích. Odtud Weber přestoupil v roce 1999 do Jablonce, kde se stal miláčkem publika a později i kapitánem mužstva, které v roce 2003 došlo do finále Poháru ČMFS. Po ukončení aktivní hráčské kariéry v létě 2007 přešel plynule do pozice asistenta trenéra, kterou plnil pět sezon ve spolupráci s Františkem Komňackým.