Zemler a Fukal vstupují mezi legendy!

Společnost významných osobností jabloneckého fotbalu se brzy rozroste o dvě jména. V rámci nedělního duelu se Slavií budou do Klubu legend uvedeni Jiří Zemler a Milan Fukal.

Klub legend s celkem dvanácti zakládajícími členy byl založen před rokem u příležitosti oslav výročí 70 let od založení jabloneckého klubu. "Chtěli jsme tím krokem ocenit přínos osobností a ukázat, že klub, pro který toho tolik odvedli, si jich stále váží a respektuje je," řekl Štěpán Hanuš, ředitel komunikace a tiskový mluvčí klubu.

Už při samotném založení bylo deklarováno, že skupina legendárních hráčů a funkcionářů se bude postupně rozšiřovat. K prvnímu doplnění dojde právě při nejbližším domácím zápase proti pražské Slavii. Do Klubu legend budou v neděli přizváni dlouholetý skvělý brankář Jiří Zemler a jeden z nejslavnějších odchovanců novodobé historie Jablonce Milan Fukal. "Jedná se o významné osobnosti historie jabloneckého fotbalu a na tomto výběru jsme se shodli při dlouhých diskuzích s lidmi napříč fotbalovým děním v regionu. K ocenění dojde při slavnostním ceremoniálu těsně před výkopem nedělního utkání," dodal Hanuš k pečlivému výběru nových členů.

Společenství významných postav historie klubu se tak rozroste na čtrnáct osob. "Aby pocta pro nové členy Klubu legend byla co nejdůstojnější, žádáme všechny diváky, kteří se chystají na nedělní zápas, aby se dostavili na stadion a na svoje místa v dostatečném předstihu," upozornil jablonecké příznivce Hanuš. Nedělní utkání má výkop v 15 hodin.

Profil Jiřího Zemlera

* 13. 4. 1939

Brankářská legenda jabloneckého fotbalu šedesátých let, rodák z Anděla Strážce nad Rychnovem s brankářským talentem od pánaboha, začala kariéru právě v Rychnově a už od žáků se tu Zemler potkával s vrstevníkem Václavem Halamou. S ním také brzy putoval přes kopec do Jablonce, kde silná generace vykopala dorosteneckou ligu. Vojnu si Zemler odkroutil v Českých Budějovicích a po návratu na Střelnici vytvořil slavnou brankářskou dvojici s Jardou Rouskem.

Společně tvořili pilíř mužstva, které pro Jablonec v roce 1963 poprvé vybojovalo druhou ligu. Slavnou partu trenéra Čulíka ale brzy potom opustil a vrcholnou kariéru zakončil v Liberci či později ve Velkých Hamrech, ve Mšeně nebo v Libochovicích.

Profil Milana Fukala

* 16. 5. 1975

Rodák z Kokonína je jedním z nejslavnějších odchovanců jabloneckého klubu, kde působil od svých dvanácti let. Brzy také dostal šanci v dospělém týmu, kam se nastálo prosadil po vojně v druhé polovině devadesátých let. Tehdy se stal oporou zadních řad úspěšného jabloneckého výběru za trenéra Kotrby, a byl tak u prvních úspěchů klubu v jeho novodobé historii, když Jablonec dosáhl na třetí místo v lize, první zisk českého poháru a premiérovou účast v evropských pohárech.

Talentovaného obránce s čichem na góly si vyhlédla Sparta, v jejímž dresu dokonce nakoukl do Ligy mistrů a díky startům za reprezentaci si brzy řekl o zahraniční angažmá. V roce 2000 přestoupil do německého Hamburku a v Bundeslize si nakonec připsal v pěti sezónách více než sto zápasů. V roce 2006 se vrátil do Jablonce a po tříletém působení v rakouském Kapfenbergu ještě okusil naposledy českou nejvyšší soutěž v Hradci Králové. Fukal dodnes bydlí se svou rodinou v rodném Kokoníně a kariéru dohrává v nižší rakouské soutěži.

Author Štěpán Hanuš