Žáci byli na soustředění v Portugalsku

Žáci FK Jablonec U15 a U13 podnikli v rámci zimní přípravy herní soustředění v Portugalsku. Pod vedením trenérů starších žáků Jana Kozderky a Luboše Pumrleho a trenérů mladších žáků Stanislava Bejdy a Heřmana Kubína vyrazili v pátek 16. února v dopoledních hodinách z Jablonce.

Z Jablonce jsme vyjeli autobusem do Drážďan, kde jsme navštívili fotbalový stadion, Deutsches Hygiene-Museum a Zwinger. Pak jsme pokračovali dále do Berlína, odkud jsme v podvečerních hodinách odlétali do Porta. V Portu jsme přistáli ve 22:30 a přesunuli se na hotel.

V sobotu čekalo v 10:00 kategorii U15 utkání s SC Braga, které se hrálo v jejich nové mládežnické akademii. Domácí byli technicky i fyzicky velmi vyspělí a prezentovali se kombinačním fotbalem. Utkání jsme prohráli 6:2 (3:1), kdy první naši branku vstřelil David Řezníček po přihrávkách Michala Halásze a Michala Černáka. O druhý zářez do skóre se postaral střelou k zadní tyči Michal Černák po akci Kryštofa Hampla a Filipa Skalického.

Kategorie U13 měla dopoledne volnější program, který využila k aklimatizaci a lehčímu dopolednímu tréninku. V 16:30 nastoupili kluci k utkání s CF Serzedo. V prvním poločase se kluci srovnávali s fyzicky vyspělým soupeřem a inkasovali 4 branky. Ve druhém poločase se hra našich kluků zlepšila a dokázali po brankách Tondy Malého, Standy Bejdy a Benjamina Finnimoreho snížit na konečných 4:3 pro domácí.

V neděli nás čekal pestrý program. V dopoledních hodinách jsme vyrazili do centra Porta a za příjemného počasí navštívili místní památky. Odpoledne čekal obě kategorie nejlepší domácí klub FC Porto. Ve 14:30 nastoupili kluci z U13 k utkání ve Vitalis Parku k velmi těžkému utkání. Kvalita, fyzická vyspělost a držení míče bylo na straně domácích, kluci statečně bojovali, ale domácí nakonec zvítězili 7:0 (3:0). Kategorie U15 nastoupila k utkání hned po mladších spoluhráčích. Základní jedenáctka domácích byla až na levého obránce fyzicky hodně vyspělá. Kluci podali v prvním poločase velmi dobrý organizovaný výkon pod vedením Jáchyma Jelínka. Domácí byli silnější na míči, a pokud o něj přišli, vytvářeli na naše kluky obrovský tlak. V 10. a 11. minutě jsme inkasovali 2 slepené góly. Ve 20. minutě jsme snížili po akci Šimona Drdy, kterou zakončil střelou na zadní tyč Martin Svrček. O 5 minut déle jsme předvedli naší nejhezčí akci utkání, ale v koncovce Jáchym Šťovíček smolně trefil brankáře. Ve 33. minutě jsme inkasovali potřetí. Ve druhém poločase jsme se dostali více do hry. V 50. a 60.minutě jsme obdrželi další 2 góly. V 65. minutě zastavili domácí individuální akci Kryštofa Hampla před pokutovým územím faulem a standardní situaci proměnil Michal Černák. V poslední minutě jsme inkasovali po hloupé chybě naposledy a utkání skončilo 6:2.

Ihned po utkání jsme se přesunuli na domácí stánek Estádio do Dragao, kde nás čekalo utkání Primeira Ligy mezi domácím FC Porto a Rio Ave FC. Úžasná atmosféra cca 42000 fanoušků nás okamžitě vtáhla do utkání, které jsme si opravdu užili. Domácí zvítězili 5:0 a všichni jsme se zapojili do fandění, vyvolávání střelců branek a mexických vln.

V pondělí dopoledne nás čekal výlet k oceánu a regenerace v osvěžující vodě. Ve 14:45 vyrazila dvojice brankářů U15 Jaroslav Kochánek a Vojtěch Reiner v doprovodu trenérů vlakem do SC Braga, kam je pozvali místní trenéři na brankářský trénink. V odpoledních hodinách nastoupili mladší žáci U13 k poslednímu a jejich nejlepšímu utkání v mládežnickém centru SC Braga. Naši kluci zaskočili domácí tým aktivní hrou a po dvou neproměněných šancích dostal náš tým do vedení Vojta Werani. Poločas skončil tedy 0:1 pro naše kluky. Domácí do druhého poločasu nasadili novou jedenáctku, zrychlili hru a zlepšili přechodovou fázi. Pro naše borce to byl třetí zápas ve třech dnech a realizační tým musel smeknout před tím, jak se kluci s únavou poprali a dokázali domácí potrápit. Bohužel naše další šance jsme už neproměnili a domácí byli v koncovce efektivnější a nakonec zvítězili 3:1.

V předposlední den herního soustředění jsme dopoledne podruhé vyrazili na Estádio do Dragao, kde nás čekala prohlídka stadionu a musea FC Porto. Klub prezentoval svojí historii a trofeje v obrovských a nádherných prostorách stadionu. Kluci nakoukli do VIP lóže, kabiny hostí, klubového autobusu, prohlédli si všechny domácí i evropské trofeje a mohli si zapózovat s nejlepší jedenáctkou v historii klubu. Odpoledne čekal starší žáky U15 poslední soupeř UD Oliveirense. V prvním poločase se hrálo vyrovnané utkání, kdy si domácí vytvořili 5 šancí a naši hráči 4 šance, ale ani jeden tým nedokázal skórovat. Ve 48. minutě se do vedení dostali domácí. V 60. minutě potrestali místní kluci chybu naší obrany podruhé. Kluci nesvěsili hlavy a o minutu déle snížil pumelicí Jarda Kochánek. Naši kluci chtěli utkání dotáhnout, ale domácí nám nedali nic zadarmo. Posledních deset minut tak bylo velice hektických, se spoustou tvrdých zákroků a došlo i na menší strkanici. Po posledním hvizdu rozhodčího se atmosféra uklidnila a za stavu 2:1 pro domácí jsme si podali ruce a trochu smutně po těsné prohře opustili domácí stadion.

Poslední dopoledne v Portu jsme věnovali kratší návštěvě centra a přesunu na letiště. V 19:45 jsme v pořádku přistáli v Berlíně a autobusem se přesunuli do Jablonce.

Srovnání se špičkovými týmy z Portugalska bylo pro všechny zúčastněné velice přínosné a obohacující. Za podporu děkujeme našemu klubu FK Jablonec. Velké poděkování patří za podporu manželům Drdovým, paní Sýkorové za úžasnou spolupráci při zařizování letenek ve spolupráci s FIRO-tour a.s. a naší partnerské základní škole Mozartova, ze které se herního soustředění zúčastnilo 17 žáků - fotbalistů. Za podporu během celého soustředění děkujeme vedoucímu Jardovi Chropůvkovi, nejhlasitějšímu fanouškovi panu Malému a trenérovi a kameramanovi Martinu Řezníčkovi.