Už se těšíme, posily budou přínosem, říká kapitán

Jablonecký kapitán Tomáš Hübschman i s celým týmem už netrpělivě vyhlíží start jarní sezony. „Těšíme se vlastně už od startu přípravy,“ říká 35letý ostřílený defenzivní hráč.

Jaká byla letošní zimní příprava pod taktovkou trenéra Kluckého?

Přípravy jsou vesměs podobné, každý trenér chce na začátku nabrat fyzické síly a pak přes zápasy sladit mančaft, aby byl připravený na ligu. Odehráli jsme nějaké zápasy na Tipsport Cupu v Čechách v Mladé Boleslavi a nevystupovali jsme tam vůbec špatně. Dobře jsme začali i turnaj Atlantic Cup v Portugalsku, ale tam nám nevyšel závěr. Hlavní ale v přípravě je, že se nikdo vážně nezranil. Spíš se nám marodi uzdravovali.

Jak jsi vnímal změny v kádru?

Přestup Standy Tecla byl rychlý, ale jak už říkal majitel, byla to nabídka, že by asi nebylo příliš rozumné ho tady držet. Příchody se jeví jako posily a určitě nám mohou na jaře pomoci. Spousta z těch hráčů má individuální kvalitu, hráli ve svých klubech, nejsou to posily z nižší ligy nebo z pozice nehrajících v jiných klubech. Myslím si, že budou pro nás přínosem.

Jak už zaznělo na tiskové konferenci, hlavním cílem je zabudovat posily a stabilizovat kádr. Jaká je v této věci tvá součinnost jakožto nejzkušenějšího hráče?

Dohlížet na sebe musí každý sám. Já jim můžu poradit, pokud budou chtít, ale to záleží na každém. Chtěli bychom zabudovat co nejvíce mladých hráčů, ale to záleží na tom, kdo bude mít jakou kvalitu. Pokud bude starší hráč kvalitnější, asi nemá smysl táhnout mladé dopředu, když na to nebudou mít. Trend je samozřejmě omladit co nejvíce, dát co nejvíce prostoru hráčům, kteří vypadají výkonnostně na to, že tu ligu budou hrát.

Máme v kádru spoustu hráčů, kteří můžou hrát. Není to tak že by měl někdo místo jisté. Ani se mnou to tak není. Dá se říci, že každý bojuje o místo. Já akorát ze své pozice a se svými zkušenostmi můžu klukům něco poradit. Že bych měl být ale nějaký nedotknutelný hráč, to už se každý přesvědčil před půl rokem, že to tak není.

Kde bys jako kapitán rád viděl Jablonec po skončení ročníku?

Těžko říct. Když se kouknu na tabulku, tak určitě nejsme tam, kde bychom chtěli být. Máme několik málo bodů před záchranou, na druhou stranu máme ještě dohrávku s Hradcem Králové. Chtěli bychom se posunout nahoru, ale to chce asi každý mančaft. Tabulka na konci i ve středu je hodně vyrovnaná. Asi to nepůjde takhle před jarem si říct, že bychom chtěli skončit pátí, šestí, chce to jít zápas od zápasu. Pojedeme na Slovácko chtít tam něco udělat a takto musíme jít do každého zápasu. Když přišel na podzim nový trenér, dělali jsme to přesně tak, šli jsme zápas od zápasu a myslím, že se to zvedlo a přišly i výsledky.

Jaká jsou očekávání před startem?

Vyhlížíme start vlastně už od začátku ledna. Příprava není nic, co by hráče bavilo. Je lepší, když je sezona rozběhlá a hrají se zápasy. Tréninky nejsou tak fyzicky náročné a zápasy vás baví víc jak tréninky. Určitě se těšíme na první zápas, že to konečně začne. Věříme, že hned na úvod uděláme nějaké body a mohli bychom mít trochu klidu na práci.

Prakticky celou přípravu jsi odehrál na stoperu. Zůstaneš už na tomto postu?

Vidím to podobně jako vy. Záleží na trenérovi, já si místo na hřišti nevybírám. Kde mě postaví, tam mě postaví. V závěru podzimu jsme měli problémy se stopery. Po příchodu trenéra jsem tam začal hrát a dokončil tam i podzim. Začal jsem tam i na začátku zimní přípravy a dá se říct, že i celou přípravu jsem odehrál tam. Z logického hlediska je tedy asi větší šance, že budu dostávat příležitost právě tam.

V Jablonci ti končí v létě smlouva, jaký bude další výhled?

Bude to řešit vedení. Já tomu nechávám volný průběh. Asi bude záležet na tom, jaké budou výsledky, jaké budou výkony hráčů, kterým končí smlouvy. Podle toho se asi bude klub s těmi hráči dohadovat jak dál, a to bude asi i můj případ.