Trenér dorostu U19 hodnotí podzimní část

Trenér dorostu U19 a vedoucí trenér SCM Michal Kolčava hodnotí uplynulý podzim nejen z pohledu jeho týmu U19, ale pohledem celé sekce dorostu FK Jablonec.

Jak hodnotíte uplynulou podzimní část sezony?

Jako vedoucí trenér SCM hodnotím sezónu lehce nadprůměrně , ale vidím rezervy a velké možnosti pro zlepšení u nás všech.

Tým U19 je velmi specifický. Zápasy hrají hráči, kteří jsou nominovaní v pátek na společném tréninku hráčů staršího dorostu (ostatní hrají za U18). Tým se skládá ze tří ročníků, a kdo má nejlepší aktuální formu, hraje za U19. Z toho důvodu jsem byl před sezónou v očekávání, jak vše bude vypadat. Nehrajeme nejvyšší soutěž, čili bychom se měli pohybovat v popředí tabulky. Hlavní ale je, abychom každý zápas hráli v maximálním nasazení a do zápasu přenášeli věci z tréninku. Zde máme také rezervy, ale nevidím zásadní problém. S výhledem do další práce hodnotím podzimní část pozitivně.

Podařilo se naplnit některé předsezónní cíle?

Celoklubový cíl je vychovávat fotbalisty a lidi, kteří umí dodržovat pravidla a plní si povinnosti nejen fotbalové. S tím trošku bojujeme, ale jsme na dobré cestě. Jako týmový cíl jsem si dal, abychom vypadali kompaktně v obou fázích hry, hráli aktivně jak v obranné fázi, tak útočné. Zde došlo k velkému zlepšení v první polovině podzimu. V druhé polovině se progres zpomalil, ale i přesto jsem spokojen. Co se týče umístění, odpovídá našim výkonům. Jsem ale přesvědčen, že máme na to se posunout ještě výš.

Které zápasy patřily k těm nejpovedenějším?

Výsledek a zejména výkon v zápasech je pro nás kontrolní mechanismus tréninkového procesu. Není žádný zápas, ve kterém bych neviděl rezervy. Spokojen jsem s výhrou v Pardubicích 0:1, kde jsme předvedli bezchybný a koncentrovaný výkon. Pozitivně hodnotím obrat v Liberci z poločasových 0:2 na 2:2. Do útočné fáze se nám povedla utkání v Chrudimi, kde jsme 5:3 vyhráli a na Admiře po výhře 3:2.

Jak jste spokojený s hráčským kádrem? Chystáte přes zimu nějaké změny?

Naše priorita je dávat šanci a hledat hráče z okolí a dostupné spádové oblasti. Z větší dálky chceme pouze hráče, kteří ukážou touhu u nás hrát a nějaký potenciál do budoucna pro náš klub. Vzhledem k minulosti (příliš mnoho hráčů z Moravy) jsme letos s počtem hráčů na celou dorosteneckou kategorii na hraně, čili za U19 hrají ti nejlepší hráči z celého SCM, bez ohledu na věk. Domníváme se, že to je ta cesta, kterou lze snažit se vychovat „zajímavé“ hráče.

Já jsem spokojen s kádrem, s kterým jsem pracoval. Chtěl jsem, abychom zůstali pohromadě i pro jaro, ale do juniorky se posouvají hráči Bělina a Hajdo, což je jeden z výsledků práce trenérů v celé mládeži (na podzim byli v U21 již hráči Petržilka a Pleštil). Naopak nás doplní z U17 hráči Malimánek a Podzimek. Z okolních klubů by měli přijít na zkoušku 2 až 3 hráči, ale takoví, kteří mohou hrát za U19 ještě příští rok. Jsem spokojen, hledáme ještě hráče na pozici stopera. Uvidíme, zda se nám podaří nějakého hráče najít.

Jak bude probíhat vaše zimní příprava? Kdy začnete a co vás čeká?

Oficiálně příprava začne 10. ledna. Zimní příprava je dlouhá, proto začínáme až druhý týden v lednu. Kluci mají za úkol se teď věnovat hlavně škole, dostali i nějaká doporučení na pohybovou aktivitu v době pauzy. Co se týká soupeřů v přípravě, je zde mix – např. ligové dorosty Příbram a Teplice, polský Lodž, nechybí dospělí soupeři jako Velké Hamry a Přepeře. Společně s U18 hrajeme turnaj v Lomnici nad Popelkou.

Jelikož máme doma veškeré potřebné podmínky na velmi dobré úrovni – hřiště, halu, regeneraci - bazén a další doplňky crossfit, spinning aj., budeme celou zimu v Jablonci, na soustředění nikam nepojedeme. To samé platí i pro ostatní týmy SCM.

Jaké jsou cíle do druhé poloviny sezony?

Cíle jsou jasné. Ty dlouhodobé a pro celou SCM je pokračovat v nastolených pravidlech. Pokoušíme se sjednotit pohledy a názory na výchovu hráčů v klubu.

Ty krátkodobé – ustálit a zkvalitnit kádry SCM.

Konkrétní cíle pro jednotlivé týmy SCM jsou rozdílné. My pro kategorii staršího dorostu máme na jaro následující: z kondice - zaměření na sílu. Z herních a taktických věcí – přechodová fáze, hra v pokutových územích zejména v útoku, být trpělivý a hlavně přesný na míči. Dále bych byl rád, aby se nám povedlo hráče více "otevřít", tzn. měli z fotbalu radost, užívali si jej, ale zároveň věděli, že bez dřiny to nejde. A hlavně sami věděli, proč fotbalu věnují tolik času.

Na závěr bych chtěl poděkovat klubu a všem lidem, kteří nás podporovali a pomáhali nám. Popřát všem hezké Vánoce a svátky. Těším se na další společnou práci v novém roce.

Author Martin Bergman