Trenér Petr Rada hodnotí herní soustředění

Krátce po dosednutí na pražském letišti jsme vyzpovídali trenéra Petra Radu, jak hodnotí uplynulé herní soustředění v Portugalsku. Okomentoval také zdravotní stav našich hráčů a jak byl spokojen s novými tvářemi v našem kádru.

Splnili jsme na portugalském soustředění všechno, co bylo v plánu?

Co se týče náplně tréninků, tak všechno, co jsme chtěli, jsme i díky dobrému terénu splnili. Vše to bylo korunované třemi kvalitními duely na Atlantic Cupu.

Jaké byly tréninkové podmínky?

V tomhle období byly nadstandardní. Ale to mají asi všechny české kluby, které někam vycestují. My jsme v Portugalsku měli tu výhodu, že jsme tu byli sami. Jablonec tu byl už několikrát, ač ne stále na stejném místě.

Co vám ukázaly tři odehrané přípravné zápasy?

Ukázaly, že hráči jsou schopni hrát náročný fotbal. Některé pasáže, hlavně v těch prvních dvou zápasech optimální nebyly, ale to bylo i díky vývoji tréninků, které jsme zrovna absolvovali. To nejkvalitnější utkání bylo to třetí, v kterém jsme bohužel na penalty prohráli ve finále. Z herního hlediska jsme v tom třetím duelu už ani nestřídali, což jsem chtěl. Tady už bylo vidět, že jsme tréninky uzpůsobili tomu, že hráči vydrželi prakticky devadesát minut. Z tohoto pohledu jsem byl rád. Celkově jsme narazili na soupeře z Dánska a Švédska, kteří nám jsou hodně blízcí.

Jak jste spokojený s přípravou týmu po taktické stránce?

Hráči vědí, co chceme hrát. Pro mě je hodně pozitivní, že byli všichni zdraví. Tedy až na Diviše, který vůbec nezasáhl. Menší problémy měli ještě Holeš a Jovović, ale jinak se nám zranění vyhýbala. Mohli jsme tak nacvičovat s hráči v plném zatížení. V době, kdy se nacvičují taktické věci, je velice podstatné mít zdravé hráče. Teď ale přijdou jiné podmínky a jiné podnebí. Máme deset dní do startu, musíme dál pracovat, a ještě si něco vyzkoušet.

Získává už tým nějakou tvář, kterou by se chtěl dál prezentovat?

Je to asi ještě předčasné. Hráči si musí zvyknout na náročný fotbal, tím ale nechci říct, že by ho doposud nehráli. Tým je zdravý, byl ale do něj určitý zásah odchodem dvou hráčů Tecla a Mihálika. Odešlo nám prakticky třináct gólů, ale my si s tím musíme poradit. Taková je situace. Budeme chtít hrát náročný fotbal. Tohle byly zatím ale jen přípravné zápasy, to je vždy něco jiného. Teď přijde start, na hráče může dolehnout tlak, soupeř a další určité věci. Ale věřím, že s tím nebudeme mít problém. Budeme se snažit abychom vyhrávali a hráli kvalitně.

Do přípravy jste vzal i nové kluky z juniorky, Klementa, Pleštila, Schöna a Matěje Kubistu. Jak si vedli?

Je to další pozitivní věc pro Jablonec. Jsou to zdraví kluci a pokud na sobě budou pracovat, tak můžou být v budoucnu dalšími kvalitními hráči pro Jablonec. Všechno záleží teď na nich. Všichni pracovali dobře, i když s Schönem budu ještě mluvit. Pleštil je ještě o rok mladší a jevil se velice dobře, hrál i jeden zápas a odehrál ho velmi kvalitně. Ten si asi říká o místo v kádru nejvíc. Pokud všichni hráči budou takto pracovat, tak mají velkou šanci. Uvidím tento týden, jak se rozhodnu. Jestli s námi dál zůstanou na tréninky, nebo budou pendlovat mezi juniorkou, to se ještě uvidí.

S hráči Honzou Chramostou a Jirkou Pirochem jste byl spokojen?

Honza Chramosta by mohl přijít jako náhrada za odchozí hráče. Bylo to po diskuzi s vedením a majitelem, měli jsme vytipované určité hráče. Jemu by měla ta změna prospět. Jeho největším dosavadním hendikepem v kariéře bylo zranění. Potřebujeme, aby byl zdravý.

U Jirky Pirocha uvidíme, jak se bude vyvíjet situace. Jeho přístup a zapadnutí do týmu bylo standardní. Je to mladý a perspektivní hráč. U něj se budeme rozhodovat také tento týden, ale pravděpodobnost že by tu zůstal, je hodně veliká.

Pomyslná generálka nás čeká v sobotu proti Štěchovicím.

V tom zápase budeme chtít vidět nějakou kostru týmu. Doufám, že bude dobré hřiště, chtěli bychom to odehrát na přírodní trávě. Jen pokud by to počasí nedovolilo, tak bychom hráli na naší umělé trávě v Jablonci, protože ta je větší a má svou kvalitu. Je důležité ten poslední zápas odehrát bez zranění. Plánujeme si tam vyzkoušet ještě nějaké věci, které by se měly krystalizovat do finále.

Nosíte už v hlavě předpokládanou základní sestavu pro jarní boje?

Sestavu už v hlavě mám. Ale uvidíme. Kdo přesně nastoupí v prvním zápase se ještě rozhodneme s realizačním týmem až v posledním týdnu. Ještě tam jsou některé otazníky, které musíme dořešit.

Author Martin Bergman, Jan Bendl