Střelnice v neděli hostí Baník Ostrava

FK Jablonec FC Baník Ostrava
HET liga, 20. kolo ne 11. 3. 2018, 15:00

Svižný anglický týden zakončí naši fotbalisté nedělním ligovým duelem s Baníkem Ostrava. Na Střelnici se půjde v tomto týdnu už podruhé a naši fotbalisté budou chtít navázat na předchozí vydařené zápasy.

Cestou velkých nákupů se v zimě rozhodli řešit kritickou situaci u našeho dalšího soupeře v Ostravě. Slezané se po roční druholigové epizodě vrátili mezi ligovou elitu, ale podzim jim hrubě nevyšel. Baníku nefungovala především obrana, ta inkasovala za polovinu soutěže nehezkých 31 branek. Podzimní sběr bodů se tak zastavil na skromném čísle jedenáct, což stačilo na předposlední, tedy patnáctou příčku. I proto se majitelé rozhodli v zimní pauze tým značně posílit.

Do Ostravy dorazilo hned sedm nových jmen, a to ne tak ledajakých! Nejzvučnější posilou se stal teplický středopolař Fillo, který dal překvapivě přednost Ostravě před Plzní. Novou brankářskou jedničku si Slezané vyhlídli v podobě zkušeného Laštůvky, který se tak vrátil do týmu, se kterým v roce 2004 slavil mistrovský titul. Úspěšně byl dotažen i přestup zlínského Diopa a středopolaře Jiráska z Bohemians. Zpevnění obrany si ostravští slibují od angažování mladoboleslavského Fleišmana, Francouze Psychého a exreprezentanta Václava Procházky. Suma sumárum byl Baník absolutně nejaktivnějším na zimním přestupovém trhu. „Vytipované hráče jsme pečlivě sledovali. Věděli jsme, že potřebujeme hráče se zkušenostmi a kvalitou. Fotbalisty, kteří to dokáží vzít v pravou chvíli na sebe,“ má jasno ostravský kouč Radim Kučera. Majitel ostravského klubu Václav Brabec přiznává, že zimní posilnění nebylo z nejlevnějších. „Investovali jsme mezi dvaceti a třiceti miliony. Kdybychom nebyli předposlední, nenakupovali bychom tak razantně. Donutila mě k tomu situace, v které jsme se po podzimu ocitli,“ prozradil na předsezonní tiskové konferenci klubový boss.

S posíleným kádrem a odhodláním vstupoval Baník do jarních odvet, hned v prvním kole ho na domácí půdě čekal veledůležitý souboj se Slováckem. Jenže Kučerův tým před vlastními diváky nečekaně padl 1:2 a hodně si tak zkomplikoval už tak kritickou situaci. O týden později sice ostravští přivezli plusový bodík za bezbrankovou remízu z Teplic, v tabulce se ale ocitli s dvanácti body už na posledním místě.

V posledním týdnu navíc Baníku narušil přípravu tuhý mráz. Místo anglického týdne, kdy měl Kučerův celek odehrát pohárový zápas čtvrtfinále MOL Cupu v Mladé Boleslavi a ligové utkání s Plzní, neodehrál nic. Oba zápasy byly přeloženy a je to další nepříjemnost pro zachraňující se tým. „Týdenní cyklus jsme měli samozřejmě narušený, museli jsme improvizovat. Doufám ale, že nám neplánovaná pauza prospěje, měli jsme více času se sehrát a doladit. Někteří kluci navíc stihli doléčit zranění,“ prozradil před cestou do Jablonce kouč Baníku Kučera.

To náš Jablonec si na nedostatek zápasů stěžovat nemůže. Po vítězství ve Zlíně 4:0 si náš tým ve středu vybojoval po výhře 3:1 nad Slováckem pohárový postup v MOL Cupu už do semifinále! Co ale trenér bude muset před nedělním duelem s Ostravou řešit, jsou změny v sestavě. K zápasu totiž nemůže naskočit vykartovaný Považanec. "Chtěli jsme v poháru postoupit a podařilo se nám to. A prakticky hned po zápase jsme trénovali a začali se připravovat na to, abychom byli dobře nachystaní na Ostravu. Bude to velice těžké utkání, máme třetí zápas v jednom týdnu. Ale únava nepřipadá v úvahu. Myslím si, že jsme dobře natrénovaní. Máme teď anglický týden a není na co se šetřit," říká před nedělním zápasem trenér Jablonce Petr Rada.

Historie vzájemných zápasů Jablonce a Ostravy ukazuje, že jabloneckým barvám se na domácím stadionu proti Slezanům daří. Z jabloneckého stánku si ostravští vítězství odvezli naposledy před rovnými dvanácti lety, od té doby zde stihli už jen čtyřikrát remizovat. Podzimní duel na Vítkovickém stadionu vítěze neměl, Jablonec tam vedl góly Tecla a Kysely už o dvě branky, jenže domácí stihli během čtyř minut druhého poločasu srovnat na konečných 2:2. Jak dopadne vzájemný zápas nyní?

Utkání začíná v neděli 11. března od 15 hodin na Střelnici v Jablonci nad Nisou

Rozhodčí: Julínek - Pelikán, Pospíšil