Radost z vítězného derby v kabině i v ochozech

FK Jablonec FC Slovan Liberec
3:0
ePojisteni.cz liga, 14. kolo so 19. 11. 2016, 18:15

Vítězné derby hodnotí v pozápasových rozhovorech brankář Vlasta Hrubý, střelec dvou gólů Standa Tecl a svůj pohled na pěkný duel přidává také trenér naší juniorky David Breda.

Gólman Vlasta Hrubý: Za vítězství v derby jsme moc rádi

Vlasto, jak bys zhodnotil dnešní derby?

Tak samozřejmě se to hodnotí kladně. Myslím si, že od začátku zápasu jsme byli lepší. Už v prvním poločase jsme tam měli asi tři dobré šance, ale bohužel jsme je neproměnili. Pak jsme přežili šanci Liberce v podobě penalty a na konci poločasu se nám podařilo po krásné akci Standy Tecla skórovat. To nám samozřejmě pomohlo a bylo moc dobré, že jsme další gól přidali hned z prvního útoku ve druhé půli. Pak přišel i třetí gól a utkání jsme v pohodě dohráli až do konce.

V poslední době jsi měl dost smůly a dnešní chycená penalta ti asi hodně pomohla.

To rozhodně. Já jsem rád, že jsem dneska trošku pomohl mančaftu. Oni mi také pomáhají, tak jsem rád, že jsem jim to splatil.

Ještě k té penaltě. Jak to celé proběhlo?

Hráč Liberce šel z boku po mojí pravé straně do vápna a zasekl si Vojtu Kubistu. Ten mu tam nechal nohu, protihráč přes ní spadl. Při penaltě jsem už předem věděl, kam půjdu, prostě jsem byl rozhodnutej. Naštěstí mi to tam dal a dopadlo to tak, jak to dopadlo. Navíc to letělo asi půl metru nad zemí, pro mě nejlíp.

Proč jsi se rozhodl právě pro tuto stranu?

Nevím, prostě jsem se rozhodl doprava a šel jsem po ní.

Měli ještě liberečtí nějaké nebezpečné situace?

Byly tam nějaké závary, ale jinak na mě žádná střela neprošla. Akorát jednou jsem jim to ukopával před nohou, takže si myslím, že jsme zápas zvládli na výbornou a jsem moc rád, že jsme derby vyhráli.

Je dnešní vysoké vítězství nad Libercem odpíchnutím se k lepším výkonům a hlavně k výsledkům?

Asi jo. Myslím si, že dneska jsme odehráli asi nejlepší zápas po nepovedeném podzimu. Teďka ještě musíme zvládnout ty dvě kola, nabrat co nejvíc bodů a potom se dobře připravit na jaro.

Po nepovedeném zápase s Brnem jste museli čelit nepříjemnému tlaku fanoušků, ale dneska to bylo úplně jiné.

V zápase s Brnem jsme hráli hrozně a fanoušci mají právo říct, co si o našich výkonech myslí a je pravdou, že výsledky nebyly ideální. Ale nějak jsme si to vyjasnili a jsem rád, že jsme dneska vyhráli, protože vím, jaké má tady derby pro fanoušky a celý region význam.

Před dnešním zápasem jste měli čtrnáct bodů stejně jako hosté a dnešním vítězstvím odskočíte Liberci o tři body.

Pokud si vzpomínám, tak ty poslední výsledky nám moc nenahrály. Vyhrál Hradec, Brno remizovalo s Příbramí, takže se každé body v situaci, v jaké jsme, hodí. Teď chceme z těch dvou zápasů nasbírat co nejvíc bodů, ať máme trošku klid.

Vyhrát 3:0 v derby s Libercem to už tady dlouho nebylo. Bude po zápase nějaká oslava?

Tak já nevím. Teďka budeme mít společnou večeři a pak se uvidí. Ale spíš to vypadá, že to necháme až na konec podzimní sezóny.

Dvougólový Standa Tecl: Nejlepší týmový výkon

Stando, derby bylo svižné a skončilo přesvědčivým vítězstvím našich barev.

Jsem rád, že jsme to derby zvládli. Dneska jsme předvedli velice kvalitní výkon. Měli jsme dalších několik šancí a ten konečný výsledek mohl být ještě lepší. Ale 3:0 stoprocentně bereme, podle mě to byl nás nejlepší výkon. Od začátku do konce jsme dominovali.

Dal jsi dvě branky, byl to tvůj zápas?

To určitě ne. Hráli jsme dobře úplně všichni. Hráli jsme jako tým a dá se říci, že já jsem jenom slízl tu smetanu.

Všechno asi zlomila Libercem neproměněná penalta v prvním poločase.

Ano, to byl asi nejdůležitější moment celého utkání. Do té doby jsme hráli dobře, měli jsme tam dvě tři šance, které jsme nevyužili. Ještě z brejku jsme šli čtyři na dva a pak z toho protiútoku byla ta penalta. Kdybychom z ní dostali gól, asi by to s námi trochu otřáslo. Naštěstí to ale Vlastik Hrubý chytil, takže pro něj velká pochvala!

Navíc v nastavení první půle přišel tvůj první mazácký gól.

Dostal jsem pěknou přihrávku, myslel jsem si, že půjdu na bránu rovnou, ale zakřížoval mě tam jejich stoper. Tak jsem se ho snažil obejít. To se mi povedlo a zakončil jsem nahoru pod břevno.

Celkem suverénně sis počínal také u své druhé branky na 3:0.

Před zápasem jsem se bavil se Špiťákem (Michal Špit – trenér brankařů). Upozorňoval mě na to, že jejich gólman chodí do takového rozštěpu a že by stálo za zvážení, trefit mu to mezi nohy. A když jsem na něj pak běžel, říkal jsem si, že jestli udělá ten pohyb, tak to zkusím dát právě pod něj.

Byl to tvůj nejlepší výkon v jabloneckém dresu?

To nevím. Spíš bych řekl, že to byl náš týmově nejlepší výkon v téhle půlsezóně. Jsem rád, že se nám to takhle povedlo právě v derby. I kvůli panu Peltovi, který teď moc radosti z našich výkonů neměl. Já doufám, že tenhle výsledek a výkon jemu i fanouškům udělal radost.

Dá se říci, že jsme tím trochu zachránili nepovedený podzim?

Je to o trošku lepší, ale že bychom tím vymazali devět zápasů předtím, to si úplně nemyslím. Možná když teď vyhrajeme ty poslední dva zápasy do zimy, tak pak bychom mohli ten podzim hodnotit docela slušně.

Máš zafačovaný kotník, je to vážné?

Měl jsem ho už před zápasem lehce podvrknutý. Blbě jsem tam při zápase šlápnul a znova jsem si to zvrtnul. Budu znova věřit klukům, že mě dají do kupy na další zápas, tak abych byl připravený na sto procent.

Přišla myšlenka i na hattrick? Přeci jen bylo ještě dost času.

Ani moc ne, i když to měl Liberec vzadu otevřené. Spíš jsem byl rád, že jsme i ty poslední minuty zvládli dobře, drželi jsme balon a Liberec k němu moc nepouštěli. Dohráli jsme to zkušeně. To nám chybělo ze začátku sezony. Třeba ve Zlíně jsme vedli 2:0 a takovýmto nějakým způsobem bychom to měli dohrávat.

Vítězstvím jsme se odpoutali od vyrovnaného středu tabulky. Jsme na vzestupu?

Je to takový vzestup a pád. Hráli jsme dobře v Příbrami i doma se Slavií. Pak jsme ale v Plzni předvedli 60 minut tragédie a teď jsme konečně odehráli celé utkání dobře. Jen doufám, že v tom budeme dál pokračovat i v Teplicích a přivezeme si odtamtud tři body.

Vítězstvím v derby jste si asi opět naklonili na svou stranu i fanoušky. Po zápase vám aplaudovali.

Lidi budou asi rádi, oni si to zaslouží. Ten podzim si s námi ty výsledky a naše výkony doslova vyžírali. Konečně jsme jim fotbalem udělali trochu radost.

Dneska se na to dívalo moc hezky, rozplýval se trenér naší juniorky, David Breda

Davide, dneska to ze strany domácích byla paráda. Souhlasíš?

Naprosto souhlasím. Byla to paráda a ten rozhovor, který teď spolu budeme dělat, bude příjemnější, než kdyby se prohrálo. Vysoká výhra nad silným Libercem, to je prostě krásný.

Domácí zahájili obrovským náporem a během patnácti minut si vytvořili tři vyložené šance.

Je to tak. V úvodních deseti minutách jsme měli tři velké šance, a kdybychom z nich dva góly dali, nikdo by se nedivil.

Pak se utkání trošku vyrovnalo a zlom asi nastal, když Vlasta Hrubý chytil penaltu.

Také jsem to tak viděl. Zákrok Vojty (Kubisty) asi penaltový byl, ale naštěstí si Vlasta Hrubý vybral dobrou stranu a penaltu vyrazil na roh. Po ní jsme opět měli mírnou převahu a bylo škoda, že po sólu střela Martina Doležala neskončila v brance. Až do konce první půle se na těžkém terénu hrál pěknej fotbal.

Vraťme se k neproměněné penaltě. Ty sám si je také kopal. Byla špatně kopnutá, nebo Vlasta Hrubý vytáhl skvělý zákrok?

Vlasta ji skvěle chytil, ale na druhou stranu je penalta taková loterie. Když gólman riskne stranu, tak to může dopadnout jako dneska. Dneska to vypadalo, že se hráči Liberce moc nepovedla. Mohl to kopnout líp, ale na druhou stranu to Vlasta výborně chytil.

Jablonci se povedl jak závěr první půle, tak i začátek druhé, kdy dal góly.

To je to nejlepší, co může mančaft potkat. To, co si při první brance Standa Tecl dovolil na libereckého obránce, to bylo něco nevídaného! Udělal mu kliku, a z těžkého úhlu se krásně trefil. To byla prostě paráda… Pak se Zdeňku Kluckému povedlo střídání, když do druhé půle vyběhl na hřiště Ondra Mihálik a hned z prvního útoku dal krásného góla.

Domácí přidali třetí gól a v tu chvíli by se nikdo nedivil, kdyby utkání skončilo pět nebo šest nula, protože šli třikrát sami na brankáře a vytvářeli si další šance.

V tomhle máte naprostou pravdu, ale kluci se snažili hlavně držet míč na svých kopačkách a nedostat zbytečnej gól. Chvílemi to přecházelo až v exhibici.

Všichni jablonečtí hráči podali výborné výkony. Je vůbec možné někoho z mančaftu vyzdvihnout?

To je opravdu těžké. Ale začal bych gólmanem, který chytil penaltu a při všech zákrocích byl jistej. Obrovské penzum práce odpracoval výborný Jiráček, vpředu důrazný Doležal, který snad neztratil míč a nad všemi kraloval střelec dvou krásných gólů Standa Tecl. Ale podtrženou jedničku dneska zasluhují všichni. Předvedli jsme výborný kolektivní výkon a hráli jsme přesně tak, jak si fanoušci přáli. Dneska se na to dívalo moc hezky. Přišel nový trenér, hráči dostali nový impuls a hra je úplně jiná než před měsícem.