Po pauze na Baník Ostrava

FC Baník Ostrava FK Jablonec
HET liga, 6. kolo so 9. 9. 2017, 17:00

Po první reprezentační pauze letošní sezony pokračuje HET liga 6. ligovým kolem. Jablonecké fotbalisty čeká duel ve Vítkovicích proti staronovému nováčkovi soutěže Baníku Ostrava.

Po roční druholigové anabázi se moravskoslezský tým vrátil mezi ligovou elitu a přišel hned s několika změnami. U kormidla vystřídal zkušeného stratéga Vlastimila Petrželu trenérský ligový nováček Radim Kučera. Fanoušky potěšil především návrat ostravské ikony Milana Baroše.

Nový kouč ale musel brzy před startem ligového ročníku řešit nepříjemnou absenci ve stoperské dvojici. Z ní totiž vypadl Zápotočný, ale Baník stačil poměrně brzy angažoval ukrajinského stopera Azackého. Zdárně byl poté dotažen také přestup beka Pazdery ze Zlína. Tito hráči tak doplnili další nováčky Šindeláře, Hykela či Paniće. Přání nového trenéra před startem sezony bylo jasné. „Rádi bychom se pohybovali v klidném středu tabulky. Věřím, že budeme oživením ligy. Nejlepší by bylo, kdybychom na podzim posbírali přes dvacet bodů a neměli starost se záchranou. Musíme sbírat body, co to půjde, abychom si na podzim vytvořili dobrou půdu pro jaro,“ plánoval kouč Kučera na startu sezony.

Ostravský tým stihl v prvních pěti kolech posbírat stejný počet bodů. Odstartoval výborně výhrou 3:1 v Brně a hned poté remizoval doma se Slavií Praha. Pátý bod získal po domácí přestřelce 3:3 s Teplicemi, když výhru ztratil v nastaveném čase. Baník sice vstřelil v pěti zápasech osm branek, ale zároveň jich dvanáct, tedy nejvíc ze všech ligových týmů inkasoval. „Soupeři nás vyučují v produktivitě. Reprezentační pauzu jsme využili, abychom zlepšili defenzívu, tam nás tlačí bota,“ prozrazuje ostravský kouč.

Ligovou pauzu vyplnily oba sobotní soupeři přátelskými zápasy, tak aby i hráči, kteří neměli reprezentační povinnosti, zůstali v zápasovém rytmu. Ostravští prohráli s druholigovým Frýdkem Místkem 1:2, jablonečtí si s chutí zastříleli proti německému regionálnímu klubu Oberlausitz Neugersdorf 6:1.

Našemu týmu se proti ostravskému klubu v posledních letech velmi daří. V Ostravě jsme naposledy nebodovali na jaře roku 2010. Od té doby jsme zde pětkrát zvítězili a jednou remizovali. Jablonecký kouč Zdeněk Klucký by rád na bodovou šňůru navázal i tentokrát. „Když jedeme takovou dálku, nechceme se vrátit domů s prázdnou. Chceme v Ostravě bodovat. Víme, že v Ostravě sice byla euforie z postupu, ale v domácích zápasech zatím ještě nevyhrála. Dostávají docela dost branek, i přes to, že mají kvalitní kádr se zkušenými hráči. My bychom potřebovali využít toho, že ještě nejsou úplně srovnaní a jakýmkoliv způsobem bodovat. Do Ostravy jsme odjeli po pátečním tréninku. Budeme hrát odvážně, nebudeme hrát zezadu a čekat na soupeře. Chceme hrát takový fotbal, jakým se prezentujeme v posledních zápasech. Některé zápasy byly pro diváky hezké, i když se nám nedařilo vyhrávat. Až teď doma proti Zlínu. Měli jsme k bodům nakročeno hodněkrát, ale nedotáhli jsme to do konce,“ říká před sobotním zápasem trenér Jablonce Zdeněk Klucký.

Šesté kolo HET ligy proběhne v duchu projektu Můj první gól, který pomáhá začínajícím fotbalistům a fotbalistkám na startu jejich kariéry. Do kampaně pro mladé naděje a talenty českého fotbalu se zapojí všech šestnáct klubů nejvyšší domácí soutěže. Náš soupeř při příležitosti sobotního utkání oslaví 95. let od svého založení.

Utkání začíná v sobotu 9. září od 17 hodin Městském stadionu ve Vítkovicích

Rozhodčí: Berka Ondřej - Wilczek Martin, Moláček Jiří