Ján Greguš novou posilou Jablonce!

Z Baníku Ostrava přichází na přestup bývalý kapitán slovenské reprezentace do 21 let Ján Greguš. Syn současného technického ředitele Slovenského fotbalového svazu se zkušenostmi z ročního působení v Anglii podepsal dnes v Jablonci smlouvu na 3,5 roku do 30.6.2018. Nastupovat bude v dresu s číslem 24.

Univerzální středopolař se narodil v Nitře a v tamním klubu také strávil celé dětství. S dorostem se stal dokonce mistrem Slovenska. Ve svém mateřském klubu nakonec odehrál pouhé čtyři ligové zápasy nejvyšší soutěže a už v létě roku 2009 se vydal za hranice do Ostravy, kde podepsal svou první profesionální smlouvu. Mezi oběma kluby na základě toho vznikl soudní spor, který se táhl několik let. Tehdy byl ještě Greguš členem slovenského národního výběru do 19 let a přesto za Baník začal nastupovat relativně pravidelně. Hned ve své první sezóně v Gambrinus lize pod vedením trenéra Koubka si slovenský mladíček připsal ve velké konkurenci 12 startů a pomohl Baníku ke skvělému umístění.

V následujícím kvalifikačním cyklu už jako stabilní člen sestavy Baníku patřil k pilířům slovenské reprezentace do 21 let. Jako kapitán dovedl tým do baráže o postup na EURO konané na Kypru v roce 2013. Slováci tehdy nestačili na výběr Nizozemska. Brzy poté neodolal vábení ze země fotbalu zaslíbené. Nejprve úspěšně absolvoval v Anglii testy a záhy odešel na roční hostování do tehdy druholigového Boltonu Wanderers. Tam se ovšem nedokázal propracovat do hlavního týmu a celý rok strávil jako kapitán rezervy s bilancí 14 zápasů / 2 góly. Vedení Boltonu proto nevyužilo smluvní opci pro trvalý přestup na britské ostrovy.

V prosinci minulého roku se tak Greguš vrátil do Baníku a na jaře odehrál všechny utkání bez ztráty jediné minuty. I díky jeho výkonům se Ostrava nakonec v lize zachránila. Na začátku letošní sezóny vsítil zatím svůj poslední gól v nejvyšší soutěži, kterým rozhodl o těsné výhře Slezanů na Spartě. Zanedlouho poté po debaklu v Liberci mu trenéři svěřili kapitánskou pásku a slovenský středopolař se stal ve svých 23 letech nejmladším kapitánem ze všech ligových celků. Jeho otcem je bývalý hráč, úspěšný trenér a uznávaný fotbalový funkcionář (v současnosti technický ředitel Slovenského fotbalového svazu) Ján Greguš starší.

Dobře fyzicky vybavený střední záložník má skvělá vytrvalecká čísla. V právě probíhajícím ročníku se stal již několikrát „maratoncem kola“ s nejvyšším počtem naběhaných kilometrů. Typově skvěle zapadá do systému hry, který jabloneckému týmu vštípil trenér Šilhavý. „Je to perspektivní a univerzální hráč se skvělými předpoklady. Navíc už něco odehrál i v zahraničí a na svůj věk toho už má hodně za sebou. Myslím, že zkvalitní náš střed pole a zároveň charakterově dobře zapadne do naší kabiny,“ očekává od nové posily jablonecký lodivod.

Podívejte se na profil Jána Greguše na klubovém webu.

Author Štěpán Hanuš