Jablonec v předehrávce míří na Spartu

AC Sparta Praha FK Jablonec
HET liga, 25. kolo pá 20. 4. 2018, 20:15

K dalšímu důležitému zápasu vyběhnou naši fotbalisté nezvykle už v pátek na hřišti Sparty Praha. V souboji o pohárové příčky se utkají dva týmy, které ještě na jaře nepoznaly hořkost porážky.

Letenský klub prožívá další rozporuplnou sezonu, poté co se rozhodl přebudovat kádr a investovat rekordní sumy do zahraničních posil se jeho fotbalistům stále nedaří naplňovat předsezonní cíle. Vyvrcholením všeho byla další jarní domácí ztráta s Brnem, po které byl odvolán italský kouč Stramaccioni a spolu s ním i jeho šestičlenný realizační tým. Spartu na pátém místě ihned převzal Pavel Hapal s jasným cílem, vrátit jí do boje o druhé místo.

Ani pod jeho taktovkou Pražané ale zatím nenajeli na vítěznou sérii, ač spoustu utkání měli dobře rozehraných. Vedli 3:0 v derby nad Slavií, 2:0 v Plzni, 1:0 v Karviné i v Teplicích. Jenže všechny zápasy dovedli jen do remízového stavu, i proto jsou s deseti remízovými výsledky králem nerozhodných výsledků všech klubů ligové tabulky. Na koncentraci upozorňuje právě nový sparťanský kouč. „Musíme být koncentrovaní po celých devadesát minut. Jablonci budeme chtít vnutit náš styl. Zápas s nimi je pro nás tou nejlepší motivací. Oni hrají velmi dobře, na jaře ještě neprohráli, ale my se je budeme snažit v tabulce přeskočit. Naším cílem stále zůstává dostat se na místa, zaručující účast v evropských soutěžích,“ prahne po třech bodech kouč Hapal. Sparta v zimě přivedla další zahraniční jména, rekordní částku utratila za Stancia z Anderlechtu, dorazil také Gabonský reprezentační záložník Kanga, brankář Nita a univerzál Ristič. Naopak ze Sparty zamířilo pryč hned několik hráčů. Gólman Dúbravka odešel na hostování do Newcastlu, záložník Mareček do Lokerenu, Karavajev do Arnhemu a Mandjeck odešel hostovat do Mét.

Situace v horní polovině tabulky je totiž vzácně vyrovnaná, o pohárové příčky bojuje hned šest týmů, navíc třetí a šestý tým dělí pouhé dva body! Sparta nyní zaostává za Jabloncem o jeden bod. Pro Jablonec začíná pátečním duelem na Letné velmi důležitý anglický týden, v kterém bude v ligové soutěži měřit síly s dalšími aspiranty na pohárové příčky a to toho vyrazí bojovat o finálovou účast v MOL Cupu do dalekého Zlína. Jak vidí v současné chvíli Spartu náš trenér Petr Rada? "Spartu jsem viděl dvakrát naživo a musím říct, že se zvedá. Dostává se z útlumu, ve kterém byla. Poslední měsíc, i když některé zápasy Sparta nevyhrála, jde výkonnostně i herně nahoru," říká Petr Rada, který Spartu v minulosti také trénoval. "Je to jiné utkání. Jedete na Spartu, kde jsou velký návštěvy, prostředí i lidi vás do toho vtáhnou a hrajete proti nejlepšímu klubu v České republice. Ale já už to beru jinak. Byl jsem tam, takže to je něco jiného. Ale určitě je to vždycky prestižní utkání," dodává Petr Rada.

Po celou jarní část sezóny jsme nepoznali porážku a měnit to nechceme ani na Letné. Podle trenéra Petra Rady naši aktivní hru dopředu neovlivní ani bezbrankový duel s Olomoucí. "Naše síla je v tom, že chceme hrát víc dopředu, hrát náročný fotbal, asi jako všichni. Někdy to vychází stoprocentně, někdy hůř. Celkově si myslím, že ofenzivní stránka i gólová produktivita, až na poslední zápas, je velmi dobrá. Ale i v posledním zápase proti Olomouci jsme si vytvořili spoustu šancí. Někdy přijde zápas, že góly nedáte, brankář má den, což se nám stalo. Ale takovou aktivitu dopředu bychom chtěli udržet i na Spartě," poznamenal trenér Jablonce Petr Rada, který má pro utkání k dispozici kompletní hráčský kádr.

Souboj neporažených týmů jara v podzimním dějství skončil na Střelnici výhrou týmu z Letné 3:0, když šli hosté po čtvrthodiny hry už do dvoubrankového vedení, nakonec čistý hattrick zkompletoval Šural. Na Letné se ale jabloneckému týmu příliš nevede, jediné ligové vítězství jsme si z Prahy vezli na jaře 2007, paradoxně to byla výhra právě pod současným koučem Petrem Radou, který má nyní u našeho kormidla výbornou jarní sérii.

Který z týmů prodlouží i po pátečním duelu svou jarní neporazitelnost, nebo se oba týmy rozejdou smírným výsledkem?

Utkání začíná v pátek 20. dubna od 20:15 hodin v Generali aréně v Praze

Rozhodčí: Hrubeš - Mokrusch, Arnošt