Hübschman: Chceme se držet u elitní trojky

Za devět dní odstartuje nový ligový ročník. Jablonecký kapitán Tomáš Hübschman přibližuje, na co se tým zaměřuje v posledních dnech herního soustředění v Rakousku a jaké jsou vyhlídky na nový soutěžní ročníky HET ligy.

V čem spočívá gró letní přípravy?

Fyzicky se musíme dostat do připravenosti na ligovou soutěž. Budeme z toho pak čerpat celý podzim. Začátek bývá většinou náročný fyzicky, nejde jen o samotné běhání, ale i o posilování a celkový rozvoj. V únavě je pak do toho zařazen trochu i balon, což je někdy obtížnější.

V Rakousku už je vše směřováno k herní stránce?

V té fázi, kde se teď nacházíme, už běhy bez míče ubývají, nejsou ani kruhové tréninky v posilovně. Už jde jen o posilování se svou vahou. Vesměs jsme každý den na hřišti a už ladíme hru s balonem, kombinaci, střelbu. Soustředíme se na dobrou kombinaci a pocit v balonu. Obecně ty přípravy nejsou moc mezi hráči oblíbené, ale každý chápe, že je to takové povinné zlo, které si musí protrpět. Hráči to chápou, bude jim to potom pomáhat v sezoně. Nikdo to asi nemá rád, ale je to potřeba a takhle k tomu asi každý přistupuje.

V Jablonci zažíváš několikátý trenérský štáb. Je něco nového u progresivního trenérského týmu trenérů Kluckého, Vágnera, Kotyzy?

Každý trenér má svá specifika v přípravě. Každý si to dělá nějak. Základ je něco naposilovat a naběhat, a hlavně dotáhnout fyzické síly. Potom pracovat na míči a kombinacích směrem ke hře. Každý trenér má určitý počet svých tréninků, ale vesměs jsou to tréninky ze začátku přípravy dvoufázové, někdy jsem tedy zažil i třífázové. My už jsme teď v poslední fázi, už to směřujeme k tomu, jak budeme podobně trénovat v sezoně a jak budeme hrát. Tréninky už jsou přizpůsobené tomu, že tu máme zápasy, už před nimi neděláme až tak těžké věci, jaké jsme dělali na začátku přípravy. Chceme mít po těchto přípravných zápasech vyzkoušené různé varianty hry a různé kombinace. Takovou nějakou menší šablonu z tréninků chceme dokázat přenést do přáteláků a potom potažmo i do mistrovských utkání.

Jsem rád, že tu jsou Vagy, Koty, jsou to mladí kluci, do fotbalu přinášejí oživení. Ne že bych neměl rád starší trenéry, ale ty si jedou takovou tu starší školu. I když ne samozřejmě všichni, je spousta trenérů, kteří už ten trend zachytili a jdou s ním. Naši trenéři mají motivaci, nemají dlouho po kariéře ani po trenérské škole. Mladí mají tendenci zkoušet něco nového, přináší to určité oživení. Hlavní trenér je spíš ta starší škola, ale v té kombinaci s mladými se to pak zajímavě míchá a vycházejí z toho dobré tréninky.

Jak vidíš letní obměnu našeho týmu?

Odešel Adam Zreľák, který tu s námi moc nebyl, protože měl zdravotní problémy. Byl to kvalitní hráč, který když byl zdravý, tak nám pomohl. Pro jeho vývoj asi dobře, že využil přestupu do Německa.

Pospa (Martin Pospíšil) už chtěl odejít dlouho. V prvním roce, co jsem já přišel, měl výbornou formu. Pomáhal nám ve hře a dal nějaké góly. A hned měl dobré nabídky. Jak opadl zájem o něj, s tím šla dolů i jeho hra. Nebyl už tak platný jako první sezonu. Neprospěl mu moc ani odchod Filipa Nováka, spolu jim šla totiž náramně spolupráce. On se pak začal trápit. Jsem rád, že mu to nakonec vyšlo. Potenciál a talent má obrovský. Potřebuje dobře nastavit hlavu, tak jak jí měl nastavenou před těma dvěma lety.

Benymu (Vít Beneš) končila smlouva, chtěl po těch letech zkusit něco nového. Jeho odchod bude pro nás asi největší ztráta. Byl to jeden z nejlepších hlavičkářů v lize, měl výborný timing, doufám že i jemu nakonec to povolení dopadne a bude moc hrát a bude spokojený.

Posílili nás Kůča z Vlašimi (Adam Kučera), Kuba z Opavy (Jakub Janetzký). Jsou to ještě mladí kluci, ale co vidím, nevypadají špatně. Mají vše před sebou, věřím že se jim bude dařit a že pomůžou zvednout našemu týmu úroveň a kvalitu.

Celkově jsou změny v kádru v nějaké rovině. Někdo odešel a přišel. Jsou tu jiní hráči, kteří nedostávali tolik příležitosti. Ti budou mít o to větší možnost se do toho teď dostat.

Za devět dní začíná liga, s čím do ní vstoupíme?

Nejsme žádný velkoklub, to si musíme přiznat. Všichni registrují posily Sparty a Slavie, sílu Plzně. To jsou týmy, s kterými se asi tak úplně rovnat nemůžeme. Pak ale bude následovat skupina mužstev, jako třeba Boleslav, Teplice či Zlín, s těmi jsme si i na jaře dokázali, že můžeme hrát i je porazit. Nevidím důvod, proč nemít ambice hrát za tou top trojkou, čtyřkou. Tam bychom se chtěli držet. Bude důležité dobře začít a snažit se v každém zápase bodovat.