Čtvrtina gólů byla v režii krajních obránců

Téměř kompletní porci podzimních zápasů odehráli naši krajní obránci José Antonio Romera s Filipem Novákem. Společnými silami se podíleli na čtvrtině branek, které Jablonec na podzim vstřelil. Statistický souhrn jejich výkonů jsme pro vás připravili do podrobné infografiky.

Naši krajní obránci nemají své povinnosti jen v defenzivě, ale v duchu moderního pojetí fotbalu, které bezpochyby trenér Jaroslav Šilhavý praktikuje, se oba beci zapojují také do útočení. Ani u jednoho hráče z kraje obrany to není překvapení. Důrazný Španěl José Antonio Romera je dobře technicky vybavený a ani rychlost mu neschází. Jeho průniky po pravé straně často končí ohrožením branky soupeře z následné akce. Filip Novák hrával v minulosti v záloze, u něho jsou ofenzivní předpoklady samozřejmostí. „Dopředu mě to vždycky táhlo,“ poznamenal autor šesti podzimních gólů. V bývalých hráčů Jablonce se z pozice obránců zapsali častěji mezi střelce například Milan Fukal (119 zápasů/12 gólů) nebo Richard Hrotek (120/11).

V minulosti platilo, že krajní obránce operoval u postranní čáry hlavně na své vlastní polovině, byl to často statný fotbalista, který byl tvrdý v osobních soubojích. To platilo hlavně v Anglii, kdy byla leckdy až surová hra povolena do poloviny 20. století. Dnes je ale situace úplně jiná. Moderní obránci se více zapojují do útočení, a tak není překvapením, že právě Romera s Novákem patří mezi nejvytrvalejší běžce v našem týmu.

José Antonio Romera

Španěl Romera přišel do Jablonce z Dukly Praha jako součást velkého letního posilování kádru. Netrvalo to dlouho a brzy se zabydlel na pravém kraji obrany. V lize tak Romera nechyběl ani jednu minutu. Díky tomu mohl nasbírat v 16 zápasech celkem 181 549 naběhaných metrů! To je zdaleka nejlepší výkon v jabloneckém týmu. V průměru tedy Romera naběhal 11347 metrů na utkání. Největší porci metrů naběhal v domácím utkání s Českými Budějovicemi – 12193 metrů.

Tím, že se Romera také zapojuje do útočení, si připsal celkem devět střel a pět z toho mířilo na branku. A zapsal se i mezi střelce. To když vstřelil důležitý gól na 1:1 v Příbrami (VIDEO naleznete zde). Jablonec nakonec vyhrál 4:1. Na kontě má také dvě asistence a po jeho střele si dal v Ostravě Baránek vlastní gól, který znamenal výhru 2:1. V defenzivní činnosti absolvoval 199 obranných soubojů a 114 jich vyhrál. Z celého týmu však odebral soupeři nejvíce míčů – 23. Jako dílčí úspěch si Romera připsal vítězství na Souboji plejerů ve střelbě na přesnost. Ta mu ale ve dvou zápasech scházela, když minul branku v jasných šancích. Doufejme, že v jarní části půjdou jeho střelecké pokusy častěji mezi tyče.

Filip Novák

Někdejší reprezentant do 21 let a člen širšího kádru národního A týmu Pavla Vrby Filip Novák hrával v minulosti záložníka. Není tedy překvapením, že se tlačil více do ofenzivy. Jeho akce po levém křídle ve spolupráci s Kopicem a Pospíšilem několikrát znamenaly velké ohrožení pro soupeře. Navíc byl Filip Novák střelecky při chuti. Za podzim totiž protivníkům nasázel šest branek a je nejlepším střelcem našeho týmu! Nejvíce se mu střelecky dařilo proti Dukle, kdy přispěl dvěma góly k debaklu 6:0. Předtím v pátém kole sestřelil Jihlavu také dvěma přesnými zásahy.

V defenzivě se Novákovi také daří, svou rychlostí a obratností se často nenechá oklamat soupeřem a v osobních soubojích je vcelku důrazný. I přes to ale dostal jen dvě žluté karty za celý podzim. Z hráčů Jablonce rozdává Filip Novák téměř nejvíce přihrávek, lépe je na tom jen Martin Pospíšil. S počtem 829 přihrávek za 16 kol má úspěšnost jejich rozdávání přes 76 procent. Nejčastěji dává středně dlouhé přihrávky na vzdálenější hráče, ale nebrání se ani dlouhým pasům.

Připomeňte si góly Filipa Nováka z podzimních zápasů

1. gól penalta proti Slovácku

2. gól střela proti Jihlavě

3. gól další střela proti Jihlavě

4. gól zakončení zblízka proti Dukle

5. gól znamenal dovršení debaklu 6:0

6. gól Nováka po přímém kopu do sítě Slavie

V dalším pokračování statistického ohlédnutí za podzimem se podíváme na naše krajní záložníky Jana Kopice a Ruslana Mingazova.

Author Martin Bergman